Jump to content

Audi RS4!


Vlad MHL
 Share

Postare recomandată

vlad , poti sa ne arati o sursa oficiala care spune ca rs5 va avea 4.2 fsi si 450cp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Vlad MHL

    21

  • catalin rs4

    19

  • maryuskkk

    11

  • s_c

    7

Noul Audi RS5 va primi motorul V8 4.2 de pe RS4

Noul Audi RS5 va fi echipat cu un propulsor natural-aspirat V8 de 4.2 litri, unitate gasita sub capota lui RS4 sedan, si va livra 450 CP si un cuplu de 450Nm.

Desi zvonurile nu au fost inca confimate, Audi RS5 va fi construit pe un sasiu sport si va folosi un motor V8 de 4.2 litri, care va livra 450 de cai putere si va fi cuplat fie la o cutie automata in sapte trepte DSG, fie la o cutie manuala in sase trepte.

Potrivit publicatiei CAR, Audi RS5 va cantari substantial mai putin decat S5 si ar trebui sa fie capabil de un sprint pana la 100km/h in 5 secunde.

Anul viitor, Audi va lansa o versiunea Cabrio a lui RS5, la fel cum a facut si cu linia RS4. Preturile pentru noul Audi RS5 se vor situa in jurul valorii de 60.000 euro.

Noul RS5 ar trebui sa fie disponibil pe piata auto din Europa la sfarsitul acestui an.

sursa: AICI www.auto.ro

se pare ca e asa cu zice colegul Vlad MHL :rolleyes:

Modificat de ady1981
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva nu se leaga in opinia mea. S5-ul cu 354cp face 0-100 in 5.1s;RS5 cu 100 cp in plus si chiar ceva mai suplu face in 5 s. Trebuiau sa puna si ei un 4.9s macar asa de marketing.:rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lasa ca-mi fac si eu un site , debitez tampenii si ma citati aici pe forum ca sursa sigura.

daca va avea 4.2 fsi cu 450 cp , sper ca acei cai putere sa fie reali si nu ca cei 420 cp de pe RS4 modelul vechi si de pe R8, care sunt doar pe hartie iar in realitate sunt undeva pe la 380-390 si doar cei mai norocosi clienti au astfel de masini cu peste 400 cp

Modificat de maryuskkk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca stii tu mai bine decat cei de pe site-ul respectiv, de ce nu ne luminezi?

iti mai dau cateva surse de pe alte site-uri care debiteaza tampenii :) : AICI , SI AICI , SI AICI , SI AICI ...si ar mai fi multe :wub:

ps: de ASTA am uitat ;)

Modificat de ady1981
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal sa aibe 380-390cp la roata :) Producattorul mentioneaza puterea la motor :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragul meu,

la roata are undeva pe la 320-350.

la motor/fulie are in general intre 380-400cp. unii proprietari din SUA i-au si dat in judecata pe cei de la audi pt ca nu se regaseste in realitate ceea ce este pe hartie si pt care au platit. cauta ceva teste dyno pe youtube atat cu r8 car si cu rs4.

@ady , alea sunt speculatii. vad ca marea majoritate a surselor pe care le dai sunt niste bloguri romanesti. oricand si oricine poate sa-si faca un blog si sa scotoceasca ceva informatii de pe alte site-uri de afara sa le traduca iar altii sa le ia ca surse sigure.

zvonurile luate de pe diverse site-uri de pe afara sunt urmatoarele:

-3.0tfsi biturbo aprox 425cp

-4.2 aspirat -intre 450-480cp

-4.2biturbo la fel intre 450-480cp

-5.0 aspirat de pe lambo 450-480

-5.0 biturbo 450-480cp

vazand trendul celor de la audi, pariez ca, daca RS5 va merge pe o varianta de minim 8 cilindri va avea un motor mai puternic fata de C63AMG, tinand cont ca rs5 va imparti motorul cu rs4 iar acesta din urma este concurent direct cu C63amg.

daca va fi 4.2 fsi merg pe 470-480cp.

