Jump to content

Vreau o suspensie mai rigida.


Swat Cat
 Share

Postare recomandată

toti vb de cate o firma si nu puteti sa imi da-ti un pret?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 279
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Swat Cat

    50

  • Bogdan_wrc

    23

  • claudiu_83

    23

  • alexhitman2000

    23

in jur de 400€ si ceva o suspensie completa weitec

daca iei separat componente din suspensia weitec este mai putin avantajos

niste arcuri h&r ~200€

doar suspensie fata nu poti sa iei.

poti sa iei asa:

setul de arcuri, suspensia completa, amortizoare fata sau amortizoare spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aproximativ ce durata de viata are o suspensie sport (in KM), tine sensibil egal cu o suspensie stock sau mai putin? Cum va descurcati iarna cu suspensia sport (cand e zapada mare)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lasam masina in fata casei :hainoroc: daca nu circuli pe strazi laturalnice se poate merge fara probleme cu suspensie joasa. preferabil sa lasi spoilerele acasa

despre durata, nu pot sa ma pronunt inca

Modificat de mmneg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mmneg... tu faci misto, dar eu chiar vbserios pentru ca la mine de obicei iernile sunt nasoale si cu zapada abundenta... si eu chiar nu vreau sa-mi las masina in fata casei si sa merg la serviciu pe jos sau cu taxi.

Cineva care poate sa-mi zica ceva despre durata?

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar nu glumeam, ulterior am vazut ca nu esti din bucuresti; daca ai o suspensie sport pe la -30mm inca mai poti sa mergi iarna dar nu la modul de mers in troiene. daca zici ca aveti zapada foarte mare poate nu e cea mai buna solutie sa iti pui suspensie. personal am mers cu masina iarna trecuta in bucuresti (nu aveam lama de sub bara) dar am mers doar pe bulevardele pe care se daduse zapada cat de cat. si asa masinile din grupul vw sunt destul de joase comparativ cu altele. este recomandat un scut metalic.

despre durata totul este relativ; poate sa tina 50.000km facuti in oras in functie de gropi sau 150.000 in afara. singura solutie este sa o testezi periodic si numai asa sa iti faci o idee. majoritatea avem suspensii relativ recent puse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok merci de raspuns. poate astept sa treaca iarna si apoi vad eu daca pun sport sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa iti iei reglabila pe inailtime da si aia e joaca de la 3cm la 7cm acum depinde de unde o iei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca deja au aparut cateva anunturi pe forum cu suspensie sport. daca faci rost de bani, go for it! merita pe deplin!

sper ca ai intrebat de pret la suspensia fata doar din curiozitae..ca nu ca ai monta decat pe fata..nu? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa iti iei reglabila pe inailtime da si aia e joaca de la 3cm la 7cm acum depinde de unde o iei

Nici nu stiu ce sa fac, drumurile sunt jegoase rau... si parca nu era destul ca erau gropi la greu azi am constatat cu stupoare ca pe drumul spre casa in dreptul catorva treceri de pietoni "baietii" au plasat niste ridicaturi din asfalt (cica sa te oblige sa incetinesti)... toate astea ma descurajeaza cu suspensia sport... sunt convins ca ar arata superb si ca ar sta bine masina pe sosea, dar gropile sunt teroare... deja mi-am rupt o data scutul.

poate pana la primavara ma mai gandesc si cine stie la ce se ajunge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca erau drumurile netede dc nu ar fost suspensia din fabrica sport :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru oras in mod cert nu prea merita suspensie sport. Insa la un drum mai lung/viteza mai mare se simte diferenta.

Offtopic. Swat Cat imi pari cunoscut...activezi/ai activat cumva pe forumul xtremPC ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iar daca vrei ca masina sa fie si mai rigida pe curbe iti recomand cu caldura bari de rigidizare si stabilizatoare costa cam 350-400 de euro toate dar merita,la mine a schimbat fenomenal de mult masina de exemplu pe autostrada stabilitatea pe care o aveam inainte la 150 o am akum la 200

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ex. ce bari .... bara dintre oale fata.... bara de torsiune fata si spate...care mai sunt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi pe aici: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=16864

Bogdan WRC si-a montat si ai detalii pe acolo.

Off-Topic:

Se face o mini-iesire la o shaorma pe joi seara pe xtrempc. Te bagi ? :hainoroc: Numai lume selecta .

Modificat de kasius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buey, joi e intalnire vwf! :hainoroc:

si inca nu am montat-o! timpul si locatia imi dau dureri de cap! :hainoroc:

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ex. ce bari .... bara dintre oale fata.... bara de torsiune fata si spate...care mai sunt?

Bara de torsiune fata spate ,bari de rigidizare sus si jos intre oale,si mai e una care tre sa o pui in porbagaj tot de rigidizare cred ca e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

la mine nu cred ca imi trebuie bare....mie imi trebui arcuri...ce sa rgidizez daca s-a apleanca din arcuri...

deci tre sa caut arcuri mai tarii....fara sa imi scada prea mult garda :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am reusit sa fac ce ff misto... am pus amortizoare Bilstein...am vrut sa pun arcuri de golf IV GTidar mi-am dat seama ca erau mai moi decat ce aveam eu pe masina

tot ce pot sa zic e ca s-a schimbat tot....doar cu amortizoarele astea masina sta infipta in asfalt....... recomand la toti...nu merita sa schimbi arcuri si sa ramai cu amortizoare stoc..... amortizoarele pe gaz fac toata diferenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam la cat te-a dus toata schimbarea (4 amortizoare) si manopera informativ, vad ca multi se plang de balans in curbe printre care si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le-am luat sh... noi cred ca costa 400E

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce pot sa mai fac inafara sa mai schimb arcuri.... o merita bara dintre oale.... dar bara de torsiune fata :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o bora si vreau sa imi iau arcuri sport. Din cate am cititi pe aici probabil ca o sa iau un kit complet. Intrebarea mea e: mai pot folosi scutul metalic? Eu am suspensia de drumuri grele. Vreau sa iau un kit de -30/-35 mm. Dau jos flansele alea (sau ce sunt de la pachetul drumuri grele). O sa mai pot sa il folosesc, sau trec la unul de plastic? Cei care aveti suspensii aveti probleme cu lovitul baii pe drumurile patriei? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot eu... Am gasit Eibach (parca asa se scrie) un kit pro parca cu arcuri si amortizoare, coboara cu 30mm la 750 de euro. E bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!