Jump to content

Bucse punte spate


Gorillaz_Doktor
 Share

Postare recomandată

marius1982.11

La 6 lei bucata consida ca ti-ai facut "abonament" la bucse. Pe la noi cam atat e o paine, nu o piesa de la care sa te astepti sa tina 50.000km in romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate la faza cu abonamentul :) dar la ce drumuri sunt pe la noi nici nu merita sa dau mai mult pe ele, si nici nu ma astept sa ma tina 50.000 de km. Investesc intr-un filtru de aer mai bun,un ulei,un polish, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Nu sunt cu mult mai scumpe cele OEM, plus ca acum cica ai pana la 25% reducere la porscheRO si eu sunt de parere ca la cata manopera platesti pe ele + pretul lor nu se justifica. Nu vorbesc de jena cu care te taraganezi prin(gropile din) cartier cu ceva ce suna a bicicleta ruginita.

Ma anunti cand ti se duc, si te anunt si eu ,ok? Sa vedem cum e cu bucsele astea once and for all.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca ar fi un test viabil din moment ce ne "taram"pe drumuri diferite,dar accept cu bucurie sa vedem daca merita. Nuvreau sa ma intelegi gresit,si mie imi place OEM dar un leu de ici unu de colo si asa treci de criza ;) Este ca si cand ai cumpara becuri de la VW. Zic si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare ce bucse punte spate se potrivesc pt masina mea? cele de 69 mm sau de 72 mm?

Cat o fi manopera pentru schimbarea lor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

putin :ceuameni: dar

subscriu si eu la partea cu "abonamentul" si intaresc cu faza asta:

fratele meu a schimbat bucsele pe fata (doar cele care vin spre sofer si la care se vede cauciucul cand ridici masina) la un service (cu bucsele lor 250 000/buc - afacere- recomandate de seful service ului). Dupa 2 zile le am schimbat la acelasi service caci se desprinsese cauciucul de colivia exterioara a bucsii- asta la ambele bucse). citez explicatia sefului de service: "cat dai atata face" desi el le recomandase!!! cred ca erea in campanie de strangere de "abonati", dar totusi, macar un abonament lunar, anual, ...!

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
oare ce bucse punte spate se potrivesc pt masina mea? cele de 69 mm sau de 72 mm?

Cat o fi manopera pentru schimbarea lor?

pe mine m-a costat toata afacerea...set bucse+manopera la service in jur de 350 ron. nu mi s-a parut prea mult, tinand cont ca numai bucsele au costat 160ron (evit sa cumpar aftermarket:) ). iar operatiunea de schimbare presupune demontarea puntii spate de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am schimbat acasa si nu am demontat puntea, eu o jmecherie a lor sa-ti ia o gramada de bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca n-ai presa, cum nu au multi meseriasi vestiti, trebuie data jos, si nu e tocmai usor si presupune si aierisirea franelor dupa, si niste ciocane serioase la bucsele noi noute, ceea ce nu chiar indicat.

Atat stresul asupra pieselor cat si timpul si volumul de lucru se reduc daca ai sculele necesare, dar asta nu inseamna neaprat o manopera mai ieftina :D.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

saptamana trecuta am schimbat si eu bucsele punte spate(erau rupte de tot) si bucsele pe fata.aproximativ 2 ore a durat,cost 280 lei.puntea nu s-a dat jos.intai s-a schimbat pe dreapta apoi pe stanga.bucsele s-au dat jos cu dalta si ciocanul(nu s-au scos cu presa deorece mecanicul mi-a zis ca a rupt 2 prese si tot nu le-a scos),cea din dreapta a iesit foarte greu,iar cea din stanga foarte usor.s-au introdus cele noi cu presa foarte repede.acum masina e mai rigida si sta mai bine in curbe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu le-am schimbat acasa. Nu trebuie sa dai puntea jos.. Pui un cric sub punte, in partea care vrei sa schimbi bucsa (dreapta de exemplu), desfaci surubul de la amortizor de pe punte, apoi lasi de cric in jos pana se indeparteaza puntea de caroserie. Eu ca presa am folosit un surub lung, cumparat din magazin, de 30 de cm, un rulment de roata si un disc de ambreiaj cu o saiba mai sanatoasa. Manopera?? 0 lei. Timp de lucru, cam o ora pe fiecare roata. A fost mai greu de scos decat de bagat. Eu stau si ma gandesc acum...de ce am dat 110lei pe o bucsa??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la scoatere, sunt bucse si bucse - unele mai cuminti altele mai hotarate

aveti idee la mine la golf IV, 1.4 i din 2001, 2 usi (produs cred 2000) de care tip de bucse am pe spate? de 69 sau de 72

din cauza bucsilor duse am comportamentul de barca de la 120km/h in sus sau sunt si amortizoarele uzate? (bucsele sunt duse sigur ca am pus pe cineva sa miste masina lateral de spate si se vedea clar cum joaca in bucsa)

