Jump to content

Schimb Ulei - In Mod Normal Se Pune 5w40


zonkkk
 Share

Postare recomandată

Dar deja il am cumparat pe asta de ford cu ce ar putea dauna daca il pun? ce are diferit de cel de vw in afara ca scrie pe el ford?nu-i doar o chestie de marketing?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 187
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • R Z F

    16

  • DORU_14

    14

  • zonkkk

    13

  • Reed

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

pt ca nu are calitati pt motoarele de vw,este strict pt FORD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine ,bine dar sunt 2 motoare din aceeasi generatie si cu caracteristici asemanatoare ,parerea mea e ca firma aral a incheiat un contract cu firma ford si amandoua castiga din treaba asta :) si diferentele intre cel pe care scrie ford si cel pe care nu scrie nimic daca or fi !!!sunt nesemnificative :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aproape toti producatorii de uleiuri fac ulei strict pt FORD,faci cum crezi.eu zic sa astepti si alte pareri de la alti colegi ca sa te convingi ca nu e cum spui tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu scrie pe el VW 502.00 sau 503.00 nici nu te gandi sa-l pui in masina, mai bine mergi la magazin sa-l schimbi. VW insista pe respectarea normei lor de catre uleiuri. Aia nu e de florile marului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5W-30 face parte din noua generatie de uleiuri LongLife (si anume III) si ar trebui sa corespunda normei 50400/50700 dar din pacate uleiurile LL sunt destul de particulare (nu sunt universale) in functie de producatorul de motoare.

Eu nu zic nimic dar acel 30 din coada arata ca uleiul este cam subtire la temperatura de regim si mai ales acum ca vine vara treaba asta cu viscozitatea scazuta nu e prea buna (nu degeaba motoarele de turatie -si implicit temperatura mare- folosesc uleiuri gen 10W-50(60)).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@reed,este vorba despre ARAL HIGHTRONIC F 5W30 (adica pt FORD),nu vorbim la modul general de 5w30.

ps,nu tot uleiul 5w30 este LL3.de exemplu este 5w30 pt GM(care nu e LL3) si exemple iti pod da multe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci daca pt. 1.4 16v nu este bun pt ca este un motor de turatie ,oare nici pt. celalalt golf al meu 1.6 AKL nu e bun?

RZF nu stii cumva exact ce are fordul in plus la motoare de fac producatorii ulei special pt. el ca acum chiar ca mai facut curios :scratch:

RZF Si daca reusesc sa-l schimb , la acel magazin nu are decat aral ce ulei mi-ai recomanda de la aceasta marca pt 1.4 16v?

Special pt vw nu are ,poate sa iau un 5w40 sau 10w40 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai carte la una din masinile astea?daca da, uita-te te rog sa vezi ca pt motoarele pe benzina de la vw sunt recomandate uleiuri care respecta norma vw502.00,vw 503.00 sau A2-96 iar uleiul de care vorbim nu respecta.eu am vrut sa te ajut cu un sfat, ca banuiesc ca de aceea ai deschis topicul,faci cum crezi.bafta.

Modificat de R Z F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK mersi RZF o sa ma duc maine sa-l schimb ca m-am gandit mai bine si n-are rost sa fac vreo prostie :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Ce fel de ulei este bun pentru un golf 4 14 16v are 85000 km si nu stiu ce fel de ulei e in motor.uni imi zic ca Mobil 1 5w40 sau 10w40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer nici nu stii ce tip de ulei sa folosesti ca nimeni nu spune clar sunt nou si as vrea sa stiu dar asta-i treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5w40 este mai bun pt numarul de km al masinii tale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la 100.000km poti folosi linistit 0W40...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu la golful meu, tot 1.4 16v, folosesc Mobil 1 10w40 semisintetic, are 126000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Un ulei si pentru masina mea?1,6 16 V AZD 88000km.Mecanicul unde ma duc eu foloseste Mobil 1 un Aral ar fi mai bun?Voi ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU are importanta marca. Daca este CONFORM cu specificatiile ORICARE ulei e bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi-a mancat in 2500 de kilometrii cam 500 de ml, mi-au spus la service sa schimb ARAL-ul Hightronic 5w40 cu un 10w40 si sa urmaresc consumul ( cica tot motor AUb a-si avea ). Ma gandesc la un Castrol 10w40. Masina are 121.000 km. Ma innebuneste deja chestia asta cu consumul, toata ziua sunt cu nasul in joja, si tare mi-e frica ca imi trebuie o segmentare( la 121000 km??????? - poate ca sunt dati inapoi, m-am gandit si la asta. )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms Reed dar din auzite se zice ca Vw recomanda Aral acum nu stiu ce sa zic.Dar la numarul asta de km care ar fi bun 5W 40 sau altceva.Intreb ca se stie ca la unele service-uri mecanicii nu prea tin cont de unele chestii marunte care de fapt sunt foarte importante sunt patit asa ca acum suflu si in iaurt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU are importanta marca. Daca este CONFORM cu specificatiile ORICARE ulei e bun.

Afirmatia nu este general valabila. MOBIL 1 made in USA este mai bun decat ARAL, CASTROL, etc made in EU. Si nu din auzite...

Dar in privinta specificatiilor, ai dreptate. Este OBLIGATORIU sa respecte normele VAG.

Modificat de DORU_14
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!