Jump to content

Vreau o suspensie mai rigida.


Swat Cat
 Share

Postare recomandată

cat sunt atat sunt mai bune si cu mai multe reglaje.... nu pre are sens duritate aici..adica sigur sunt mai bune decat orice...chit ca or fi mai moi...si daca sunt "mai moi" pui un arc mai tampan pe kitul respectiv si aia e... suspensie de nota 1o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 279
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Swat Cat

    50

  • Bogdan_wrc

    23

  • claudiu_83

    23

  • alexhitman2000

    23

Swat Cat... pa bune ca nu am inteles ce ai vrut sa zici :(

am primit raspuns... iata ceva preturi:

MasinaVWPASSAT Variant (3B6)1.9 TDI

Set suspensie, arcuri elicoidale / amortizoare

SE5-8623 BILSTEIN - B12 Tuning Kit = 2602.48 LEI

presiune gas, pentru vehicule fara echipare pentru drumuri rele, De la nr.sas. 3B_YE121 222, Vezi omologare circulatie

Parte montare punte fata, Coborare 35 mm, pana la incarcare pe osie 970 kg

Parte montare puntea spate, Coborare 35 mm, pana la incarcare pe osie 1185 kg

SE5-8624 BILSTEIN - B12 Tuning Kit = 2602.48 LEI

presiune gas, pentru vehicule fara echipare pentru drumuri rele, De la nr.sas. 3B_YE121 222, Vezi omologare circulatie

Parte montare punte fata, Coborare 35 mm, de la ancarcare pe osie 971 kg, pana la incarcare pe osie 1190 kg

Parte montare puntea spate, Coborare 35 mm, pana la incarcare pe osie 1185 kg

HE5-8824 BILSTEIN - B14 PSS = 3647.53 LEI

Suspensie cu filet (reglabila in inaltime)

presiune gas, Vezi omologare circulatie

Parte montare punte fata, Coborare 35-55 mm, pana la incarcare pe osie 1230 kg

Parte montare puntea spate, Coborare 35-55 mm, pana la incarcare pe osie 1200 kg

GM5-8874 BILSTEIN - B16 PSS9 = 5971.57 LEI

Suspensie cu filet (reglabila in inaltime), Forta de amortizare reglabila mecanic, reglabil

presiune gas, pentru vehicule fara echipare pentru drumuri rele, Vezi omologare circulatie

Parte montare punte fata, Coborare 35-55 mm, pana la incarcare pe osie 1230 kg

Parte montare puntea spate, Coborare 35-55 mm, pana la incarcare pe osie 1200 kg

Seturile se comanda in Germania dupa achitarea unui avans de 30% din valoare.

mie-mi face cu ochiul B14 PSS.

va rog daca aveti sa-mi impartasiti ceva impresii despre acest kit.

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi lipseau cateva cuvinte...adica vroian sa zic cu cat sunt mai scumpe cu atat sunt mai bune...

stii ce impresia am....B14 este B8 cu arc...si daca faci un calcul cred ca iesi mai ieftin daca le iei separat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bilsteinb12kits.jpg

corectez...b12 ==b8+arcuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai exact asa este ca B12 e de fapt B8 + arcuri, cum ziceai tu.

nu stiu daca ies mai ieftin deoarece, setul complet de amortizoare B8 pe masina mea costa 2060 roni, iar niste arcuri bune am inteles ca nu iau sub 200... 250 de euro. deci tot cam pe acolo ies pana la urma. oricum eu ma uitam mai tare spre B14. si azi m-am inteles si cu "sponsoru" meu :beerchug: si se pare ca pe B14 raman, dar mai astept impresii despre ele. vad ca nu vrea sa scrie nimeni.

uite aici preturi pentru amortizoarele B8.

Amortizor fata : BE5-6513 pret=534 lei/ buc., T.V.A. inclus

Amortizor spate : BE5-6545 pret=487 lei/ buc., T.V.A. inclus

Edit: eventual cunoscatorii va rog sa-mi dati ceva site-uri cu magazine serioase care vand suspensii sport, ca sa mai vad si alte firme ce ofera.

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu`s...parca la nickracing costa pe spate 105E si pe fata cam 140E...arcuri sunt 200E

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te referi la telescoape, cu 105 si 140 de euro.

am sa dau un telefon acolo sau un e-mail sa vad ce raspuns primesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Vreau sa pun un set (sh) de suspensii de Leon TDI FR, iar unul dintre amortizoare nu functioneaza normal (curge un pic).

