Jump to content

Schimb Ulei - In Mod Normal Se Pune 5w40


zonkkk
 Share

Postare recomandată

Am ceva poze cu ce scrie pe bidoanele de MAGNATEC. Nu stiu germana , dar zice ceva de sintetic, nu stiu ce sa zic, poate stie careva mai bine.

post-11792-1222975010_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 187
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • R Z F

    16

  • DORU_14

    14

  • zonkkk

    13

  • Reed

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Catrol de care e in poza folosesc eu si scrie part syntethic,din putina engleza care o stiu,inseamna semisintetic;cele care sunt sintetice,scrie pe bidoane simplu synthetic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si un 5w40....................care nu stiu daca e sintetic.

post-11792-1223041929_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Germana nu inteleg,in schimb ce am gasit pe site-ul Castrol este ca 5w 30magnatec este sintetic,iar 10w 40 si 15w 40magnatec sunt semisintetice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din primul rand inteleg ca e obtinut prin sinteza hc ( hydrocracking ). din cate am citit pr google uleiurile obtinute astfel nu sunt full sintetice.

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vesnica problema: sintetic sau semisintetic.??? Si daca va spun ca pentru regimul de circulatie din Romania NU conteaza asta!! Pentru noi ar fi chiar bun un amestec gen Valvoline DuraBlend 5(10)W-40 ce curata cu mult mai bine motorul ca un sintetic gen 0W-40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Dar de ce in Ro nu e nevoie de sintetic ? Motoarele noastre nu trebuie sa mearga cu ce e mai bun ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alege-ti voi :

5w-40 - Climat rece

10w-40 - Climat temperat

15w-40 - Climat cald

Eu am pus ulei 10w-40 , recomandarea producatorului pt AQW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In gruparea de mai sus, te referi strict la motorul tau sau e valabil la toate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca va uitati aici o sa vedeti pentru fiecare model de masina ce ulei este recomandat. In general norma 500 00 se potriveste la masinile cu 8 valve, iar la cele cu 16 valve este nevoie de 502 00.

Modificat de dada22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

Salut, eu am avut si Aral cumparat din Nurnberg si Castrol EDGE 5w40, iar in prezent Liqui Moly Diesel Hightech 5W-40, 505.01

este indiscutabil peste precedentele, motorul a redus zgomotul si nu consuma prea mult ulei, undeva pana la 400-500ml la 10.000 km, cu castrol completam peste 1000ml la 10.000km.

nu as mai folosi altceva, este un ulei dens, consistent cu foarte bune performante, cel mai apreciat in .DE de publicul larg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!