Jump to content

Inlocuire volan


stingray
 Share

Postare recomandată

Nu sunt suruburi, sunt cleme, ai nevoie de o surubelnita lata. daca ar fi suruburi sunt torx 30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cleme ? unde ? eu am vazut ca prin spatele volanului sunt 2 gauri, presupun ca in fundul lor sunt suruburile care tin airbagul de volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare?. Cum imi pot pune comenzi pe volan? Ce trebuie sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-ti schimbi volanul si sa-ti faci adaptarile necesare la cablaj. Am inteles ca costa destul de mult.Bafta. Daca cauti gasesti si explicatii.

Modificat de pistay
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai exact trebuie volan, airbag, releu ptr comenzi si cablaj, pe partea de pese

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare?. Cum imi pot pune comenzi pe volan? Ce trebuie sa fac?

 

in primul rand, sa te gandesti ce vrei sa comande - o data tempomatul.... dupa care trebuie vazut ce cass/unitate ai.

 

in functie de asta, difera schema electrica precum si modulul de comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Imi poate spune si mie cineva daca merita investitia pentru a schimba volanul pe care il am cu asa ceva.

Din cate am observat unul din cele 2 este de golf 6 si ar merge dar problema este ca nu am nici airbag si nici comenzile (costul pentru achizitionarea lor ar fi destul de mare).

Celalalt volan este din cate stiu eu de BMW si nu stiu nici macar daca se potriveste pe masina.

Si referitor la comenzi m-ar interesa doar pentru unitatea multimedia nimic altceva (am un Kenwood DNX 7200).

Multumesc

post-35567-0-37632000-1384161797_thumb.j

post-35567-0-98087800-1384161874_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

niciunul nu este de VAG....

 

oricum, la masina ta nu ai ce volan cu comenzi de model mai nou, sa montezi si sa fie functional - in varianta de fabrica.

 

singurul este tot de Passat b5, B5,5, Golf 4, Bora, etc..... la care trebuie sa montezi si modulul de comanda, tras cablaj, etc... si va comanda doar daca ai radio de fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos pentru raspuns.

Imi puteti spune va rog daca macar cele 2 sunt ceea ce cred si eu? Adica cel cu comenzi este de BMW, iar celalalt este intr-adevar de golf 6? Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primul (cel cu comenzi) este de BMW 2010+

Al doilea nu-mi dau seama...

 

De comandat unitatea audio merge cam cu oricare daca folosesti adaptorul CAN potrivit. Alte comenzi nu.

De potrivit pe con si nuturi... ma indoiesc ca ar merge.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand, daca isi pune unul din generatia Passat-ului B5/B5,5 - trebuie sa-l monteze pe masina, sa cableze masina - dupa aceea, se poate cumpara o interfata.... numai ca este in jurul la 300 lei -una care functioneaza pe Remote nu pe can, pentru o unitate AM.... volanul, airbag-ul, modulul - il mai costa =in jurul la 700 lei,.... plus montajul... il sare de 1000 lei.

 

daca face montajul pe can, atunci ii trebuie modul comanda volan cu 451, plus ca trebuie sa inlocuiasca ceasurile.... cu unele immo3.

 

cam multicel, nu cred ca il incanta.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, oricum sunt complicatii. Eu n-as face treaba asta decat daca n-as mai avea ce pune pe masina dar as avea bani de stricat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este adevarat. Sunt bani aruncati degeaba. Motivul pentru care as fi vrut sa schimb volanul este ca acesta este un pic "ros" pe partea de sus, dar nu renteaza sa fac asemenea investitii pentru un volan, mai bine le vand si imi iau unul exact cum am avut dar mai bun. Problema ar fi ca nu stiu sigur daca volanul acela este de golf VI gti sau nu. Eu asa am gasit dar nu sunt foarte sigur si daca tot vreau sa il vand macar sa stiu exact pentru ce masina este :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu e de nici-un fel de Golf, cu atat mai putin de Golf VI GTI. Beetle poate... ?
 

2014-Volkswagen-Beetle-GSR-Dashboard.jpg

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, oricum sunt complicatii. Eu n-as face treaba asta decat daca n-as mai avea ce pune pe masina dar as avea bani de stricat.

