Jump to content

Probleme cu directia - inlocuire brate


stefison
 Share

Postare recomandată

Eh glumeam si eu..o sa le schimb cat de repede ca ma cam dispera sunetele alea ...si nu sunt genu care isi bate joc de masina :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca de obicei dupa fiecare iarna la inceput de primavara a inceput sa bata din nou ceva la directie si la mine.

 

Atunci cand virez doar stanga la viteze de peste 30-40 km/h se aude cum bate sau troncane ceva in partea dreapta!

Am dat roata jos si m-am uitat pe acolo la brate dar nu imi pot da seama care bate...e cam greu de ghicit!

Pana ajung la mecanic are idee cineva de la ce poate sa troncane cand virez doar stanga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ca troncane ritmic. Nu e planetara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Troncane doar cand virez stanga si masina e in miscare incepand de la viteze mici.

Planetara pare intacta si nu e spart burduful la ea.

In schimb daca virez dreapta la orice viteza nu se aude nimic!

 

Daca stau sa ma gandesc bine a inceput sa troncane dupa ce am fost pe un drum f rau cu gropi adanci cu masina balansandu-se destul de mult...desi am mers f incet pe acel drum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domn Cosmin, pe mine ma dispera orice chestie care nu merge la masina, d-apoi troncaneala. Astia la reprezentanta sunt buni de luat in seama la diagnosticat jocuri?

Mai banuiesc un brat de sus-spate, de pe stanga, dar mai am o problema: Se aude troncanit cand roata cada in groapa adanca, in momentul in care ramane fara incarcatura masinii, cand pleaca in golul gropii. Cam ce-ar putea fi? ;;)

vw_boy, verifica planetara si bratele de sus. Cam alea faceau urat la mine, la viteze mici si gropi dese, de mica adancime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare:

am un scartait metalic in mers(linie dreapta) care vine de la roata dreapta...cand iau viraj se aude un scartait ca de bucsa, un scartait plin(eu zic ca din stanga), mai accentuat cand virez stanga..ar putea sa fie de la capul de planetara???deja ma infioara aceste sunete si mie teama sa mai merg cu masina...plus ca se uita si lumea ciudat cand virez..abia peste 2 saptamani o sa incep sa schimb pe la brate si as mai avea nevoie de cateva iesiri, insa....

 

 

astept parerea voastra, in special a celor care au trecut prin asa ceva..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n o fi fulia de la alternator?de unde asa zgomot metalic?

la "liber" se aude?

burdufele de la planetare sunt ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fulia nu...am mers incet si sunetul sa identificat in partea dreapta, cel metalic neliniar, ca sa iti faci o idee se aude ca tablita aia din lateralul discului care uneori se indoaie si atinge in disc...acolo am si burduful de la planetara spart...

aici tind sa cred ca poate o fi de la planetara, o fi intrat praf..insa nu se aude nimic cand iau de volan...nu trepideaza si nici nu bate...

 

dar pe mine ma deranjeaza sunetul acela ca de bucsa, am impresia ca vine de undeva din stanga, cu toate ca si acesta a fost identificat ca venind tot din dreapta..asta se aude si in mers linie dreapta..se aude mai exact ca un arc tensionat, zici ca acum se rupe...

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi etrier putin blocat si tine placutele apasate. Sau poate fi un pivot/capat de bara. Cam astea produc scartaitul la directie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit un posibil vinovat..am intors rotile spre stanga si am miscat roata dreapta..se misca bratele din bucse..cap de bara cel mai praf..

o intrebare off topic:

gkn = spidan???ma refer la cap planetara...

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, NU.

 

In privinta bratelor... bine ca ai identificat ceva.

Eu la suspensia multilink (cum e la Passat) nu mai cred in teste de service. Cel mai sigur e sa scoti ttoate bratele si sa testezi indicidual cu mana fiecare pivot/bucsa.

Eu asa procedez. Chiar daca e un volum de munca mai mare, m-a scapat de multe batai de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer pana nu se da jos ca sa se evalueze exact buba pt mine sunt doar vb...am patito de N ori...

 

legat de brate am tras de roata si din ce se vede, acolo sus, cele superioare, au joc..deci e clar ca sunt pe duca..din acest motiv cred ca si cele de jos sunt cam in aceeasi situatie..

