Jump to content

Vreau o suspensie mai rigida.


Swat Cat
 Share

Postare recomandată

Imi cer scuze pentru posturi unul dupa altul dar daca nimeni nu scrie....

Am gasit la KW , un sistem coilover si o suspensie simpla care coboara 35/35. Coiloverul este reglabil 35-60. DIn cate m-am documentat coiloverul este mai bun, dar intrebarea mea e: Am nevoie de asa ceva. Eu vreau sa las masina mai jos si nu am nevoie de cine stie ce. Bine nici nu vreau doar arcuri cu amortizoare sport pt. ca am inteles ca nu e un compromis bun. Pareri? Mai ales ca mai mult de 35/35 nu vreau sa o las... tinand cont de drumurile de la noi. Coiloverul e la un pret special pt. mine 890de euro. Pareri? Please ca nu stiu ce sa fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • Replies 279
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Swat Cat

    50

  • Bogdan_wrc

    23

  • claudiu_83

    23

  • alexhitman2000

    23

Tot eu :)

Ieri am montat suspensia KW sport (cea din semnatura), cu 40/40 coborare. Tinand cont ca inainte aveam si pachet de drumuri grele, cand au coborit-o de pe elevator am avut impresia ca masina nu se mai opreste din coborat si se asaza pe roti. Mecanicii mi-au zis ca intr-o sapt. o sa coboare cat trebuie, pana se lasa arcurile. Deja masina e joasa (intra un pachet de tigari in picioare si atat), dar comportamentul e super. Sta foarte bine, peste denivelarile mici e mai placuta ca cea originala. Problema apare pe strazile pietruite, pentru ca astea au "valuri"- denivelarile alea ciudate si cam topai in masina :D. Plus ca trebuie sa am grija de baie. In plus are un look demential.

PS: acum cand stau la stop sunt cu ochii la nivelul clantei de la o Octavia 2. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum e pe denivelari? te scutura tare?... daca se poate sa spui si ce pret a avut suspensia.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe denivelari scutura dar nu asa tare. ACum depinde de viteza. De exemplu sina de tramvai nu e asa deranjanta. KW sport 40/40 pentru BOra sedan 600 de euro, de la o firma de tuning din timisoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-mi dai te rog si un nume pentru firma aia... te rog... si eventual un site daca are. Eventual pe PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci pana la urma ce recomandati .. calitate pret .. cu bugetu vedem porma :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

weitec ce le mai ieftine..cred...peste ele vin eibach, bilstein, H&R... depinde de ce vrei de la masina si cati $$ ai. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa fac rost de niste preturi m-am mai interesat si eu si porma sa ma decid ..parca nu as cumpara wietec .. astept forumisti care si-au pus pe masina sa zica si ei pareri ..

KW la 615 euro fara tva -35mm

mai urmeaza

Modificat de KMZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mare surpriza mare! am montat h&r rosii -50 / -50. mare mare teapa, s-a transformat in -30 / -50 ceea ce este extrem de urat. fata de ce aveam inainte este un tractor acum. singurul lucru pe care l-am realizat este ca nu imi mai atinge pe aripa din cauza inaltimii mari. mare tampenie. dimensiunile sunt identice fata de weitecul vechi. arcurile spate au chiar aceeasi dispunere a spirelor iar cele fata sunt putin diferite. amortizarea este o foarte mica idee mai confortabila. ma asteptam sa fie mai dura si mai joasa ca weitec dar se pare ca nu este asa.

pentru amatori: weitec e mai dura ca h&r (cel putin in cazul meu asa este).

in concluzie, cea mai mare teapa pe care am luat-o pana acum in domeniul tuningului.

maine bag masina la revopsit dar cum o scot le dau jos.

probabil ca sa scap de atinsul aripii o sa montez toate barele inferioare posibile.

sunt dezamagit de h&r. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parerea aveti despre arcuri+amortizoare FK 35-40mm mai joasa.Intentionez sa cumpar maine un set la 300 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mentionez ca sunt pe gaz si o sa pun si poze cu ele.

