Jump to content

Inlocuire volan


stingray
 Share

Postare recomandată

Stie careva daca senzorul de esp G85 difera la nr. de pini la masinile cu comenzi pe volan. Acolo ma intereseaza ! Eu am doar doi pini pe linia aia.

post-15891-1249857107_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai rabdare pana dupa-masa, iti fac o poza la al meu. :wub:

LE: revin cu pozele. Intr-adevar trebuie sa ai 5 pini acolo. Cele 2 fire negre din stanga merg la airbag, iar alea 3 la comenzi.

Vezi si comenzile cum arata in detaliu:

hpim1146.th.jpg hpim1148.th.jpg hpim1150tbx.th.jpg hpim1151d.th.jpg hpim1153f.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! si eu am aceeasi problema .Pielea de pe volanul meu este foarte uzata.eu am un volan in 3 spite si vrea unul in 4 cu comenzi p volan.As vrea sa stiu daca se poate monta fara sa am probleme si daca pot face comenzile functionale.Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da se poate, dar foarte costisitor. Singura sansa mai ieftina sa le iei de pe un passat care se dezmembreaza. Butoanele 200 euro, releul de comanda si el peste 100 si tot asa. o groaza de legaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita din plin, e un vis mare de ale mele, dar foarte costisitor :) din pacate. Faza e ca si airbagul si prinderile lui sunt diferite si ajungi pe la 1000 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Difera multe lucruri. Inclusiv comanda claxonului. Nu se face clasic, ca la restul volanelor. Comunica prin releul comenzilor de pe volan, care la randul lui da comanda la releul de claxon.

Sfatul meu e sa nu te inhami la asta decat daca e un lucru fara de care nu poti dormi. Pe banii modificarii iti iei un motor complet. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea numai sa ma bag in seama,dar sunt in ceata,si ma mananca sa stiu... :icon_thumright:

Airbagul de pe volanul cu comenzi e identic cu cel de pe volanul fara?Subliniez:airbagul,nu capacul airbag-ului.Si ma refer la volanul de pe acelasi tip de masina.In topic se face referire la diferenta(potrivirea)intre volanul imbracat in piele si cel neimbracat.

Si asa se naste o noua intrebare:dar de pe volanul in trei spite pe volanul cu patru?

Modificat de claut07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multums mult pt lamuriri.Am sa stau linistit :) si am sa aleg o alta soltie,ce a mai buna ar fi sa inlocuiesc pielea de p volan.nu cred ca voi gasi p cineva in Craiova care sa faca asta.bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

claut07, airbag-ul in sine e identic atat la volanul in 4 spite cat si la cel cu comenzi. Dar ce folos, ca ai nevoie si de capacul lui, si aici deja nu se mai potrivesc.

Iar la cel in 3 spite nu mai merge nici una din variante. Doar airbag de volan in 3 spite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Cosmine.

dumyjunior24,ia legatura cu colegii de pe forum de la tine din oras si vei vedea ca exista chiar la tine in oras cineva care face lucrul asta.Si mai exista cineva care lucreaza plexic(schimba sticla la faruri,la triple,...etc).Ca sa nu fac reclama,si daca esti interesat,PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

aloha,am si eu la passat volan mutifunctional si mi-a explodat airbagu.nu stie nimeni unde se gaseste un atfel de erbeg ca eu nu am gasit nicaieri

asa arăta volanu

post-59861-1261739342_thumb.jpg

Modificat de arhivistu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.... passat volan mutifunctional .....

acelasi tip de airbag s-a folosit si la Golf IV si Sharan.

codul este 1J0 880 201 K

Incearca la dezmembrari dupa sarbatori.

Modificat de janos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de informatie,am tot cautat dar nu am gasit la dezmembrari.oricum o sa mai incerc dupa sarbatori cum zici tu.sarbatori fericite

Modificat de R_a_z_v_a_n
QUOTE inutil la postul anterior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am siu o intrebare, un coleg de pe forum vinde volane de piele passat in 3 spite.

Eu am un b5 din 2000 cu volan in 4 spite si as vrea sa iua unul de la el da se potriveste volanul in 3 spite pe masina mea?

Multumesc si la multi ani!

B

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volanele din gamma VW se potrivesc 100% pe coloana volan din 1995 - 2009 ! Singura problema este airbagul.

Am citit mai sus ceva de potrivirea spiralei volan la comenzi. Se ptorivesc toate spiralele de volan deoarece se poate "smecheri" putin treaba, punand 2 x minus, pe acleasi pin :lol: Si atunci ai exact numarul de pini !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

in ce sens e problema cu airbag-ul?

daca volanul cu trei spite pe care vreau sa-l montez are airbag, tot ar putea sa apara probleme, sa nu sara, etc..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

daca vrei sa faci schimb de volan trebuie sa iei in considerare ca pe langa elementele care tin airbag-ul si airbag-ul trebuie schimbat.

codul de volan in 3 spite de piele este 1J0 419 091 AE iar cel de lemn 3B0 419 091 AD

Late edit:

pana sa se posteze ceea ce am scris (rds :D ) s-a mai scris cate ceva...cele descrise de RedFighter cu legatul pinilor nu pot confirma, daca la schimb se va folosi un airbag functional nu vad de ce nu s-ar deschide.

Modificat de janos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut janos,

referitor la ce ai spus , daca volanul in trei spite pe care vreau sa-l montez in locul celui cu 4 spite,are airbag, ce air bag trebuie sa mai schimb?

Codurile acelea pt ce sunt?

merci mult

p.s. scuze pt atatea intrebari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul in care noul volan are airbag, nu mai trebuie sa-ti faci probleme.

Codurile sunt datele unice de identificare ale fiecarui tip de volan in parte. Dupa acele coduri poti cumpara orice piesa (in cazul de fata - volanul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Cosmin, intradevar noul volan in trei spite are airbag, sper sa se potriveasca in locul celui cu 4 spite .

Dupa cum am vazut mai sus se potriveste . E complicata operatiunea de inlocuire?

Multumesc,

bogdan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Foarte.

Scoti airbag-ul, scoti mufa din volan, desfaci surubul si scoti volanul.

In 3 minute e noul volan montat la loc. :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu scuzele de rigoare dar nu am fost in apropiere de PC pana acum :D si inainte am scris LATE EDIT ca urmare a postarii relativ tarzie a raspunsului meu (rds :D "lent")

subscriu celor scrise de C o s m i n cu mentiunea sa pui volanul in pozitia cat mai apropiata de 0 grade adica drept pentru a nu dai peste cap ESP-ul (martor aprins , etc.) Daca totusi se va intampla nici o problema exista topic special :D.

Spor la treaba si drive safe :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut as vrea sa instalez si eu un volan multifunctioan pt masina din semnatura - am vazut la cineva pe un passat inclusiv cu clapele pentru schimbator si arata bestial - stie cineva de unde s ar putea procura asa ceva?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pai din cate am itneles nu se poate monta volan multifunctional pe o masina care nu a fost dotata din standard cu asa ceva decat printr-un cost enorm de mare, care nu merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!