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si fa ceva si cu burdufu ala spart,nu mai merge cu el asa.recomand cu caldura burduf original,daca vrei sa nu l schimbi iar la 18-24 de luni...!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

urmeaza sa iau un cap planetara nou insa cine mia zis ce mia zis ma pus pe ganduri...cap planetar GKN SPIDAN 220 lei.ori e gkn ori spidan ori ambele...si acum sunt in dubii...

 

am decis asa..cap bara + bieleta dir meyle..350 st + dr.

brate inferioare trw vro 500 lei st+ dr

si la planetara nush inca, am cazut pe ganduri..nu este exclus sa iau doar burduful si sa il repar..

 

cat despre bratele superioare cred ca or sa vine de la un b5.5 de anglia...

 

momentan cam spre directia asta inclin...o fi bn o fi rau, sincer sunt in mare dubii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

miercuri sunt progrmat si eu cu bieletele,inca nu stiu exact ce firma sa pun..as vrea lemforder...cele meyle oare cum se prezinta?

Modificat de arhivistu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mayle HD - sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus eu Meyle HD acum vreo 20.000km. Inca e foarte precisa directia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arhivistu

bieleta TRW e 100 lei...nu mi se pare scump...eu zic ca merita..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

150 mi-au zis ca e lemforder unde am fost si am intrebat...cam scump...300 de le,i ,,plus manopera plus geometria directiei..se aduna ceva :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lemforder de vreo 20.000 km , azi au fost verificate in urma unor interventii , sunt beton. Tin sa precizez ca circul prin Dambovita  :lol:  dar si pe drumuri neasfaltate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da costa ceva,dar ai calitate si siguranta,si eu am patit-o cu un cap de bara Febi 90 lei,care in citeva luni sa dus,acum am pus Lemforder 150 lei,are 2 ani si este beton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dai un ban dar stai in fata :P...o sa merg pe lemforder

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect - dar nici TRW - care s-a pus si in echiparea originala .... sau Meyle HD - pt after market.... nu sunt rele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

simt nevoia sa va povestesc si voua ce mi s-a intamplat. o sa va rog anticipat sa ma scuzati de poveste

 

decis sa iau pe bucati cum am enumerat in pagina anterioara, si dupa ce revin de la magazinul de piese, ma sfatuieste cineva ca nu ar fi rau daca as da pe la un mecanic..framantat de gandul ca nu sunt bani de macar trw si citind topicul in care unul dintre colegi ne sfatuia ca in cazul in care nu sunt bani de un kit bun sa schimbam doar ce este necesar cu piese de calitate, am fost, pe la 2 mecanici.

 

ajung la primul, ridica masina, trage de roti...praf bratele de sus, cap bara si bieleta; st + dr. mi-a recomandat daca doresc fortonline 860lei 12 piese ..mi-a garantat 50k km, iar daca vreunul cade mi-l cumpara si schimba gratis.plus ca a schimbat pana acum la audi si passat in jur de 50 kit-uri de la acest producator si nimeni nu a revenit ca sa aibe ceva de obiectat. manopera 120 lei, am fost colegi de scoala generala si oarecum vecini prin cartier..

 

al 2 lea mecanic mi-a dat acelasi verdict ca primul, in plus bieleta antiruliu st praf.

 

mi-a recomandat lemforde/trw sau o firma din suedia cu emblema-cap de leu. manopera 200 lei.

 

precizez ca bratele inferioare sunt ok toate..ambii mecanici au afirmat acest lucru..

 

am decis sa schimb tot cu trw tot ce e praf..

cap bara - 100

bieleta dir - 130

bieleta antiruliu- 70

brate superioare vro 700 lei toate 4.. Fac bn asa??

 

stiu ca sunt ceva bani insa nu vreau sa fac nici un compromis, cu toate ca ce mi-a zis primul mecanic de fortonline imi ridica semne de intrebare..stie cineva ceva de aceasta marca..am inteles ca sunt poloneze...

 

multumesc anticipat de sfaturi si scz daca indecizia mea si posturile repetate deranjeaza acest topic..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca e mai bine asa..... oricum - sunt de evitat kit-urile dubioase - no name si ieftine....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!