Jump to content

Schimb Ulei - In Mod Normal Se Pune 5w40


zonkkk
 Share

Postare recomandată

Va multumesc pentru ajutor.Cred ca maine o sa ma duc sa-l schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 187
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • R Z F

    16

  • DORU_14

    14

  • zonkkk

    13

  • Reed

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

VW sigur recomanda ARAL, am sunat eu la ei inainte sa fac schimbul, si tot ei au fost cei care m-au indemnat la un 5w40. Incep sa cred ca nu a fost cea mai buna solutie pt. mine. Oricum am hotarat sa merg cu 5w40 pana la schimb si sa bag 10w40 dupa aceea. Sper sa gasesc 502 00, 505 00.

abuwz - daca intrebarea ta era pt. mine, nu nu merg deloc turat, incerc sa schimb la 2000 de fiecare data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru_14 uleiurile de care zici tu sunt "made in EU" sunt de fapt CONTRAFACUTE pe undeva prin EU de aceea nu sunt tocmai bune. In ceea ce priveste recomandarile VW aceste se schimba in functie de aliante. Acu recomanda Aral dar pina acum erau fani Castrol. De aceea spun eu ca nu conteaza marca ci caracteristicile. De aceea IN ROMANIA uleiuri precum Repsoil, Q8, Total, Ravenol ce nu au nume "asurzitoare" au un risc fff. mic de a fi contrafacute si sunt de aceea mai bune ca cele "afisate" de a fi de "marca".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat uleiul mobil 1 Synt S 5w40 pe IGOL SYMBOL CERAMIC 5w40 cu norma 50200/50500, fabricat in franta. Am primit aceasta recomadare de la un fost dealer de mobil 1 care a trecut pe comercializarea de igol in momentul in care mobil 1 a inceput sa fie fabricat in trucia.

diferente nu simt (intre mobil1 si igol)... iar efectele benefice, sau nu, iar nu stiu cum sa le observ. prin urmare solutia mea cost effective de ingrijire a motorului este: 100 ron / 4L IGOL (pret en gros) schimbat la 10kkm.

numai bine

PS: am 120kkm

PPS: link la gama de uleiuri IGOL: http://www.igol-fr.com/motor-oil-lubricant/motocars.htm

Modificat de abuwz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru_14 uleiurile de care zici tu sunt "made in EU" sunt de fapt CONTRAFACUTE pe undeva prin EU de aceea nu sunt tocmai bune. In ceea ce priveste recomandarile VW aceste se schimba in functie de aliante. Acu recomanda Aral dar pina acum erau fani Castrol. De aceea spun eu ca nu conteaza marca ci caracteristicile. De aceea IN ROMANIA uleiuri precum Repsoil, Q8, Total, Ravenol ce nu au nume "asurzitoare" au un risc fff. mic de a fi contrafacute si sunt de aceea mai bune ca cele "afisate" de a fi de "marca".

Foarte probabil sa ai dreptate. Spune-mi, despre ESSO ce stii? Ma refer la cel importat in RO, evident. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

, incerc sa schimb la 2000 de fiecare data.

incearca totusi sa schimbi dupa 2500,in jur de 3000.

Modificat de R Z F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi si am cumparat ulei Aral 5w40 502 00 505 00 made in germany e bun pentru motorul meu intreb ca am posibilitatea sa-l schimb.Tipul de acolo nu stia ce sa zica daca e pentru diesel sau benzina in cele din urma a zis ca e pentru benzina acum nu stiu ce sa zic de aceea va intreb pe voi.Am mai fost la reprezentanta la Vw si ei i-mi recomandau Mobil 1 sau Castrol de Aral n-au zis nimic ,binenteles ca eu am fost dupa ce cuparasem Aralul nu mai mi-am dat seama sa ma duc inainte ca poate ma schimbam. Din Praktiker de unde am luat Aralul mai era si Mobil 1,Castrol,Esso,si nu mai stiu ce mai era dar nu prea scria pe unde sunt facute scria ceva de EU si cam atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

villy, tu nu citesti cartea tehnica dupa ce cumperi o masina? Acolo se spune ca in functie de tipul motorului (QG1 sau QG0,QG2) pui ulei LL (50300 respectiv 50600) sau la celelalte e norma 50200 resp. 50500 (cifrele sunt pt benzina resp. motorina. Pt. PD se mai adauga un .1 la final.

