Jump to content

Inlocuire volan


stingray
 Share

Postare recomandată

Eu am avut volan multifunctional,am avut accident,sarit airbagu,si mi-am pus volan normal ca nu am gasit inca airbag pt volanul multifunctional

De atunci nu mai am nici claxon si nici esp-ul nu mai functioneaza.daca vreau sa imi fac claxonu si espul sa functioneze impreuna cu volanul de acum mi-a zis mecanicu ca ma costa ceva bani...

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut exact operatiunea inversa. Adica mi-am montat in loc de volan 3 spite sport ... volan multifunctional.

@arhivistul - la tine fie trebuie refacuta codarea volanului pentru claxon, fie mutat firele. La volanul multifunctional claxonul trece printr-un releu de comanda, pe cand la volanul simplu acesta este oarecum "pe direct". Cat despre ESP, aici este vorba de spira volanului nou pe care l-ai pus. La Passat exista doar 2 tipuri de volane din cate stiu eu. Cele pentru masini cu ESP si cele cu masini fara ESP. Acum depinde de unde ai luat tu volanul.

@alvis - se poate monta, am facut-o eu, am suportat si costurile ce au fost intr-adevar destul de mari (in jurul a 500 de euro volan + maneta tempomat + unitate de control + manopera).

@B-52-JGP - iti recomand sa cauti la dezmembrari sau pe Ebay un volan multifunctional. se gasesc greu e drept (pentru ca un volan fara airbag sarit inseamna ca masina sa fi fost pocnita din spate), dar ai grija ca in momentul in care il cumperi sa ti se ofere si unitatea de comanda (aka releu) precum si maneta de la tempomat. Daca te bate gandul sa cumperi pur si simplu volanul de la reprezentata si sa il pui pe masina, think again, pentru ca se invarte din cate stiu eu in jurul a 75 de milioane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T-BON3, in afara de comenzile pt tempomat, pe care le am pe maneta, ce altceva se mai pune pe un volan multifunctional? sa vad daca chair merita...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut-o eu, am suportat si costurile ce au fost intr-adevar destul de mari (in jurul a 500 de euro volan + maneta tempomat + unitate de control + manopera).

...

un volan multifunctional. se gasesc greu e drept (pentru ca un volan fara airbag sarit inseamna ca masina sa fi fost pocnita din spate), dar ai grija ca in momentul in care il cumperi sa ti se ofere si unitatea de comanda (aka releu) precum si maneta de la tempomat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alvis,pe langa comenzile pentru tempomat pe volanul multifunctional se mai gasesc comenzile pentru radio si Cd player..si mai e si aspectu :lol:

Doar atat,nu prea merita investitia parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie, comenzile de pe partea dreapta a volanului (vol +/- , track+/- (seek in cazul radioului)), nu functioneaza decat cu radio / cd original. La alte HU-uri e nevoie de interfete de comunicatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Aveti idee daca in locul unui volan, in trei spite , golf v an 2004 se poate monta volan de gti? ambele volane fara comenzi.

De principiu stiu ca DA ... intrebarea este 1. daca se potriveste airbagul vechi, 2. daca mai trebuie ceva modificat si 3. daca inlocuirea este dificila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ai poze de la cele 2 volane? ar fi de mai mare ajutor, atat pt airbag cat si modul de prindere.

Modificat de C o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior. Foloseste butonul ADD REPLY!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala de GTI e la fel cu cel in 3 spite doar ca scrie GTI, deci se potrivesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Liviu Pitesti
@alvis,pe langa comenzile pentru tempomat pe volanul multifunctional se mai gasesc comenzile pentru radio si Cd player..si mai e si aspectu :D

Doar atat,nu prea merita investitia parerea mea.

In partea stanga se gasesc comenzile de la pilotul automat,iar in dreapta cele de radio CD.