Modificat de urski
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici. se vede diferenta ca forma intre ele. Tu uiti la ele si iti dai seama de care sunt, cele de 69 au semiluna aia de cauciuc pe margine.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salutari. Imi poate spune si mie cineva cum imi pot da seama ce fel de bucse imi trebuie? Cum pot, mai exact unde trebuie sa masor diametrul interior al bucsei, cu aceasta montata pe masina. Ma bag sub masina si pun sublerul... unde?

Merci! :study:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragao, link-ul spre poza care o cauti a fost pus cu o pagina inainte: http://vwforum.ro/index.php?showto...mp;#entry981323

Si eu vreau sa schimb bucsele la punte, probabil in vara. Asa ca am facut ceva cercetari.

Pentru platforma Golf4/Audi A3 8L/Leon 1M/Octavia 1U, treaba sta in felul urmator:

Varianta 1. 1J0 501 541 C - Stock, pe original. E ok pentru aplicatiile normale. ETKA zice ca ar costa in jur de 22euro.

Ca sa fie mai eftin (de la magazine de profil): Lemforder partNo. 21236 01 -> diametru exterior 71.4mm

00352123601.th.gif

*** Pe alti producatori am gasit si alte diametre exterioare: 71.4mm, 71.5mm, 72mm, 72.2mm.

Varianta 2. 1ML 501 541 - varianta de Leon CupraR. La reprezentanta Skoda (Bistrita) nu se gaseste. Nu stiu la celelalte... probabil la SEAT. Pret: in jur de 57euro.

Diferente fata de cea stock: sl372744.th.jpg sl372743m.th.jpg sl372810.th.jpg

Nu am gasit'o pe alti producatori.

Varianta 3. 6Q0 501 541 E - varianta de FabiaRS. Pret: vreo 25euro. Aparent e identica cu cea de LCR.

Pe Lemforder: PartNo. 26814 01

00352681401.th.gif

Varianta 4. 6LL 501 541 E - varianta de Ibiza FR/Cupra. Ceva mai scumpa decat cea de FabiaRS. Nu am gasit'o niciunde...

Varianta 5. PowerFlex PFR85-415. Poliuretan. Pret:

Modificat de Predator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult domnule.

cred ca o sa merg pe LEMFORDER totusi. le-am gasit si la un pret ok, zic eu 65.77 RON/buc. Oricum o sa mai cer niste cotatii de pret daca te intereseaza iti d-au un PM.

P.S. apropo, esti sigur ca sunt cele de 72mm? :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Leon 1M am impresia ca numai de 72 sant. Nu am gasit altele.

Sub 2001, la Golf4, Octavia 1U, A3 8L, din ce s'a discutat pe topic, exista si varianta de 69mm.

Ai 2 optiuni:

- rogi un user care are posibilitate sa caute dupa seria de sasiu. E**A meu e mai limitat;

- te bagi sub masina, si, in acel loc greu accesibil incerci sa masori cu subleru.

Bafta!

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu al meu Golfuletz e 2003. Am citit si eu discutiile de pe forum, dar nu am gasit unde exact sa pun sublerul si sa masor, nu de alta dar sa nu masor alte... intelegi. Nu e problema ma bag si masor, dar ce masor? :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Sper sa fiu si eu de ajutor.

Schimbatul de bucse spate, nu este o operatiune foarte grea, daca ai sculele necesare.

Merita sa ecomomisesti 200-250 lei (manopera).

Anul trecut le-am schimbat singur.

Cine este interesat si vrea sa-si schimbe singur bucsele, sa arunce un ochi si aici.

http://vwforum.ro/index.php?showto...mp;#entry874830

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe masina din 2003 sigur sunt de 71mm, cele de 69 s-au discontinuat in 2002.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, m`am hotatarat sa imi schimb si eu bucsele de la puntea spate si as vrea sa stiu de care trebuie sa iau, ce diametru? am un G4 din 2001 AUS 1.6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Marius, poti sa-mi spui in ce luna din 2002 s-a trecut de la 69 la 72 mm?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu asta ca n-am fost angajat :D. Un coleg are din 2001 si are de 72,atata stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!