Jump to content

Aparat De Presiune - Cu Apa


WRC
 Share

Postare recomandată

Mersi Cristi :icon_thumleft: , ma gandeam sa adaug o lance LS3 alaturi de acest karcher k 2.300 . Ceva probleme ai avut la el ?

 

Este de ajuns pentru spalarea unei masini o data pe saptamana ? :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am acelasi model de karcher si de aproape 4 ani merge fara probleme, folosit odata pe saptamana, chiar si uitat in ploaie de cateva ori.

Si eu vreau sa achizitionez o lance de spumat si sa folosesc spuma activa, pana acum pulverizam sampon si o spalam cu metoda 2 galeti, dar intre timp mi am tras canalizare la parcare si ma gandesc ca pot folosi spuma activa. Pe unde gasim accesoriul de spuma mai ieftin?ca pe la magazinele de bricolaj sunt cam scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de info  :icon_thumleft:

 

Daca vrei accesoriu de spuma de la Karcher ,am vazut in magazinele de specialitate - 70 lei - 100 lei . 

 

LS3-ul il gasesti la 200 lei , eu nu am gasit mai ieftin . Magazine online de specialitate  , pro-detailing , ingrijireauto . (sa nu se considere publicitate) 

 

Mi-am achizitionat si eu azi Karcher-ul , am urmarit mai multe review-uri din UK , Germania , si cei care l-au cumparat erau multumiti de el pentru uz intern . Sper sa fiu si eu la fel de multumit si sa fi meritat investitia . Mai mult oricum nu cred ca as fi investit , oscilam intre Karcher 2.14 si 2.300 dar pana la urma pentru 100 lei , merita un debit mai bun si mobilitate sporita. Astept de acum primavara  :D

 

Atasez si eu un link cu un review reusit pentru acest aparat :

post-124524-0-38029500-1390852873_thumb.

post-124524-0-63615300-1390853212_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Cosmin ZKG. De unde ai cumparat Karcher-ul 2.300 cu 400 lei? Sunt si eu interesat sa cumpar unul. Acceasi dileama o am si eu ca si tine.

Modificat de crocodilul77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , eu l-am găsit în reţeaua Metro , Cash and Carry , este ofertă până la data de 1 februarie -400 lei,deci grăbeşte-te dacă vrei să prizi unul .

Momentan cred că e cea mai bună ofertă - calitate/preţ , nu stiu dacă găseşti ceva mai bun şi mai fiabil . Sunt fabricate în Germania , deci ar trebui să fie ceva bun , să sperăm  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos pentru informatie. Raman dator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Într-adevăr este superior micului Karcher ,este mult mai performant şi debit - bari - putere ,însă nu poţi şti fiabilitatea aparatului ,spre deosebire de Karcher.

 

Nilfisk c120-6-6 ajunge undeva pe la 800 lei ,deci destul de mult , mai era varianta Nilfisk c110.3 asemănătoare cu Karcher, care ajungea la 420 lei , însă problema este fiabilitatea aparatului şi distribuitori la noi în ţară pentru Nilfisk sunt destul de puţini ,doar în reţeaua Bricomax aduc aşa ceva. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu un K 2.300, cumparat anul trecut cu mai putin de 400 de lei (380 daca imi aduc bine aminte) de la Hornbach.

 

Isi face treaba bine pentru hobby-isti, dar atentie pentru cine se asteapta la puteri asemanatoare cu spalatoarele din spalatoriile auto, nu e nici pe jumatate.

 

Problema mea e ca sunt aproape convins ca aparatul a avut o reparatie inainte sa fie vandut. Iarna asta l-am lasat intr-un garaj unde nu credeam ca vor fi temperaturi sub zero, insa au fost.

Chiar daca golisem apa din el (folosind tot pompa lui, nu ceva special), a inghetat, si s-a fisurat plasticul din capatul pompei (carcasa pistonaselor de plastic, pentru cine a mai desfacut asa ceva).

Cand l-am desfacut am observat ca piesa respectiva era lipita intr-un loc cu adeziv hot-melt, insa am presupus ca asa trebuia sa vina din fabrica, pentru ca era chiar intr-o zona cu o clema de prindere. Exista producatori care folosesc hot-melt pentru a fixa anumite componente.

 

Bun, oricum nu mai avea garantie (pers juridica - 12 luni) asa ca am comandat piesa la cei de la TehnoPro. Cand a venit cea noua surpriza: lucrata curat, fara nicio urma de adeziv.

Am discutat putin cu un baiat de la service-ul TehnoPro si mi-a confirmat ca cei din supermarketuri mai fac astfel de mizerii, punand pe raft la oferta aparate care de fapt au avut reparatii.

 

Sfatul meu e sa aveti grija de unde cumparati, si mai bine decat sa le luati din supermarketuri va orientati catre un reseller autorizat: tehnopro, epinvest, sunt convins ca mai sunt si altii.

