Jump to content

Probleme cu directia - inlocuire brate


stefison
 Share

Postare recomandată

...

 

am inteles ca meyle hd nu se mai gasesc..era varianta de rezerva...

 

...

 

Am cumparat eu un set de Meyle HD in toamna anului trecut de aici: www.autoteile.cc

Foarte accesibile la pret.

 

Au 15.000km si inca sunt ca in prima zi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna. Unde gasesc la preturi accesibile toate cele 8 brate de pe fata, producator Lemforder, la Passat-ul din semnatura? Accesibile ma refer undeva in jur de 1800 lei toate 8. Bratul pe care se prinde amortizorul are conul de 16 mm.   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e ca nu gasesti sub 2000 brate lemforder. Iti mai dau un sfat: Mai bine mai pui 2-300 si iei de undeva de incredere decat sa gasesti undeva mai ieftin si sa fie niste facaturi. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare, daca scrie lemforder pe ele cum ar putea sa fie facaturi? dupa ce ne dam seama??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat saptamana trecuta un capat de bara Lemforder si niste bucse pt stabilizare pt un Vito si capatul de bara era facut in Turcia iar bucsele in Germania.

Nici nu mai sti ce sa alegi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ...asa informativ, capatul de bara la ce pret l-ai achizitionat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut iarasi...usor usor se apropie luna aprilie si doresc ca pana la finele acestei luni sa inlocuiesc kitul de directie..avand in vedere ca pt mn pretul nu este prea accesibil decat cu un foarte mare efort am observat pe un site kit directie Moog (fabricat in germania) 1400 ron redus de la 1900 ron si unul RTS (fabricat in spania) 1200 ron..

 

cineva acum vro jumatate de an recomanda ca alternativa mai ieftina si bunicica rts...(in stare ok dupa 10k km)

 

e cineva care e schimbat macar o piesa de la unul dintre producatorii de mai sus ca sa imi poata spune o impresie...?

multumesc...

 

??bratele inferioare ce denumire au? :tuktuk:

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o impresie ? nu cumpara niciuna dintre marcile de mai sus.... ca o sa iti para rau, peste un an.

 

cumpara macar Meyle HD - si inlocuieste doar ce e stricat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am gasit Meyle HD...e careva care are si un link din romania pt comanda....cu toate ca, mai mult ca sigur voi opta pt capete bara si bielete directie TRW + amortizoare monroe/sachs/kayaba, in ideea ca voi elimina balansul din curbe si zgomotul la gropi de butoi de tabla gol...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici colegu'. E din Germania dar trimite si in Romania.

 

http://www.autoteile.cc/search_artikel.php?action=submit

 

Alegi pretul care iti convine si comanzi. Eu de aici am luat Meyle HD si sunt foarte multumit.

 

Spor! :icon_thumleft:

 

 

ms popica insa nu prea am incredere....o iau pe bucatele...lemforder si trw...vedem ce va fi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva ceva preturi pentru bieletele de directie?(vreun link eventual).. lemforder de preferinta....am tot cautat pe net si am gasit doar bieleta impreuna cu capul de bara :icon_confused:  mersi mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha,si banuiesc ca trebuie facuta si geometria dupa schimb...sau nu>?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa va spun ce prostie am facut! M-am increzut intr-un coleg si am fost la un mecanic care mi-a desfacut toate bratele si le-a pus sub o presa( nu i-a scapat una!!!). Aveam jocuri "minore" in 4 brate doar pe o parte (dreapta) si dupa ce le-a montat nu mai am nici un joc INSA am directia foarte rigida, volanul nu mai revine - dupa viraj - la pozitia rotilor drepte decat "ajutat". Am fost sfatuit sa "dau" prin denivelari sa se mai "inmoaie" directia si cred ca in curand o sa se "inmoaie"-de tot pompa de servo. Asa ca aviz amatorilor care vor sa "reconditioneze" bratele suspensiei. Cea mai mare greseala am facut!!! Acum trebuie sa schimb toate bratele pt. ca nu stiu care dintre ele nu permite miscarea lina a suspensiei. Fiind ridicata pe elevator.... cu greu poti sa rotesti rotile stanga-dreapta cand practic ar trebui sa se miste lin intrucat nu intampina nici o rezistenta. De ceva timp am vazut ca volanul, in mers, incepe sa revina la pozitia rotilor drepte dupa un viraj insa in trepte , sacadat si nu total!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema..si ca sa nu mai deschid alt topic.. sper ca postez unde trebuie.

 

De ce la denivelari drum/groapa o simt "in volan" ? Si imi misca volanul la denivelari usor stanga/dreapta? Adica e o directie
foarte senisibila ca sa ma exprim asa.. nush cum sa explic :)

Sa fie de la jante.. ca-s pe 16" sau e dus ceva la ea (brate/caseta directie) ?

 

Sa va faceti o idee...

 

Merci

Modificat de Alungatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt curios de raspuns ca asa face si la mn..cineva zicea de bieleta de directie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu imi misca volanul dar sunetul asta apare si la mine,am fost la mecanic si mi-a zis ca trebuie sa schimb bieletele de directie ca au ceva joc...nu sunt foarte convins ca asta e cauza sunetului, dar o sa le schimb si voi vedea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo,daca mai merg o vreme cu bieletele astea,in afara de troncaneala pe care o produc,se mai poate intampla ceva?..stiu eu..stric caseta de directie,sau ceva pe acolo? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiam ca streseaza si celelalte brate daca tot mergi cu jocul ala. Stai sa vezi dupa ce vei schimba amortizoarele, sa te tii atunci zgomote noi. La mine nu se auzea decat un brat de pe dreapta-sus si dupa ce-am schimbat amortizoarele si bratul, acum imi bate ceva pe stanga. O luam de la capat, ce sa-i facem :) Ma asteptam ca amortizoarele noi sa supuna la stres suplimentar, bratele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine nu le schimb atunci :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si dai muzica mai tare... :tuktuk:

 

Voi cum suportati ma trancanelile alea la masina? Ca pe mine ma scot din sarite si greierasii intr-o masina, daramite pivoti sau bucse belite...

 

PS: mai umbla tu mult cu ele asa, ca am mai vazut eu Passat-uri cu roata iesita. Norocos se numeste cel caruia i se intampla asta in parcare.  ;)

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arhivistu  este grav daca  se rupe bieleta,mare atentie.

Minumul acolo de schimbat sunt bratele inferioare + biletele&capetele de bara pentru siguranta ta si a celorlalti.

Componentele astea cand pica e bai mare.

Modificat de iulian_1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!