Se poate rectifica sau trebuie schimbat? Unde pot face o verificare a suspensiilor inainte sa le montez pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

auto test-ul din vitan...au test pt suspensie..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te referi la telescoape, cu 105 si 140 de euro.

am sa dau un telefon acolo sau un e-mail sa vad ce raspuns primesc.

ce au zis racing nick

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nimic :lol: am trimis de cat...2 zile, sau 3 mail-ul si nu mi-au raspuns. treaba lor. poate nu vor sa-mi vanda. da las ca-mi vand aia de la bilstein. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ma tenteaza si pe mine B14.....dar daca as avea banii as luat B16 :))) costa dublu...chiar asa de bune or fi?

si b14 par bune dar vroiam reglaj pe duritate...ca fie caruta sau vapor cand vreau eu...(sau reglaju e ff mic...ori cat de moi le-ai face tot tarii sunt? )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiam asta. Deci asta e diferenta intre B14 si B16? La B16 ai si reglaj pentru duritate? Eu credeam ca reglajul pe duritate vine odata cu cat lasi de mult masina. Adica la -30 mm sa fie mai putin dura si la -60 mm sa fie duritate maxima.

Oricum diferenta de pret intre B14 si B16 e mare. B16 iese din discutie pentru mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite niste preturi mai reale.......http://www.dzikevic-racing.lt/shopen/shop2.php?id=124

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te asigur eu ca nu sunt preturile reale alea...la unele am observat chiar diferenta de 100-200 de euro...ma rog...chiar daca ar fi alea nu uita ca mai pui cel putin (asa la prima strigare)100 de euro shipping+50 de euro transferul de bani.

Tot dreaq ala e.Pe mine tot d2 ma convinge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa reformulam.... chiar merita billstein???? adica ce alte variante ar mai exista gen coilover la un pret mai mic (gen B14)

d2?

koni?

h&r?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

d2 e cam la celasi pret, adica 1000 de euro, dar am inteles ca sunt extrem de dure. este un set de suspensii d2 si pe forum de vanzare, cu 5000km rulate, de golf. cel care le vinde zice ca sunt prea dure

poate ne zice chiar el ( im570rm)cum sunt d2-urile, ca vad ca citeste topicul. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la pret cam asa vine d2<h&r<bilstein

Alea care le-am avut eu erau de track deasta erau asa dure...e un grafic pe site la ei si la cele care le aveam eu sunt pe 0 la comfort...dar au si alte tipuri mult mai moi asa cum vrea rapier sa isi ia...

Acesta este graficul voi hotarati ce si cum:

http://www.d2racingsport.com/images/techni...echnical-02.jpg

Modificat de im570rm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum se monteaza suspensia....se taie ceva la oale sau se potrivesc perfect in oale

All D2's products are used for racing cars, vehicles operating on non-normal road conditions and also vehicles for demonstration purpose.

D2's products should not be used in vehicles operating on normal road conditions.

D2 will hold no liability for the ban of this product due to local regulations or laws.

Vehicles with this product running on normal highways may cause damage or violate local regulations.

The purchasers shall bear full liability for the component installation.

All components must be installed by certified professional technicians.

D2 will hold no liability for any damage or death caused directly or indirectly from this product.

D2 will hold no liability for any installation error, including errors due to inadvertence.

ce o inseamna? se strica mai repede sau nu o sa mai faci copii vreodata

Modificat de Swat Cat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la pret cam asa vine d2<h&r<bilstein

Alea care le-am avut eu erau de track deasta erau asa dure...e un grafic pe site la ei si la cele care le aveam eu sunt pe 0 la comfort...dar au si alte tipuri mult mai moi asa cum vrea rapier sa isi ia...

Acesta este graficul voi hotarati ce si cum:

http://www.d2racingsport.com/images/techni...echnical-02.jpg

interesant. nu stiam de graficul asta. pretul practicat de tine, de 1000 de euro e pentru oricare dintre tipurile de suspensie din grafic?

de exemplu pentru mine ar fi potrivit DRAG RACE. asta intre cat si cat este reglabila?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da la oricare din modele e acelasi pret si la orice masina.Toate tipurile sunt reglabile intre 0(fabrica) si 12 cm .Sunt reglabile si pe duritate desigur.Asta mi-a placut foarte mult...ca daca e ceva pot sa o pun pe pozitia 0 la inaltime si sunt ca si de fabrica.

Spre exemplu la oricare alt producator ,pozitia cea mai inalta este cel putin 2-3cm mai joasa decat fabrica.

Oricum dupa ce le vand pe astea imi iau din nou tot d2 probabil tot drag race

Modificat de im570rm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Roadrunner...

Si atunci de ce le mai vinzi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ca am avut de track(de dtm cum ar fi) si sunt foarte dure chiar si pe reglajul maxim pe duritate.Nu sunt pentru strazile noastre...mai ales daca ai treburi pe drumuri proaste.O sa imi iau alt model mai putin dur.

Modificat de im570rm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D chiar iti doresc sa le vinzi pe astea cat mai repede, si daca-ti iei drag race sa te pot intreba cum se simt. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune si tu poze cu suspensia ta actuala....zi si mie pe state cum se monteaza si de unde se regleaza duritatea pe spate

+ pe fata se dau gauri in oale.. care se potrivesc cu gaurile de la bara de ramfortare dintre oale..da???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!