De asemenea ca un inside tip, daca va ingheata si incepe sa curga, asteptati pana la primavara (ca sa nu bata la ochi) si mergeti la garantie. Componentele sunt atat de fragile incat chiar si pentru inghet se acorda garantie.

Modificat de koro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim de feedback Koro , poate intr-adevar de asta pretul era suspect , am cautat si anul trecut un astfel de aparat si nu il gaseam sub 470 lei . 

 

Cand l-am achizitionat mi s-a facut o proba , sa vad daca functioneaza , dar doar atat , nu aveam unde sa-i fac proba in luna ianuarie :) Din scepticismul caracteristic am cerut sa-mi aduca altul in afara celui expus la raft , sper sa nu am surprize de genul acesta . 

 

Ideal pentru problema ta ar fi fost o pompa metalica , dar acestea vin adaugate doar la aparatele premium de la 900 lei in sus . Bosch stiu ca are si la gama low-cost , dar am facut pana la urma alegerea cu K2.300 avand in vedere review-urile studiate. 

 

Am sa revin si eu in primavara cu un review despre acest aparat .  :icon_thumleft: pana una alta asteptam caldura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

V-as ruga o recomandare.

Buget total in jur de 500-600 RON

Imi trebuie sa spăl 2 mașini la 1-2 saptamani.

Stau la curte si de curând am montat și Stație de dedurizare.

Modele avute in vedere:

1. Bosch AQT 33-10, 100 Bari, 330 l/h pret 380 RON

2. Kracher 2.300, 110 Bari, 360 l/h pret 430 RON

3. Depășește bugetul dar ar mai fi Bosch AQT 35-12, 360 l/h 510 RON

Vreau sa folosesc lancea recomandata de @Muale si in cazul Bosch, adaptorul. Deci prețul ar mai creste cu 70-100 RON.

As înclina spre Kracher pentru caracteristici si accesorii, dar am înțeles ca are pompa de plastic fata de Bosch care o are din aluminiu.

Ma interesează in principal fiabilitatea lui, (sa nu se strice imediat dupa 2 ani), lungimea furtunului nu constituie o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am karcherul 2.300 si au trecut aproape 4 ani in care l-am folosit saptamanal(exceptand iarna) si nu a dat nici un semn de oboseala.mentionez ca l-am folosit destul si pana sa am instalatie de dedurizat apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa indelungi cautari/review-uri urmarite am ajuns la karcher k2.300 deci cred ca merita , eu l-am cumparat dar inca nu l-am folosit , alaturi de lancea LS3 care face 210 lei , deci te incadrezi in buget. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aparate ar mai fi in bugetul tau , dar nu stiu cat de fiabile sunt , de exemplu Nilfisk c115.3-6 PCA XTRA ( http://www.bricomax.ro/Aparate_presiune_apa_rece-Aparat_de_inalta_presiune_Nilfisk_C115.3-6PCA__XTRA-15431-pd.ashx ) care vine insotit de multe accesorii pe care nu vei mai fi nevoit sa le cumperi sau Black and Decker PW 1400 K asemanator la caracteristici cu Karcher-ul ( http://www.bricomax.ro/Aparate_presiune_apa_rece-Aparat_de_presiune_apa_rece_Black_Decker_PW1400K-17234-pd.ashx

 

Ti-am lasat niste link-uri sa te uiti . Totul consta in fiabilitatea aparatului . Karcher-ul este facut in Germania , Bosch-ul e fabricat in China ( sau asamblat acolo , piesele ar trebui sa fie de la ei ) , Nilfisk-ul e facut in Danemarca , cel putin de acolo e compania-mama - el nu stiu exact unde se fabrica , la noi am vazut in 2 magazine comercializate produse de ale lor , Black & Decker dupa cum stii sunt americanii - considerata de multi varianta low cost a lui Bosch .

 

Tu tragi concluziile , aparate cu presiune sunt destule pe piata , acum depinde de tine ce vrei . Pentru uz intern - o data / 2 x pe saptamana eu zic ca e suficient Karcher-ul K2.300 , nu ii fac reclama , zic doar ce spun review-urile urmarite de mine . 

Aparatele cu adevarat bune , se plaseaza undeva pe la 1.200 - 1.500 Roni , deci este diferenta destul de mare ca pret , dar pentru un uz intern saptamanal e mai mult decat suficient . 

 

Spor in alegerea aparatului !

 

P.S. - urmareste diverse review-uri video pe internet - fiecare aparat important are cate un review din care poti singur sa tragi concluzii pertinente pentru alegerea lui . :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A zis bine Cosmin, ia Karcher k2.300 + lancea de spumare cu adaptor (~200 ron). La Karcher toate accesoriile sunt f scumpe asa ca mai bine le iei de la inceput , la pachet cu aparatul pe care il doresti. Eu zic sa iei orice aparat daca are si o lance Vario-Jet sa nu trebuiasca sa le schimbi intre ele si lancea de spumare (nici o lance din comert nu face spuma cum face ea). Daca ai buget limitat poti sa iei si lancea de la Karcher cu buton de control al spumei nu cea simpla si e f posibil sa fi multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru ajutor.

