Jump to content

Schimb Ulei - In Mod Normal Se Pune 5w40


zonkkk
 Share

Postare recomandată

ce ziceti, uleiul asta ar fi ok pt motorul meu? Am vazut ca e destul de criticat Castrol Magnatec pe motoarele diesel, oare e un produs slab? Masina are momentan 115ooo km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 187
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • R Z F

    16

  • DORU_14

    14

  • zonkkk

    13

  • Reed

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

cosmin brici
..... tin sa te anunt ca ai bagat un ulei eronat daca vorbesti despre masina din semnatura (G4 1.4 16V). La masina ta trebuie pus ulei sintetic sau semisintetic si nicidecum magnetic. Prin urmare ar fi bine sa tii cont de normele pe care trebuie sa le respecte uleiul, mai mult decat ca este 5W sau 10W.

Treaba asta nu o stiam .... exista ulei sintetic, semisintetic, si magnetic? Ce are in plus sau minus "magneticul" asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

In manualul masinii scrie ca trebuie sa pun 3.5 Litri de ulei cand fac schimbul la motorul AZD.

Insa la mine nivelul ajunge la max (zona hasurata a jojei) dupa 3.1 litri. Daca pun 3.5l nivelul trece cu mult de maxim si ajunge unde joja este indoita in partea superioara.

Va rog sa-mi spuneti din experienta proprie cat ulei puneti voi la schimb cu filtru (la motoarele 1.6 16v) si ce nivel este indicat pe joja.

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca i-mi amintesc bine 3.2 litri am pus (la mine atata scria in manual).

Nivelul este la baza curburii superioare de pe joja.

Modificat de Kovari
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci iti depaseste si tie zona hasurata? Din cate inteleg din manual, nivelul maxim este la extremitatea superioara a zonei hasurate, cu 2 mm mai jos de baza curburii jojei ...

la mine in manual scrie 3.5 litri. Si eu initial am crezut ca se pun 3.2l dar cand m-am uitat mai bine mi-am dat seama ca 3.2 era un capitol din manual la care se facea referire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact 3.2 litrii pt motoarele AZD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

...la 150 ooo km ce vascozitate este recomandabil ...5w 40 vs. 10w 40 ...???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt motoarele cu peste 100.000 e recomandat o vascozitate mai mare, 10w40, dar acum fiecare dupa cum stie, aude. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare....

Am si eu un mare semn de intrebare, si anume:

Daca verific nivelul uleiului la 30 min de la oprirea motorului sa zicem ca imi arata un nivel de 8, unde 10 ar fi nivelul maxim. Daca las masina mai mult timp inainte sa verific iara nivelul (sa zicem peste noapte), si daca in aceasta perioada afara a fost putin mai rece, nivelul imi indica 5 gradatii din maxim 10. Folosesc masina, iar la urmatoarea verificare de nivel, verificare facuta din nou cu motorul cald, nivelul este din nou 8 gradatii din 10.

Nivelul il masor tot timpu in aceeasi locatie.

Care sa fie oare explicatia? Masina nu mananca ulei, are aprox 120k km, uleiul este schimbat de aprox 2000km, si este mobil 10w40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ca 10W40 e mai vascos decat 5W40. 5W30 cum e fata de 5W40 ? Dar fata de 10W40 ? Merci frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

E vorba despre domeniul temperaturilor de lucru.Sper sa te ajute poza urmatoarepost-10189-1214066758_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am tot cautat ulei 10w40 ca sa respecte norma 502.00 dar nu am gasit.Majoritatea uleiurilor 10w40 gasite prin magazine respecta doar norma 505.00.Singurul(gasit de mine) care sa respecte si norma 502.00 este ''MOL Dynamic Max 10W-40''-e cam 1 milion bidonul de 4 litri.Ce stiti depre uleiurile Mol?Merita sa bag asa ceva in masina?(1.6 16 v Aus 155.000 km).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu o intrebare, masina din semnatura are 160000 km si am schimbat uleiul pe care il avea cand am cumparat-o din Germania , un ulei Castol 15W 40 cu un ulei Castol magnatec 10W 40 norma 505 0.Chestia ciudat pe care am obsevat-o este ca aceasta norma este pentru motoare diesel.Am observat lucrul acesta dupa ce am facut schimbul Am mers la magazin sa-i intreb pe cei de la cre l-am cumparat de ce mi-au dat acest ulei desi cerusem pentru benzina si mi-au aratat alta cutie asemanatoare pe care scria numai pentru diesel.Acum nu stiu ce sa fac sa trec pe un ulei 5 W 40 desi am doar cam 2000 km facuti cu acest ulei?Consumul de ulei se incadreaza undeva la 300 gr/1000 km poate mai putin.

Astept un raspuns multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e sa folositi uleiul specificat de constructor daca e 5W 40 atunci ala sa fie In momentul in care ii puneti un ulei mai gros doar pentru ca , motorul consuma ulei ve-ti distruge motorul pentru ca nu mai corespunde cerintelor constructorului Nu inteleg ce va deranjeaza ca motorul consuma 1 l 2in plus la 10.ooo de km? chiar asa scump este uleiul? Consumul de ulei nu poate sa fie numai de la uzura cilindrului si a segmentilor deci punand un ulei mai gros o sa faceti mai mult rau decat bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dada22 vezi ca escte castrol magnatec 10w 40 si pentru diesel,cat si pt benzina;pe ala care e pt diesel scrie pe el diesel,celalalt nu scrie si are eticheta alba.Acuma ce ti-au dat cei de la magazin,nu stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai asta este am vazut pe unul din bidoane scrie diesel pe alk meu nu scrie doar ca la norma VW scrie 50500.Problema ii alta aum schib uleiul acum cu 5W4o sau mai astept pana ajung la aproximativ 8000 km si schimb uleiul la termen?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuit sa-l schimbi. Castrol Magnatec 10W 40 are si norma 500.00 care e recomandat motorului tau.

E absolut in regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ai mai linistit problema ii ca pe ambalaj nu scrie, de asemenea nici pe alte pagini nu am gasit mai multe detalii despre uleiul acesta decat ceea ce scrie pe ambalaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm. Ai dreptate. Doar vechiul magnatec avea norma 500.00. Asta nou are doar 505.00.

Ma tem ca nu e bun pentru motorul tau. Cel mai sigur ar fi sa-l schimbi si sa pui un ulei 502 00/504 00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol magnatec GTD 5w40 norma 505.00, este semisintetic, HC, sau ce fel> As vrea sa pun de acum inainte ceva sintetic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu castolul magnatec 10 W 40 acesta este si pentru benzina se pare.Am vorbit cu reprezentantul zonal al Castol si acesta m-a asigurat ca acesta respecta norma 500 00.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat pe bidon si scrie HC. Deci, nu e sintetic, cred ca nici semisintetic, cel putin.Ce as gasi pe Castrol, cu norma 505.00, sintetic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol magnatec 10w 40 e semisintetic(de asta folosesc si eu),iar cel 5w 40 e sintetic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia vezi ce zice @rvacaru, in postul nr #6. Daca e asa cum scrie acolo, nu e nici semisintetic, e HC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!