Modificat de maryuskkk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca ar fi sa te iei dupa zvonuri ar mai fi si motorul asta: 5.2l V10 biturbo 580CP de pe RS6

concurentul no.1 va fi M3 :D

iti mai dau o sursa...daca nici ASTA nu te lamureste ma dau batut :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asta spuneam si eu ca surse si zvonuri sunt multe.

pe pagina anterioara ai afirmat ceva de genul ca sursa ar fi sigura.

singura sursa sigura este audi si deocamdata nu au aruncat nici o informatie in acest sens.

5 litri are motorul de pe rs6 insa daca va fi acesta, probabil va fi o varianta detunata pana pe la maxim 500cp. cel mult rs5 va avea 480-500cp indiferent de motorizare.

Modificat de maryuskkk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RS5 va avea V8 FSI 450 CP!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vlad asa zic si eu.pe toate site-urile unde am intrat se spune ca va fi motorul asta.domnul maryuskkk nu vrea sa creada :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca va avea acest motor dar cu 455cp sau 445 cp?!

de unde naiba tot veniti voi cu toate bazaconiile astea?

aratati-mi scris un document aruncat pe net de cei de la audi unde scrie ca va avea V8 si 450 cp. repet, posibil ca asa sa fie, insa pana nu-mi aratati un document oficial, ceea ce scrieti voi acolo, ramane la fel de adevarat/fals cu afirmatia in care se spune ca va avea 25000cp.

intuitia si bunul simt spun ca cel mai probabil RS5 va avea V8 fsi si 450 cp. nu trebuie sa fii prea destept sau ruda cu mama omida ca sa constientizezi asta. iar site-urile alea preiau unul de la celalalt zvonurile/ideile aruncate de unii sau altii.

ady, tu nu intelegi ca un site din ala poti sa-ti faci si tu ??? preiei ce informatii/zvonuri vrei, de oriunde vrei, iar maine poimane te citeaza unul mai slab de inger ca sursa sigura/de incredere.

opinia mea(ce este la fel de adevarata/falsa ca cele citate pe site-urile de mai sus pt ca soacra-mea nu este project manager la RS5 ca sa vin aici sa ma bat cu caramida in piept ca stiu totul) este ca, RS5 va avea cel putin acelasi nr de cp ca C63 amg in situatia in care va aveni echipat cu un motor de minim 8 cilindri.

Modificat de maryuskkk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca va fi un rs4 cred ca va fi un motor V6, turbo sau bi-turbo.

momentan nu se stie inca nimic (va spun din surse sigure :D )

singurul zvon pe care l-am auzit este ca se va produce doar avant, fara limuzina, urmand sa fie un RS5 Sportback pe post de limuzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-4.2 aspirat -intre 450-480cp

-4.2biturbo la fel intre 450-480cp

Eu nu inteleg asta... De cand un motor aspirat si unul BI-turbo cu aceeasi cilindree au aceeasi putere?? Si de ce? Este stupid sa scoti un motor de 4.2 bi-turbo la aceeasi putere la care l-ai vandut inainte dar aspirat.

Poate 3.0 bi-turbo cu 450-480... asa mai merge...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rave,

pe lumea asta orice este posibil.

de exemplu intre 4.2 fsi de 354cp ce este pe S5 si 4.2fsi de 420 cp pe hartie(380-400 in realitate) ce este pe vechiul RS4 si R8 sunt diferente tehnice.

f simplu pt ei ar fi sa ia motorul de 4.2 de pe S5 sa-i puna doua turbine si sa castige astfel 100-130 cp fara batai de cap.

un 3.0 v6 nu ar putea ajunge la peste 450 cp dintr-o singura turbina iar cu doua turbine ar fi posibil insa cred ca ar fi la limita inferioara a fiabilitatii.

in fond, un 3.0 v6 biturbo nici nu are nevoie de mai mult de 420 cp pt ca motorul ar fi f usor si masina s-ar misca extrem de bine iar in plus de asta, greutatea redusa a motorului ar aduce un handling sporit prin micsorarea greutatii pe puntea fata.

se pare ca avanpremiera unui motor de 3 litri biturbo cu 408 cp si 500 nm a fost facuta prin aparitia acestui concept:

http://www.worldcarfans.com/9090519.001/au...ersee-tour-2009

f posibil ca sub capota lui rs5 sa apara acest motor care sigur va fi mult mai eficient decat vechiul 4.2 fsi de pe R8.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata-mi mie unde scrie biturbo in articolul din link-ul tau si mananc tastatura.

