Jump to content

Vreau o suspensie mai rigida.


Swat Cat
 Share

Postare recomandată

nu sunt multumit deloc de suspensia de la leon...se apleaca mult in curbe...

si vreau sa imi schimb amortizoarele.. se sa imi pun ca sa se tine mai bine dar sa nu fie caruta pe drumurile noastre...si niste preturi orientative..thx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 279
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Swat Cat

    50

  • Bogdan_wrc

    23

  • claudiu_83

    23

  • alexhitman2000

    23

si vreau sa imi schimb amortizoarele.. se sa imi pun ca sa se tine mai bine dar sa nu fie caruta pe drumurile noastre...si niste preturi orientative..thx

Sachs Advantage, sunt urmatoarea treapta de amortizare dupa gaz-ulei. Au gaz integral, asigura stabilitate mai buna la viteze mari.Sunt ceva mai rigide pentru oras, dar in orice caz sunt cel mai bun compromis performante/confort, fara ca amortizoarele sa fie exclusiv sport.

La noi costa 1.000 Ron toate 4 amortizoarele.

Modificat de volksman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1) nu este bine sa ti schimbi doar amortizoarele pe fata;

2) daca vrei sa incerci sa zic asa, un upgrade treptat, incearca mai intii sa ti cumperi doar arcuri mai tari (eventual si mai scurte) si vezi cum sta masina - asta doar daca amortizoarele tale nu sint defecta , caz in care nu mai are rost sa incerci upgrade treptat ; eibach cred ca sint niste arcuri foarte bune si le au pe stoc de obicei la racing nick - cel putin acum 2 saptamini aveau; pt amortizoare, cei mai buni pt strada zic ca sint bilstain;

racing nick - 0747 50 77 53 sau 0747 50 77 52- nicu enache

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

amortizoarele mele sunt noi!!! dar faza e ca pe fata am monroe reflex (pachet drum greu) si sunt moiii...si aici vreu ceva mai tare... asa dau 800E si imi iau un set suspensie sport..dar nu dau banii astia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. nu te sfatuiesc sa combini amortizoare stock cu arcuri sport. fie ea si suspensie sport-stock.

2. daca tot dai bani, ai incredere in mine ca merita fiecare banut. atata timp cat treci peste mersul in oras care te va enerva cumplit...pe serpentine putine masini vor sta langa tine. daca dai un ban, ia ceva bun...nu Weitec. daca mai ai intrebari, shoot.

mai multe detalii gasesti aici:

Ce se intampla daca folosim doar arcuri sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca dai un ban, ia ceva bun...nu Weitec. daca mai ai intrebari, shoot.

Sunt asa rele Weitec-urile? Nu inteleg.. :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare buna este si "ce suma vrei sa investesti? "

banuiesc ca mica sau cit mai mica - de asta ti am recomandat sa incerci mai intii o pereche de arcuri sport - sau vrei sa schimbi doar amortizor?

ramin la parerea mea, mix de mai multe tipuri de amortizoare (noi / vechi dar mai ales gaz/ulei) nu este o solutie buna ;

mai multe detalii gasesti aici:

Ce se intampla daca folosim doar arcuri sport.

am citit si eu ce scria in linkul pus de tine ..... comentarii cu taiat arcuri....asemenea sfaturi ar fi bine sa dispara de pe forum, fie spuse si la misto !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am toata suspensia Weitec sport si sunt multumit de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbm, exact de asta am si pus linkul ala..ca nu se incerce combinatii ca cele de acolo.

@andREI, si Michael. cand cautam suspensie, am luat mai multe in calcul. si discutand cu cei care, cred eu, au mai multa experienta, mi s-a spus ca WEITEC nu sunt performante. de asta sunt si cele mai ieftine. un alt exemplu e ca si mmneg are, desi nu stiu cum se comporta la el. fusco, si se pare si zGb sunt total nemultumiti de Weitec. sau cel putin asa am inteles eu (fusco mi-a zis CLAR, cu zGB nu am vorbit direct). nu pot spune ca Weitec sunt rele ca nu am experienta in domeniul..dar am inteles ca ce e mai scump e mai bun... :hainoroc:

sfatul meu e, ori ca sa se mai astepte, sa se mai stranga bani si sa se puna ceva mai performant... ori daca nu e folosita decat in cazuri normale, nu trasa de curba rau masina, cred ca se poate utiliza si Weitec... sau gresesc?