 

 

Este adevarat. Sunt bani aruncati degeaba. Motivul pentru care as fi vrut sa schimb volanul este ca acesta este un pic "ros" pe partea de sus, dar nu renteaza sa fac asemenea investitii pentru un volan, mai bine le vand si imi iau unul exact cum am avut dar mai bun. Problema ar fi ca nu stiu sigur daca volanul acela este de golf VI gti sau nu. Eu asa am gasit dar nu sunt foarte sigur si daca tot vreau sa il vand macar sa stiu exact pentru ce masina este :D

 

da, eu am pus la cineva saptamana trecuta - la o Bora - si e mai complicat decat sa pun la Golf5, 6, Passat B6, B7 - la astea dureaza 30 minute max.... la Bora, Golf 4, Passat B5 si B5,5 - cateva ore.... deoarece trebuie facut cablajul, soclu, modul - si avea un cass Sony - numai interfata ca sa lucreze cu Sony a fost peste 300 lei.

 

da, de unde G6....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am tot cautat poze asemanatoare si am gasit ceva de genul celei atasate de aceea am zis ca poate este de golf.

Spuneti-mi va rog, sa postez aici si poza cu spatele volanului sau sa intru in topicul "recunoasteti piesa" sau altul legat de problema aceasta a mea cu recunoasterea volanului sa nu fac postari aici in acest topic

post-35567-0-57064800-1384175460_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala nu e volan de Golf VI GTI, cel pe care l-ai pus in ultimul post, si oricum nu au nicio treaba cele doua

 

post-12783-0-01699100-1384175843_thumb.j

 

Cere, sau fa, mai multe poze, fara husa, cauta un cod pe el ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ita.....volanul de Gti....atasat - identic, numai ca cel pus de colegul nostru, este chel, fara ornamente, comenzi, etc.

 

 

eu am tot cautat poze asemanatoare si am gasit ceva de genul celei atasate de aceea am zis ca poate este de golf.

Spuneti-mi va rog, sa postez aici si poza cu spatele volanului sau sa intru in topicul "recunoasteti piesa" sau altul legat de problema aceasta a mea cu recunoasterea volanului sa nu fac postari aici in acest topic

 

ita..... vezi poza atasata.

 

Ballack - ala e un volan Highline - modificat - cineva l-a taiat un pic jos si pe laterale - si l-a reimbracat in piele.

post-30007-0-90193400-1384177243_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A, e de Golf 7 GTI... nu m-am gandit la asta... :)

Problema e ca asta nu vine fara comenzi din fabrica, asa ca toate modelele sunt cu butoane pe ele, butoane inutile pe Golf 4. Si butoane care costa destul de mult si ele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu asa am primit din Germania volanul care este nou nu este modificat sau etc. Sau cel putin asa mi s-a specificat. Marea intrebare ramane cu cat as putea sa il dau tinand cont ca nu are airbag si butoane... :scratch:

Nu stiu daca se poate spune aici un pret dar as ruga pe cineva daca poate sa imi dea si mie un PM cu un pret aprox pe care l-as putea cere.. Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

caca vb de cel de G7 Gti - din punctul meu de vedere - pentru moment, este fara valoare.

 

In timp, cand o sa se uzeze volanele originale, la masinile compatibile - atunci o sa ii gasesti cumparator - care sa isi pastreze electronica de pe al lui si sa puna volanul tau.

 

daca vb despre ultimul atasat.... eu zic ca e facut - nu e nici de Gti, nici de Rline...  pune codurile care apar pe el, sa vedem despre ce e vb

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt sigur daca am inteles corect la care "ultimul afisat" va referiti :D Daca spuneti de cel din postul 142 acela este un volan luat de pe net care mi s-a parut mie ca ar semana cu ce am eu. Referitor la acesta care il detin o sa revin mai pe seara sau maine cu codurile (sper sa gasesc ceva pe el).

Si aparent se pare ca voi ramane la vanzare doar cu cel de BMW pe care la fel nu prea stiu cat as putea sa cer desi ce am vazut pe net sunt niste preturi :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la ultimul pus de tine... la postul 142.

 

Altfel, pune cod cu piesa care o ai tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

stiti daca se potriveste volanul in 3 spite  sport de pe un audi a4 2003 pe passat b5,5? airbagul de la passat potriveste in locasul de la audi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!