There is an S4 connection to this Q5 in that the engine is the same supercharged 3.0 TFSI V6 that powers the S4. Power is not the same 246kW (334hp) though, it has been increased to a sports car-rivalling 300kW (408hp).

Cred ca am vazut scris pe forum de N ori motorul "3.0 TFSI v6 biturbo", cand de fapt el are compresor toata ziua. Nu mai confundati motorul de la VAG cu cel de la BMW !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si fix din cauza motorului de la BMW nu cred ca va aparea un 3.0 bi-turbo pe RS4. 335i-ul este foarte aproape de M3. Dar cine vrea un M3 il vrea pentru traditie, pentru motorul aspirat, pentru statutul pe care il da sigla M. Chiar daca 335i-ul e foarte aproape de el ca performante. Si chiar daca 135i-ul il bate ;)

Trei sferturi din RS4-urile vandute vor muri cum au iesit din fabrica. Masina e cumparata de oameni care si-o permit. Si aceeasi oameni daca vor 100 de cai in plus isi vor lua o masina cu 100 de cai in plus. Posibilitatile de tuning sunt mari pe un motor bi-turbo din fabrica(a se vedea vechiul RS4) dar pe 75% din cumparatori nu ii va interesa lucrul asta. Ei vor avea un prieten(sau mai multi) cu un M3 sau C63 la care se vor da mari. Masina ta are un V8 de 4L a mea are un V6 de 3L :(, sa nu mai vorbim de AMG. Nu suna bine! si credeti-ma, discutiile astea sunt reale! Suntem baieti, o sa existe intotdeauna cearta "A mea e mai mare! Ba nu! A mea e mai mare!" Nu va exista nimeni sa zica "A mea e mai mica dar mai puternica! :P"

Cel mai probabil cand vor trece si ceilalti la motoare mai mici, turbo atunci o va face si Audi. Adica pe B9! B8-ul, ar trebui cel putin, sa poarte acelasi motor de 4.2 putin imbunatatit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze jummy. am gresit.

pai bmw s-ar putea sa treaca pe motoare mai mici+turbo pt M-uri. deja X6M si X5M au V8 de 4.4 biturbo cu 555cp si probabil acelasi motor va fi si pe M5-ul din 2012 (la iarna apare un nou bmw seria 5).

si pt M3 circula zvonuri de V6 biturbo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va spun eu 10000% ca RS5 va fi 4.2 FSI (adica aspirat) 450 CP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@guesswho,

spune-mi si mie sursa te rog !!!

cei 10000% sunt siguri doar daca tu esti ruda cu mama omida sau cunosti pe cineva cu ouale mari ce lucreaza la audi pt ca in mod normal cineva si-ar putea pierde job-ul daca si pe un amarat de forum din romania apar informatii sigure , informatii ce audi le doreste secrete.

eu doar ma bazez pe intuitie , urmarind cu f mare atentie trendul din ultimii ani ai celor de la audi in ceea ce priveste masinile de top si pot pune pariu pe bani ca RS4/RS5 vor avea minim 457cp in cazul in care masina va avea 8 cilindri sau mai mult, si intre 400 si 420 daca masina va avea 6 cilindri .

vom afla intr-o luna cum sta treaba.

Modificat de maryuskkk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pt M3 circula zvonuri de V6 biturbo.

V6 la BMW...asta chiar e blasfemie :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ramaneti la subiect, va rog.

RS5 este confirmat de mai multe reviste din-afara, care au cu adevarat relatii inside. Eu lucrez la CAR, iar cei din CAR Anglia au aceasta informatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius nu pot sa-ti spun sursele mele.

cum a spus si vlad, sa ramanem la subiect :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca AUDI AG a confirmat RS5 cu 4.2fsi si 450cp... guessWHO a avut dreptate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

era de asteptat sa am dreptate :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!