Jump to content

Inlocuire volan


stingray
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

Exact..... t10s - 10 pini mufa.

Nu cositorii.... asa zice si Elsa - daca vrei sa reziste legatura in timp.... legi bine, termocontractibil, izolatie panzata - si gata.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P o p i c a

Ok, asa am sa fac.

Trebuie re-codat claxonul si/sau CC-ul dupa ce toate legaturile sunt facute?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai ce recoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P o p i c a

Perfect atunci,

Multumesc.

Modificat de P o p i c a
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Deci bun,

Am refacut toate contactele dupa schema electrica si am facut un mic pas inainte.

Tot ce am rezolvat a fost lumina din butoane care merge, dar, doar dupa ce pun CruiseControl'ul ON si apoi OFF. Cand CC-ul e ON lumina din butoanele volanului nu merge/se stinge.

Claxonul nu functioneaza si nici butoanele de pe volan :dry:

Any thoughts?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Nu-mi mai aduc aminte ce modul ai cumparat... 451 sau 452 ?

2. Firul de la claxon, l-ai taiat din mufa releului de claxoane si l-ai inlocuit cu cel din modulul de volan ?

3. Unde te-ai legat cu iluminatul butoanelor ?

4. Ce apare in blocurile de masura, la volan - cu VCDS-ul ?

P.S. - ca sa imi fie mai usor, fa un efort si scrie - fa o lista - cu toate conexiunile pe care le-ai facut si unde.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Modulul meu e #451 (pinii 1 si 3 sunt CAN low/high si pinii 5,12,15 lipsesc)

2. Firul de la releul claxonului #53 (maro/galben) l-am taiat si l-am legat la firul maro/galben al modulului (pinul 9).

Firul maro/galben ce vine de la volan (T5/pin3) l-am dus la siguranta 5.

3. Iluminatul butoanelor se face prin CAN. Aici l-am legat la mufa de diagnosticare.

4. Nu am VCDS, trebuie sa-l comand saptamana asta de la Voinea the wizard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara de iluminare, nu am deocamdata rezerve....

Posteaza-mi toate conexiunile care le-ai facut, ca sa le iau la verificat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am nevoie de niste informatii

Am volanul multifunctional si maneta de tempomat aferenta dar nu am releul.De care releu imi trebuie?

Masina este din 2001 cu bord maxidot imo3.

Stie cineva daca tipul de canbus e dat de bord sau e o alta cutiuta pe undeva sau este dat de calculatorul masinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ai navigatie MFD cu TMC, atunci iti cumperi modulul de comanda cu nr 452 - ca forma arata ca un releu dublu, cum e cel de stergatoare.

Dupa aia, trebuie sa cablezi masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

momentan nu am un alfa dar in viitor vreau sa il schimb cu un gama, rcd 200 sau poate chiar mfd.

intrebarea o pun deoarece noul bord primeste informatiile de la radio prin canbus (nu are a treia mufa pe mijloc), pt afisare in partea de sus,

si mi-e teama ca si comanda de la releul 451\452 sa o permita numai prin can, sau o poate primi si prin firul special .

multumesc Florin pt raspuns

imi poti confirma ca transpunerea semnalelor de iluminare, gala, contact ,etc. din analogic in reteaua can o face bordul si acesta doar cel immo3?

Modificat de Ionut_T
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu....la Golf IV 2001 - nu o face, indiferent de bord. La Passat B5,5 - comanda de iluminat, vine si pe CAN

La immo 3 VW - nu exista a treia mufa - iar informatiile necesare afisarii pe maxidot, de la radio - nu le primeste pe CAN ci analogic - mufa mica - pinii 8, 9 si 10 in mufa verde de la cluster

Acum, legat de volan

- modulul 452 - fara CAN - comanda radio-urile OEM - printr-un fir - Remote si MFD-ul care are litera D la sfarsit

- modulul 451 - cu CAN - comanda MFD-urile, dar numai daca il conectezi prin intermediul unui TMC - altfel, nu va merge.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult Florin.

Sper sa achizitionez si releul 452 si sa ma apuc de treaba.

Trebuie codat cumva modulul 452 cu vcds?

Modificat de Ionut_T
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa il cuperi cu tot cu soclu - iti e mai usor sa faci cablajul si iese totul OEM ... :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am volan multifunctional :lol: dar am o problema sau poate nu: e normal sa

se lumineze ledurile de pe el doar la contact pus? si daca e normal nu se poate face sa se aprinda doar la pozitie?

Inca nu am incercat butoanele pentru radio pt ca am un alfa de golf3 dar se vad ca lucreaza pe vag-com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

buna stimati colegi, o mica intrebare; pot schimba volanul in patru spite de pe un passat b5, af1999, cu volan 3 spite de la vw bora si ce probleme pot intampina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie si aibagul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca nu ma insel, si senzorul de pozitie volan pentru ESP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu Cosminu, doar volan si airbag - este suficient

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senorul este sub volan. nu are treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut! As dori sa schimb volanul (4 spite ) cu unul in 3 . Intrebarea mea este daca pot transfera airbag-ul de pe cel cu 4 in cel cu 3 spite ? Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! As dori sa schimb volanul (4 spite ) cu unul in 3 . Intrebarea mea este daca pot transfera airbag-ul de pe cel cu 4 in cel cu 3 spite ? Va multumesc

La Golf 5 (asta-i masina din semnatura ta) - da, iti trebuie doar capacul de airbag, restul merge din airbag-ul cu 4 spite.

 

la Passat - nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru a nu deschide topic-uri in plus, vin cu o intrebare simpla: ce suruburi sunt la airbagul unui passsat din 2001 ? sunt prin spatele volanului si imi este imposibil sa vad ce fel de suruburi sunt, nu stiu ce surubelnita se potriveste acolo ca sa pot da airbagul jos si apoi volanul. multumesc anticipat pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!