Doru_14 Esso (ExxonOil) ar fi in regula daca e facut la mama lui (cele mai contrafacute sunt Castrol, Mobil,Aral si Texaco)

Modificat de Reed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles va multumesc si scuze daca am deranjat pe cineva dar nu prea ma pricep asa de bine la unele specificatii ale uleiurilor de ex.Cartea masinii nu o am ca n-am cumparat masina de noua.

Modificat de villy_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nici o problema (bine ca nu ai deschis un nou topic :D -ca se mai practica) dar ar fi bine inainte sa postezi sa te folosesti de search pt. ca tema asta s-a tot discutat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doru_14 Esso (ExxonOil) ar fi in regula daca e facut la mama lui

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe bidonul de ulei Aral scrie "Made in Germany". Pe restul scrie "Made in EU".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

sall ...vreau sa schimb ulei am un Golf 4 1.6 16v din 2001 111000km...adusa din germany..ultima revizie a fost la 90k..ce ulei ar trebuie sa pun??? iata ce scrie in carte servica: "QG1" si VW 503 00...pana acum a avut LongLife Castrol din ce am citit din carte..nu prea ma pricep..ms...sa merg pe Castrol?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva si pe mine sa imi zica ce tip de ulei sa folosesc la un Audi A4 B5 din 2000 Motor 1.8T cu 150CP/110KW cod motor ANB.Are aproape 190.000 KM .Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol EDGE 5W-30 este potrivit in mod egal pentru motoare pe benzina sau motorina la care sunt cerute specificatiile: VW 504 00 si 507 00.

asta e nu VW 503 00 ce am eu??? nu afecteaza cu nimic motorul?? si practic care e diferenta?? e vb de vascozitatea lui cumva??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu afecteaza motorul, alea sunt norme relativ noi pt motoarele vw (cand a fost fabricata masina ta nu existau)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva si pe mine sa imi zica ce tip de ulei sa folosesc la un Audi A4 B5 din 2000 Motor 1.8T cu 150CP/110KW cod motor ANB.Are aproape 190.000 KM .Va multumesc

Eu as merge pe 5W40, la rulajul masinii tale. Poate chiar 10W40. In fine, depinde si de stilul tau de condus. Si norma VW 502.00/505.00 e in regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HELP!

Stie cineva cum se poate reseta calcul. dupa ce am schimbat uleiul si filtrele? La un Golf 4 1.6 16V benzina :icon_cool:

Modificat de aurelarcel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as merge pe 5W40, la rulajul masinii tale. Poate chiar 10W40. In fine, depinde si de stilul tau de condus. Si norma VW 502.00/505.00 e in regula.

Si care ar fi diferenta intre 10W40 si 5W40.Ce stil de condus ar trebui sa adopt la fiecare? Momentan am in motor 10W40 de la Castrol dar poate ma lamuresti care e diferenta dintre ele. Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...se refera la regimul de turatii,una e sa schimbi la 2-3000 si alta e sa schimbi la 4-5000 r/min!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut si eu schimbul de ulei de curand.....am pus Texaco Havoline 10w40, din ce am citit eu pe bidon si pe site respecta norma 505000 si este aprobat de VW, si mai era ceva pe bidon cu ACEA S3, API SL sau SJ nu mai stiu exact. de abia am facut schimbal si pot spune prea multe, dar nu am observat nimic schimbat la ea, adica nu scoate fum, nu se aude nimic altceva, pe langa zgomotele normale facute de motor, nu miroase nimic...oricum asta mai mult de 5000-6000 nu am de gand da-l tin. pana acum am cam 200-300 de km cu el si nimic neobisnuit. fratele meu foloseste tot Texac, parca 5w40 nu l-am intrebat, la o Octavia 1.9 tdi si a facut cam 3 schimburi pana acum si e multumit de el. masina mea e folosita mai mult prin oras, si face cam 10000 km pe an, si de turatii, cam 2000-3500, f rar pe la 4000-4500, ca sa se mai curete de calamina...:icon_thumright:

Modificat de Fane_05
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca in manual da mai multe specificatii pentru ulei cum imi dau seama care e cea mai buna specificatie (501, 502 sau 505)? Eu as vrea sa folosesc Shell. Care e mai bun pentru motorul BME 1.2HTP?

0w-40 5w-30 sau 5w-40?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!