Jump to content

Inlocuire volan


stingray
 Share

Postare recomandată

Plus ca trebuie ca acel cineva, sa-si modifice instalatia electrica, ca sa scoata din schema releul 451/452.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pasaris_cosmin

ma gandesc ca poate cineva s-a plictisit de el sau si-a montat casetofon de pe piata, nu mi-l trebuie pt functiile originale(poate la tempomat, dar oricum am maneta), ci pentru a-l lega la comenzile unui manete joystick de pc, ca am gasit un program(freeice) care accepta comenzi de la joystick pentru volum, mute, schimbare piesa si play. Daca fac rost de volan, doar pentru tempomat care releu trebuie sa leg 451 sau 452?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu merge.

Iti trebuie volan cu comenzi, airbag pentru volan cu comenzi, plus modulul aferent - releul 451 sau 452. Dupa aia trebuie sa iti faci niste modificari la instalatia electrica, ca sa functioneze.

Ma gandesc sa imi instalez si eu un volan multifunctional si am o nelamurire. Cand zici modulul aferent te referi la modulul electronic de pe coloana de directie sau releul 451 (in cazul meu masina e din anul 2002)? Sau e aceeasi chestie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista modul electronic pe coloana volan, la B5. Doar senzorul de pozitie volan - G85 - la masinile cu ESP, care nu are legatura cu comenzile.

Revenind - modulul (releul cum ii zici tu, ca asa arata), e cel din racleta cu relee - ca un releu dublu - si care scrie pe el 451 sau 452 - in functie daca ai MDF sau nu, sau lucreaza pe CAN sau nu.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, multumesc. Am inteles! mare domn :icon_thumleft:

Am vorbit cu tipul la telefon si a zis ca imi trimite modulul cu tot cu contactul lui doar ca taie firele, iar eu urmeaza sa le refac.

Intrebarea e daca ma folosesc de info. de aici http://forums.tdiclu...57&postcount=62 iese ceva? Sau e mai simplu sa cumpar cablul de la Kufatec?

post-43466-0-00677700-1334830498_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu arunca banii.... e suficient sa ai soclul cu o bucata de fire. Dupa aia, e usor - eu asa le fac - soclul original si restul - prelungire cabluri, matisat, conectat.

O sa iti dau ce ai nevoie, cand te apuci de treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suna bine, merg pe mana ta Florine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
P o p i c a

Am inceput instalarea volanului multifunctional si am o singura nelamurire: Unde gasesc conectorul T15a? In chema electrica zice ca (white, on protective housing for control units, in left engine compartment).

Am desfacut cutia ECU-ului dar nu reusesc sa imi dau seama unde in utere e conectorul T15a.

Help a newbie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu ajungi pana acolo... tu nu ai acum tempomat pe masina.. ? te legi pe cablajul lui.

Daca nu ai, vezi ca e in spatele ECU - scoate-l de pe masina - in racleta cu mufe, in stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P o p i c a

Ba da, am tempomat.

Din cate vad in scema electrica, nu reusesc sa imi dau seama unde trebuie sa fac legaturile de la pinul 8, 14 respectiv 16 al soclului modulului, la cablajul tempomatului.

Iarasi la pinul 12 nu ma descurc. Unde gasesc "S5" din schema electrica?

Am si o intrebare:

G85 este mufa T5 a spiralei volanului?

Trebuie sa fac o lista cu toate codurile cablurilor necesare instalarii. Pe maine sper sa o termin ca pana pe vineri cel tarziu sa imi ajunga toate cele necesare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

G85 - este senzorul de pozitie volan - conectorului lui, e de culoare neagra si intra in spira volan

S5 - siguranta nr 5, din panoul cu sigurante.

pin 8 -soclu modul - te legi la firul rosu/galben de la tempomat - pin 3, mufa maneta

pin 14 - soclu modul - te legi la firul rosu/gri de la tempomat - pin 5, mufa maneta

pin 12 - soclu modul - te legi la siguranta nr.5 (+12v) si la mufa volan - T5 - pin 3 - pt Gamma.

pin 16 - soclu modul - te legi la firul albastru de la tempomat - pin 2, mufa maneta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P o p i c a

Bun, acum am toata informatia necesara pentru a trece la treaba.