 

M-am hotarat in ceea ce priveste aparatul: Karcher k2.300. L-am gasit in Hornbach la 390 ron. Domnul de la stand mi-a zis ca are garantie 2 ani de la producator si inca 3 ani de la magazin.

 

@VALI: karcher 2.300 nu are lancie Vario-Power. Conteaza asa mult aceasta lancie (presiune mai mare fata de cea cu 1 pozitie si duza rotativa)?

 

@Cosmin ZKG: multumesc de link-uri. Cand faci proba la aparat cu lancea LS3 poate revii cu impresii si ceva poze :icon_thumleft:

 

Acum dilema s-a mutat in alegerea lanciei de spumare.

Lancea LS3 am vazut ca lucreaza la o presiune de pana la 160 bari. K2.300 are doar 110 bari. Banuiesc ca rezultatele vor fi inferioare fata de aparate din seria k5, de ex. Dar va fi de2- 3 ori mai groasa spuma fata de lancea karcher cu robinet?

 

A folosit cineva ambele lancii cu un aparat de 100-110 bari? merita diferenta de pret la acesta presiune?

 

Pentru posesorii de aparate de 100-110 bari si lancie karcher cu robient: spuma rezultata (chair daca nu e spuma de ras, important e sa curete) sta suficient timp pe masina pt indepartarea mizeriei, 3-4 min?

Sau considerati ca merita upgrade-ul la lancia LS3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deagospa: Lancea LS3 face mult mai multa spuma decat lancea Karcher v2, chiar si cu un aparat K2.xxx. Eu nu am nici una din cele 2 dar m-am interesat mult asupra acestui aspect. Depinde acum si de pretentii (daca nu vrei sa dai 100 Ron in plus e ok si aia Karcher). Pana la urma nici nu conteaza asa mult aparatul . Cam toate din seria 100-110 bari fac aceeasi treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la  Karcher k2.300, vezi ca l-a bagat la oferta la Practiker la 340 RON ... cel putin la Pitesti asa il are ;)...astazi am avut drum peacolo si l'am vazut :D

Modificat de Andyyreyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc @Andyyreyy.

Tocmai azi l-am cumparat de la Hornbach cu 388 ron si lancia karcher cu 75 ron.

Daca puteti sa-mi recomandati o spuma activa cu care ati avut rezultate (sa faca spuma) folosind lancia karcher cu robinet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+ Bilt-Hamber Autofoam, Chemical guys Citrus wash&gloss, CG Honeydew snow foam si CG Mr Pink :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Autobrite magifoam este în top dar este un şampon de prespălare . După această operaţiune se spală cu şampon - alături de o mănuşă sau un burete .

 

Şampon auto - Meguiar's Gold Glass , Britemax CleanMaxi , Chemical Guys Maxi Studs . 

 

 

Variante sunt, ţi-au dat şi colegii de mai sus alternative.  

 

Nu ştiu cât de eficientă este lancea de la Karcher , cea mai bună soluţie este un LS3 , dar dacă permite bugetul bineînţeles.  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Primul feedback cu aparatul de presiune Karcher k2.300 . L-am folosit pentru prima data astazi , am dat doar un jet de apa sa vad cum se comporta :)

 

Prima impresie este una pozitiva , pentru o masina cu o murdarie "medie" este perfect , daca masina are noroi gros si uscat sa nu va imaginati ca va disparea , aparatul nu este destul de puternic pentru a indeparta murdatia / noroiul gros , chiar si cu gainatul de pasari e cam greu trebuie insistat . 

Aparatul vine cu 2 lance una tip tornada cu efect circular si una cu jet direct , am folosit-o intai pe aia cu jet direct mi se pare mai puternica dupa pe cea cu efect circular . 

 

Dezavantajul pe care l-am remarcat este furtunul care mi se pare cam mic , dar se rezolva cu un prelungitor , ideea e ca trebuie mers cu el in jurul masinii nu poate fi pus intr-un singur loc si de acolo sa faci toata treaba , dar asta stiam de la bun inceput. 

 

Voi reveni cu un feedback dupa ce il voi folosi si cu spuma , astept lancea LS3 sa vad cum se comporta :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

130-150 lei furtun prelungire 6m. cu el poti sa dai tura masinii fara sa cari si aparatul.

noroiul si gainatul se vor cutara cu jet dupa ce stau la inmuiat 5-10 minute sub spuma. praful fin nu se va duce, pt el trebuie sa speli cu burete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Muale,ar fi util un astfel de furtun, se gaseste tot in gama karcher ?

In legatura cu noroiul / gainat / praf nu ma asterptam sa se duca in intregime avand in vedere ca nu am folosit nici un sampon auto, era doar o constatare pentru a se putea observa puterea aparatului pentru cei care au alte asteptari de la acest aparat :)

Modificat de Cosmin ZKG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!