post-4938-1174500524_thumb.jpg

post-4938-1174500528_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai la 300 de euro ma indoiesc ca sunt noi. si cum poti afla starea lor? mai stiu oameni care au dat suspensie sport jos de pe masina si nu era incea mai buna stare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Defapt am vb cu persoana care mi le trimite o sa ma coste 8 mil cu totul,in afara de curier.Trebuie sa ajunga azi. Ele au fost pe masina maxim o luna doua.Daca te uiti la poza ele au fost produse in saptamana 15/06 iar anuntul cu ele a fost pus pe 4tuning inca de prin noiembrie ca fata le-a dat jos si si-a luat Sachs originale de oras cu 500 de euro( cica FK erau prea dure si atingea pe la borduri....ce vrei ....fetele :) )

Acum astept sa vina sa le montez si o sa revin cu detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-mi spui si mie te rog cum e FK-ul ala, ca mia propus cineva la 450 euro, nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-au venit suspensiile,am fost la mecanicul meu si el ma sfatuieste sa nu le pun ca sunt prea rigide si risc sa dau in toate gropile si o sa rup scutul in 2.

Sfatuiti-ma ce sa fac...suspensia care o am eu pe masina e originala din 2000 face luna asta 7 ani si s-a mers mai mult in Germania cu ea dar e barca dupa atata timp,cel putin la viteza.

Sa montez FK cu -40 mm, se lasa mult prea jos,si daca se lasa prea mult cat mai pot castiga cu flansele ca sa o inalt putin.Astept sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Junker inainte sa iti cumperi suspensie FK nu ti-ai pus nici macar odata intrebarea de ce aceasta costa jumatate din pretul oricarui al sistem de suspensie omolog de la o firma cunoscuta ?

Oare pentru ca sunt calitativ execrabile ?

Sfatul meu e scapa de ele cat sunt noi inca si frumos colorate si cumpara o suspensie buna cat de cat ca e pacat sa iti bati joc de banii tai.

Oricum din experienta daca nu vrei sa ai batai de cap e bine sa optezi pentru o suspensie ce scade garda la sol cu maxim 30-35mm atat timp cat e masina de zic cu zi si nu iesi cu ea doar la plimbari de placere pe strasse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa va spun dar dupa ce am montat suspensia astazi am ramas placut surprins de cum se comporta, este super rigida in curbe si la franare. Acum este cam cu 4 cm mai lasata si in fata si in spate as vrea daca se poate sa o mai inalt macar 1 cm pe spate. Inca nu am plecat cu ea la drum lung dar la 80 la ora sta aproape in orice curba mai putin in cele ac de par ca nu am avut unde sa incerc azi in Bucuresti. O sa vin joi la intalnire sa imi spuneti si parerea voastra ca oricum cunoasteti mai mult decat mine cum sta treaba cu suspensia sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum e vorba....nu poti sa o bagi si sa o scoti odata...cand prinzi gustu nu mai dai inapoi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ASa e! Si eu am montat suspensia si de atunci e super. Odata pusa gata! Nu mai vrei altfel. SA vina Fusco ca el e mester la suspensii. El e unul din cei mai avizati sa isi dea cu parerea. Ne vedem joi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si eu cum e suspensia Weitec montata pe masina lui andREI. Ce pot sa spun, e mai buna decat ma asteptam atat din punct de vedere al comportamentului masinii, cat si din punct de vedere al confortului la mers. E destul de rigida, dar confortul e peste asteptari. Pe mine m-a convins :lol:

Sunt curios cat tine o suspensie sport (pana sa deterioreaza) comparativ cu o suspensie normala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ce ziceti merge o suspensie de vw 4 gti (arc+amortizor) pe o octavia 1 Tdi cu drumuri grele? Ce comportament are cu aceasta suspensie, cat o coboara? Totusi nu asi vrea mai mult de 2 cm si sa nu fie prea dura. Am citi pe un alt topic ca dl. Voinea avea asa ceva pe gloful 4 tdi. Daca ar putea sa ma ajute cu ceva amanunte despre comportament, pretul lor. Multuimesc

:beerchug: :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as vrea asa ceva: sa fie suspensia mai tare, dar sa nu scada mult garda la sol. Idei ? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Idei am auzit sau citit, arcuri golf 4 gti si amortizoare normale...insa nu sunt sigur..astept mai multe opinii ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!