Jump to content

Aparat De Presiune - Cu Apa


WRC
 Share

Postare recomandată

@ Cosmin - am mai vorbit eu cu kendoo si e mulțumit de cel de la Lidl, nu au apărut probleme suspecte la el.

Personal dețin un Karcher K3 si își face treaba prețul 450 lei ceva de genul. A fost schimbată pompa de apă că nu mai amorsa bine si dădea rateuri dar totul pe garanție in 2 săptămâni l-au rezolvat.

Piața e plină de fel de fel de aparate, e greu să te decizi la o firma sau un model anume.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin

La black@decker am si eu aceleasi simptome.

Problema este de la un switch care este actionat de o tija cu arc.

Nu e acolo problema. Am inlocuit alea, ba chiar le-am pus pe direct. Nici o schimbare.

Deci ori aveau dreptate baietii, ori e slabita pompa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un Kranzle k145T, luat din targ de la vechituri cu 2 mil.

http://www.adtsiteservices.co.uk/product/?pid=12183

 

L-am facut bucati ca nu baga presiune, si am descoperit ca multe repere se pot inlocui cu piese comune. Semeringurile sunt unviersale si le gasesti dupa dimensiunile de pe cele vechi (Corteco de pe Unix am luat, erau exact ce trebuia, rulmentul de la platoul inclinat a fost 50 lei la magazinul de rulmenti, etc) 

Cert este ca nu se poate compara cu Bosch , Makita, parkside, cele din gama de pana la 5-7 milioane, care sa fim sinceri abia stropesc asa sa ude... 

Furtunul de presiune se face la firma specializata si este la o fractiune fata de pretul celui original.

Exista multe metode de adaptare a altor piese mai ieftine , dar pana nu desfaci bucati sa vezi exact, nu stii.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am desfacut platoul cu pistoane la Kaercher-ul meu, dar n-am vazut nimic comun pe-acolo.

Asa ca l-am impachetat frumos la loc si sta sa stranga praf.

 

O sa ma bag la un Parkside, apoi vad eu daca vorbesc singur.

 

PS: nici Kaercher la 450L/h si 130bar nu m-a dat pe spate, dar treaba mi-o faceam cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

eu am un  Karcher K2.02, cumparat SH fara furtun  la 80ron :) made in .de

furtun am luat unul la 50ron tot SH, alta marca si cu o mica ajustare l-am infiletat.

merge de 1,5 ani de rupe.

deci, cu 130ron am facut aparat OK. la SH este riscul, dar nu as da 500ron pe un aparat nou :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ce sa ma zic de 1000 ron... :D

Acum... si K2-ul e cam jucarie asa (pe mine nici 5-ul nu m-a incantat), dar daca tu iti faci treaba cu ea, asta e important.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este la brico depot in oferta un aparat lavor la 300 lei. la emag acelasi aparat e 850;

ca si cifre, are un debit de 450l/h, cam net superior karcherurilor din gama asta de pret (300)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modelul care e? Mi se pare foarte mare diferenta de pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun pont-ul asta...cu lavor la 300 ron fata de 850 ron la emag..

 

intrebarea e: cat de bun si rezistent o fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca datele alea tehnice "450l/h, 130bar" is deja o moda. Ca prea au toate aceleasi caracteristici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din auzite, mai degraba merita cumparat lavor-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat eu lavorul, si azi l-am folosit prima data.

Mi-am facut treaba cu el onorabil are 420l/h cu 130bar. Este singurul detinut, nu am cu ce sa compar, dar eu zic ca merita banii.

ATENTIE la pretul de la emag care este marit, pretul real este de 100-120 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un detaliu pe care nu toti il vad: presiunea de lucru nu e aceeasi cu presiunea maxima trecuta acolo. Din 150bar maxim, doar 110 e presiune de lucru.

 

O pompa pe care as cumpara-o cu drag si care cel putin dupa specificatii este PESTE Kaercher (pana la generatia K5): http://www.lidl.de/de/zipper-hochdruckreiniger-hdr230/p107421

150bar presiune de lucru, 225bar presiune maxima, motor de 3kW. Dar e tocmai in Germanica... La cele 15kg cat ma astept sa aiba, costa ceva transportul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de asta, atentie si la presiunea de iesire a jetului sa fie cat de cat uniforma, la unele spre centrul jetului presiunea este mult mai mare decat spre extremitati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am renuntat la Parkside.

Merg pe aparatul asta. Vad eu cum il aduc daca reusesc sa-l iau.

 

Ce nu inteleg: cum se comporta o pompa cu acelasi debit ca si Parkside (420L/h) dar 150bar in loc de 110, presiune de lucru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin eu zic sa il cumperi de pe ebay.at . 

Uite aici un exemplu: http://www.ebay.at/itm/ZIPPER-ZI-HDR-230-HOCHDRUCKREINIGER-MAX-225-BAR-BY-HOLZMANN-2500-WATT-NEU-OVP-/160956123722

 

Eu am cumparat lucruri grele si am platit foarte putin la transport prin DPD (de genul 10-20E pentru 20kg). Vorbeste cu vanzatorii chiar daca nu au afisat ca trimit in Romania.

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut anuntul, dar Dieses Angebot wurde beendet.

Acum ma gandesc la variante. Pe ebay.de cer 50E la transport.

 

Idei despre ce intrebam mai devreme legat de presiune si debit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-66542-14271862526945_thumb.jpg

Caz real :)

Va invidiez pe ăștia cu curte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce filtru de apa recomandati ca sa scoata calcarul si sa nu ramana pete de la apa(am doar filtru de 5 microni pt impuritati)?

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și eu sunt interesat de filtru ....folosesc un bosch 37 13 și lance de spumare ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel ca la presiune de lucru si maxima este si la debit. Lavorul are de lucru 300l/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci e de asteptat ca si Parkside-ul sa aiba debitul de lucru mai mic decat maximul mentionat (450l/h). Probabil sub 300.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am primit cadou acum vreun an dracia asta:

http://www.karcher.sg/sg/Products/Home__Garden/Pressure_washers/Entry_class/16718000.htm

 

este ceva mai slabut ca presiune  - dar pentru cat este de mic si usor se descurca cel putin onorabil.

pentru curatat jegul profund de dupa iarna, contraaripi etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!