Jump to content

Inlocuire volan


stingray
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

din pacate nu au nicio legatura..... seamana, de la distanta... si nici atat...

 

airbag-ul la A4 B6 - este prins cu suruburi, cel de B5.5 - are doi pini si se fixeaza prin clipsare/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,mersi florin,e clara treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare la toata lumea ! Am un passat din 2005 , B5  (cocosat ) cu volanul in patru spite si comenzi . As vrea sa il inlocuiesc cu un volan de mahon in trei spite si comenzi  de la un passat B6 ( anul 2006 - 2008 ) . Stie cineva daca se potriveste doar schimbul intre volane sau mai trebuie modificari la sistem ? Suporta calculatorul B5 , comenzile de pe volanul de B6 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce faci cu volanul pe care il schimbi? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la toata lumea ! Am un passat din 2005 , B5  (cocosat ) cu volanul in patru spite si comenzi . As vrea sa il inlocuiesc cu un volan de mahon in trei spite si comenzi  de la un passat B6 ( anul 2006 - 2008 ) . Stie cineva daca se potriveste doar schimbul intre volane sau mai trebuie modificari la sistem ? Suporta calculatorul B5 , comenzile de pe volanul de B6 ?

 

ionel..... b5.5-ul nu are calculator de coloana..... are un modul de comanda pentru volanul cu comenzi. Din pacate, nu va lucra nimic de pe volanul de B6.... nici macar claxonul.

 

B6-le are calculator de coloana, etc.... alte generatii, alt protocol de comunicare, etc.... 

 

nu e imposibil de facut, dar nu merita - costuri mari de modificare, trebuie un electronist care sa aibe timpul necesar sa studieze, interpreteze si sa faca o interfata care sa adapteze semnalele primite, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am un Passat 2003 TDI si vreau sa schimb volanul cu unul multifunctional de golf 4. Ma intereseaza daca are cineva diagrama de montaj a releului 451 sau 452. La mine releul si cablajul lipseste in socketul cu relee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am un Passat 2003 TDI si vreau sa schimb volanul cu unul multifunctional de golf 4. Ma intereseaza daca are cineva diagrama de montaj a releului 451 sau 452. La mine releul si cablajul lipseste in socketul cu relee.

 

atentie, ca nu este aceelasi lucru. Daca vrei sa comenzi un Gamma sau altceva, faci diagrama cu modulul 452.

 

la 451 comanda vine pe can, trebuie ceasuri de generatie mai noua (posibil sa le ai, daca este 2003), comanda numai anumite unitati, prin intermediul TMC-ului.

 

deci, in functie de ce-ti doresti, aia faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

aceeasi chesti vreau sa fac si eu la passat-ul meu..... am volanul cu airbag si cu comenzi pe el, am releul 451 am mufa cu tot cu cablaj am navigatia MFD si acum imi trebuie schema unde reglez fiecare fir.In mufa din releu am urmatoarele fire:

1-maro deschis/maro inchis

2,5,7,11,12,15,17- spatiu gol

3-maro/violet

4-negru/alb

6-verde/gri

8-rosu/galben

9-maro/galben

10-maro

13-rosu/verde

14-rosu/gri

16-albastru deschis

18-galben

Modificat de Jeorege
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce ai mai deschis topicul daca postezi si aici? Tii sa te lipesti de-o sanctiune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nuuu. dar  nu imi raspunde mai nimeni pe forum....si Al Bundy schema este pt releul 452 eu am specificat ca am releu 451!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa-ti raspundem cand avem timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu imi raspunde mai nimeni pe forum

Pentru ca oamenii au si alte treburi, nu doar sa ajute gratuit non-stop pe forum.

Iar tu dupa ce-ti rezolvi problema, mai dai pe-aici peste 2 ani.

Deci rabdare, ca nu ti-e nimeni dator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok! imi cer scuze daca am suparat pe cineva dar sunt asa insistent pentru ca am masina dezmembrata.

Modificat de Jeorege
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai trebuia sa ai intai schemele si dupa aia sa o desfaci. Deci, pentru ce masina vrei schemele ? Ce an ?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi eu de aia il intreb, ce vrea sa faca si ce scheme sa-i dau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai el are MFD si 451, degeaba ii dai scheme, ca nu le poate conecta intre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un vw passat b5.5 an 2002 si am releul 451 si navigatie MFD color


eu am modulul sau releul cum ii zice 451 si mufa din spatele lui cu tot cu fire!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ziceam, nu merge releul 451 la tine. Ai nevoie de 452. Sau schimbi unitatea MFD cu un Delta6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda.....maine fac rost si de releul 452. pana atunci o scema mai explicita decat ce-a de mai sus imi puteti da si mie... nu inteleg ce inseamna T10s, T15a, T18c T20.???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai 451 merge cu MFD? Stiam ca la MFD trebuie 452, 451 fiind pentru Delta6.

 

Sunt MFD-uri care merg pe Remote - deci, cu 452 si MFD-uri care merg pe can, cu TMC - respectiv 451.

 

deci, atentie la seria MFD-ului - in functie de asta, se face retrofitul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!