Scuze,ca sunt chior,dar deja ai scris de tempomat.Sunt cam obosit si somnoros.Oricum,sub butoanele de tempomat,mai are un butonas din care se opresc/aprind luminile de pe volan.

Modificat de Liviu Pitesti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut stie cineva ce cod are volanul din imagine, sau pe ce model de Passat a fost montat ? Am vazut ca nu toate masinile din echiparea highline au acest model de volan. Ms (poza a fost imprumutata de la un coleg din aria de vanzari) :king:

post-23332-0-11838200-1329922124_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte rar modelul. Pe ebay e unul de mult timp la 500 euro :))

Din cate am citit ar fi model de w8

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, nu exista combinatie de lemn cu piele OEM la Passatul european,doar Passatul chinezesc a avut asa ceva,Passat Lingyu se numeste.Exista combinatie la ei lemn-piele si volan multifunctional ,cred ca pe ebay poti sa gasestiasa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel din poza este se pare de pe un VW Passat 2800 cmc V6 ... sunt curios daca asa a venit masina ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am citit ar fi model de w8

Fals. Optional - in functie de comanda - cele mai multe w8 au venit cu cel care are cercul intreg din lemn (cum e cel care l-am pus la mine, care l-ai adus tu de pe Ebay) si cu airbag plat - ca de Bora.

Salut, nu exista combinatie de lemn cu piele OEM la Passatul european,doar Passatul chinezesc a avut asa ceva,Passat Lingyu se numeste.Exista combinatie la ei lemn-piele si volan multifunctional ,cred ca pe ebay poti sa gasestiasa ceva

Fals - Cel in 3 spite, e OEM - piele si lemn. Regula cu cel chinezesc, se aplica la volanele in 4 spite.

Cel din poza este se pare de pe un VW Passat 2800 cmc V6 ... sunt curios daca asa a venit masina ...

Posibil.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit codul pe passatforum.com, este 1J0064243 :)

Pe e-bay cu 3 spite este undeva la 550 EUR fara airbag ... scump :)

http://www.ebay.de/i...=item3ca68b9756

si cu 4 spite :wub:

http://www.ebay.co.uk/itm/VW-Passat-3BG-W8-Wood-Leather-Steering-Wheel-NEW-/220784866315?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item3367cdb40b

Modificat de Mad Cow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala cu patru spite l-am mai vazut odata si ma bantuit vreo 2 saptamani... Problema e ca e Walnut wood & Grey leather .

Trebuia sa fie Black Leather ca sa "potriveasca". Oricum e scump si asta... :icon_cry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa traiesti Florin ,multumim pentru lamuriri! :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primul link e cel de care iti spuneam eu ca e scump tare. Al doilea e cel de china (il vinde un tip din Suedia)

A circulat la un moment dat unul in 3 spte mai ieftin , pe la 200 lire ( cam in timpul cand i l-am adus lui Florin pe cel full lemn), dar a disparut repede

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, depinde de pretul final.... oricum, nu mai postati anunturi - ori pastram arie tehnica, ori o facem varza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu omu care il da pe cel la 550 euro. Volanul e o strutocamila: a fost vona simplu piele in 3 spite si a fost modificat. Deci clar nu merita banii

Part number ptr volan (din ce am gasit eu) 3B0 419 091 AD

Pret: ~ 2500

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lei

PS: nu avea cum sa fie euro ce naiba...ar fi prea de tot

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
pasaris_cosmin

intrebare de baraj:

la volanul in 4 spite pot sa adaug comenzi volan oem, se potriveste?

airbagul e special la cel cu comenzi pe volan sau e acelasi cu cel din 4 spite?

ps: care vrea sa schimbe volan3 spite+airbag functional, al meu, cu unul cu comenzi pe volan+airbag aferent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge.

Iti trebuie volan cu comenzi, airbag pentru volan cu comenzi, plus modulul aferent - releul 451 sau 452. Dupa aia trebuie sa iti faci niste modificari la instalatia electrica, ca sa functioneze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!