Am nevoie doar de codurile cablurilor lipsa, si anume: T18c (conectorul modulului #451) pin4, T5b (conectorul galben de la spira volanului) pin1, si T10s (conector tempomat). Daca poate cineva cu ETKA sa posteze codurile asi fi super recunoscator :beer:

post-43466-0-05077200-1336985617_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

O sa iti dau mai tarziu.... in rest nu ai nevoie de niciun cablu. Daca ai modulul cu tot cu soclu, nu ai nevoie de nimic altceva, decat pin-ul nr 1 de la T5. Eventual, poti baga firul direct, pana iti vine pin-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P o p i c a

De acord cu tine. Modulul, soculul, si volanul au venit de pe aceeasi masina.

Insa pinul 4 e lipsa din soclul modulului (T18c). Daca am inteles eu schema corect, acesta are rolul de ON/OFF (pinul 4 si 7 din mufa manetei).

Daca nu conectez T18c/4 cu T10s/4 si acesta in paralel cu T10s/7 voi avea ON/OFF doar pe maneta, corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

on - off la cruise, e doar pe maneta.... OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P o p i c a

Pardon, pinul 4 de la mufa manetei e lipsa, nu cea de la modul.

Am instalat ieri modulul si pe scurt, nu merge nimic :icon_redface: .

Pinii 5, 12 si 15 lipsesc din mufa modulului fiind inlocuite de pinii 1 si 3, CAN-low respectiv CAN-high (masina fiind din 2002).

Pinul 13 l-am conectat la siguranta 4 (firul rosu/verde din schema electrica) si aici cred ca am gresit. Trebuia conectat la siguranta 40 (claxon).

Pinul 9 l-am conectat doar la S1/6 (releul 53 - claxon) deoarece pinul 12 e lipsa in soclul modulului.

Aici trebuia sa adaug pinul 12 din soclul modulului (T18b) la pinul 3 din cotactul galben al spirei de pe volan (T5b) si sa anulez conexunea dintre T5b/3 si S1/6.

Lumina din butoanele volanului pulseaza o secunda la un interval de vreo 10 secunde. Asta pentru ca primeste curent doar prin CAN, pinul 12 din T18b fiind neconectat.

Astea is concluziile trase de mine din toata informatia luata de pe www.

Sa ma corecteze cine stie, va rog! :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

ce modul ai tu ? 451 sau 452 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P o p i c a

#451

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da, e cel cu CAN....

Din care mufa de maneta, lipseste pin-ul 4?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P o p i c a

Din mufa care intra in maneta CruiseControl-ului (T10s). E45 din schema electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

In maneta ai pinii 2, 3, 4, 5, 6 si 7. Nu are cum sa lipseasca pin-ul 4.

Pinii 4 si 7 - se leaga impreuna si pleaca spre ECU

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P o p i c a

Nu asta e contactul de la maneta CC-ului?

post-43466-0-53285700-1337160771_thumb.j

post-43466-0-93523300-1337160820_thumb.j

Sper sa nu ma fac de tot rahatul si sa ma fi conctat altundeva. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Sper ca nu ai stricat totul .... inca.

NU, aia e mufa de la maneta semnalizare - faruri...... deconecteaza tot de acolo si izoleaza bine

Tu te legi de T10 - mufa mica (din poza), care intra in spatele manetei de semnalizare, de sus in jos, aflate intre mufa mare de la semnalizare-faruri si coloana volan

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P o p i c a

Mda, bine ca nu le-am cositorit.

T10s e cumva in spatele acestei mufe si are pinii super subtiri?

Si in mufa lui intra contacte care vin printro folie de plastic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!