Michael, tu folosesti masina mai tare in curbe..cum se comporta?

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

weitec e un compromis referitor la pret.

dupa parerea mea, e cam moale pentru a fi o suspensie sport autentica. pe de alta parte este confortabila si unora poate le place asa mai mult.

eu mi-am pus suspensie sport doar pentru look si evident am cautat varianta cea mai ieftina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o suspensie stock cu arcurile originale (+300k km, 12 ani) si niste amortizoare de cacao pe fata cu ulei si e o barca totala. Chiar daca Weitec n-o fi varful clasei sunt convins ca trecerea la un Weitec "sport" cu -40mm o sa fie o mare diferenta pentru mine.

Si sincer prefer sa dau 400 EUR pe setul de 4 amortizoare cu 4 arcuri decat sa dau 1000 sau stiu eu cat pe un KW sau Koni... :hainoroc:

Ma intrigase discutia pentru ca ma temeam sa nu fie shtifturi totale sau ceva de genu'..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mod sigur nu va mai fi barca. si eu am avut situatia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vedetzi ce vorbitzi. weitec exista si in combinatzie cu amortizoare koni. asha le pun ei in vanzare. or fi de aruncat???

sachs advantage.....am trecut de la vw high performance pe ulei la sachs.....e ca si cum ai trece de pe asfalt pe o barca. se apasa foarte ushor si tzopaia de doo ori. asta in combinatzie cu arcuri voghtland. cu arcurile din setul high performance telescoapele aveau doar 2-3 cm cursa pana sa bata in cap asha ca avetzi grija. n-ash fi trecut de la suspensia sport veritabila daca nu mi-ash fi facut veacul in groapa asta imensa numita cluj-napoca. ca si compromis merge. daca vrei tzinuta sport veritabila....ia ceva bilstein galbene sau koni sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Michael, tu folosesti masina mai tare in curbe..cum se comporta?

folosesc masina in curbe foarte frumoase :)) masina sta excelent pe sosea, daca abordez curba prea brusc masina aluneca cu totul in lateral.

eu unu sunt multumit de ea la pretul ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca abordez curba prea brusc masina aluneca cu totul in lateral.

asta e logic :hainoroc:

cam cat km ai deja cu suspenia? sunt curios cat tine. asa cum sunt curios si la mine cat tine suspensia...

la zGb cat a tinut? ca stiu ca el deja are prob ca s-a lasat..

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multi inainte.

putin OT. iarna ce vei face? daca e reglabila o mai inalti, sau o lasi asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bogdan : eu n-am avut weitec ma...e drept mi-am comandat acum 4-5 luni dar nici acum nu ma pot bucura de ea...eu am avut amortizoarele facute la un nene in brasov + arcuri KW -35mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) ahhh..da zGB..uitasem....

dar care e parerea ta despre Weitec, ca ma gandesc ca deja ai ceva experienta in suspensii.

facand exceptie de cea pe care ai comandat-o, ca am auzit de un pret special...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@swat cat: incearca ceva arcuri rosii de la H&R, eu am asa ceva pe masina si pot sa spun ca s-a schimbat integral...cu exceptia bucurestiului, pe drumuri corecte e beton, chiar si la propriu... (cu amortizoarele stock exista combinatia recomandata de producator)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multi inainte.

putin OT. iarna ce vei face? daca e reglabila o mai inalti, sau o lasi asa?

mersi. nu e reglabila suspensia.

la iarna banuiesc ca o sa stau si o sa ma uit la masina in parcare, o sa fie mult prea joasa deoarece mai astept si kitul exterior la ea ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@swat cat: incearca ceva arcuri rosii de la H&R, eu am asa ceva pe masina si pot sa spun ca s-a schimbat integral...cu exceptia bucurestiului, pe drumuri corecte e beton, chiar si la propriu... (cu amortizoarele stock exista combinatia recomandata de producator)

Daca nu te superi... despre ce combinatie este vorba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ma supar :angry:

combinatia pe care ti-o da tunerul (vorbeam de H&R, probabil ca si ceilalti Weitec, Bilstein, KW s.a.) dintre arcurile sport recomandate amortizoarelor stock.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat costa suspensia Weitec sport FATA.... ca sa putem sa facem o comaparatie....tre sa subliniez ca nu vreau sa dau o avere sa imi fac masina caruta...95% eu o sa am probleme cu Bucurestiul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!