Jump to content

Aparat De Presiune - Cu Apa


WRC
 Share

Postare recomandată

alin alinush

Ok atunci spuneti-mi un aparat plus accesorii care sa incadreze in acea suma. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alin alinush

Am cautat cateva modele care se incadreaza in banii pe care vreau sa ii dau pe un aparat si am gasit: Karcher k 2.390 T 50- 460 lei, Karcher 2.120- 300 lei,  Einhell BT-HP 1435-470 lei si mai este Karcher 2.800 dar costa 569 lei. Poate reusesc sa mai rup din alta parte si sa ma gandesc si la Karcher K 2.425 dar slabute sanse. Care credeti ca merita cumparat? Am tot cautat dar nu scrie daca au pompa metalica sau din plastic, pentru ca am citit ca sunt mai bune cele din metal. Multumesc !

Modificat de alin alinush
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompa metalica au cele de la seria 5 in sus

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alin alinush

Am inteles. Multumesc pentru lamurire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
alin alinush

Am comandat Karcher k 2.390 T 50, marti a sosit si ieri l-am probat. Este un aparat foarte bun pentru spalarea masinii, are presiune buna, debit bun, parerea mea.  Singurul defect este furtunul prea scurt, trebuie sa il invarti dupa tine de cateva ori sa speli toata masina. Pe viitor o sa cumpar si o lance multi-power ca sa nu mai stau sa le schimb pe acestea care le are el si lancea pentru spumare. Ce filtru trebuie sa cumpar si unde trebuie sa il instalez? Vreau sa protejez aparatul de apa dura si calcaroasa.

Modificat de alin alinush
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai sunt 2 filtre... unu e pt impuritati (mai ales daca alimentezi de la hidrofor/put) iar altul e pt apa dura.

cel de impuritati se pune pe furtun, la intrarea in aparat.

 

pt apa dura e ceva mai complicat...intai verifica ce apa ai acasa cu un ph Metru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat aparatul B&D PW 1300TD ( http://www.emag.ro/masina-de-spalat-cu-presiune-black-decker-1300w-100bar-360l-h-furtun-3m-pistol-lance-pentru-spalare-pw1300td/pd/E4STDBBBM/ ) si sunt multumit de el ca jet. Problema este cu bidonul pentru spumare. Iese un jet foarte apos, cu putina spuma si care se scurge foarte repede de pe masina. Spuma este Jedy Self de la Mafra, am vazut-o recomandata pe forum.

Ideea este ca bidonul lor este cam degeaba si ar trebui sa cumpar altceva pentru spumare. Am vazut aici ca se recomanda bidonul de la Karcher, care costa ~70 lei, dar nu stiu de unde se cumpara. Am fost in Praktiker si era un singur fel de bidon de spumare pe la 80 de lei si nu era ca cel de care spuneti voi, era mai mic si fara rotita de reglare. Pe langa asta, sistemul de prindere este altul la B&D si nu stiu unde si daca se gaseste adaptor Karcher -> B&D.

Aveti ceva pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bidonul ala este pt sampon, nu spuma. asa am primit si eu cu Bosch si nu l-am folosit decat de vreo 2 ori.

eu am luat din Bricostore adaptor Bosch - Karcher, este accesoriu de la Bosch (vreo 25-30 lei) si lancea cu robinet de care vorbesti si tu si face spuma ok cu robinetul spre maxim.

oricum sa nu te astepti la frisca, trebuie presiune mare , alt bidon sau direct nebulizator cu aer comprimat (cum au la spalatorii).

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci am luat rau spuma activa si trebuia sa incerc cu sampon? 

Eu nu am Bricostore prin zona, iar pe la Praktiker si Dedeman nu se gasesc prea multe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai luat rau spuma, doar ca nu o poti da cum trebuie cu bidonasul ala.

Oricum, doar cu jet nu vei avea masina curata...doar curatica.

Cauta pe net, bidonul Karcher cu robinet se vinde in mai mukte locuri,unii poate si livreaza...

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, o sa caut. Insa nu stiu daca o sa gasesc si adaptor Karcher -> Black & Decker.

Obisnuiam sa spal masina cu sampon auto si manusa si aveam doar furtun normal unde jetul era foarte slab. Acum partea cu jetul e rezolvata, dar am crezut ca o sa scap si de frecat masina :). Nu credeam ca e asa de greu sa faci spuma ca la spatalorie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am adaptat lancea profi la aparat B&D PW 1700

Am dat la un strungar adaptorul primit cu lancea pentru a fi adus la cotele necesare

Am cumparat 2 nipli si 1 mufa de 1/4

O mufa am "strunjit-o" eu cu ajutorul flexului si a masinii de gaurit pentru ai reduce diametrul exterior sa poata patrunde in manerul aparatului pana la locatia necesara

Imbinarile evident am folosit "calti"

Lancea functineaza perfect la nivelul asteptarilor mele.Am vazut la spalatorii nici macar pe jumatate "frisca".

 

 

Pun si un filmulet.

post-9400-0-24987300-1371381440_thumb.jp

VID_20130615_175537.3gp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frisca unei spume nu inseamna neaparat curatare maxima.

Poate fi si lichida si buna.

Spuma mai groasa doar ajuta ca sta mai mult pe masina sa actioneze, nu curge jos imediat.

Daca spuma voastra rezista 3-5 minute e deajuns.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, o sa caut. Insa nu stiu daca o sa gasesc si adaptor Karcher -> Black & Decker.

Acum ~1 an - 1an jumate pe cand am avut si eu B&D si eu am cautat adaptor pt lancea speciala de la Karcher pt BD. Nu am gasit, va trebui sa apelezi la un strungar sa iti faca. Sau poate acum s-or gasi,....

 

In rest nu iti face probleme ca e "greu" sa faci spuma ca la spalatorie. Daca reusesti sa adaptezi lancea de la karcher o sa fii surprins. (ai grija ca sunt 2 , una pe la 30-40lei care nu are reglaj si e f slaba si alta pe la 70-80 lei care e ce trebuie- asta are reglaj min/max).

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

joky, sunt placut surprins de ce ai reusit sa faci. Cred ca o sa incerc si eu asa ceva.

 

Muale, asta e problema, din cauza ca "spuma" este foarte apoasa, se scurge instant de pe masina.

 

bossake, cum am scris 2 randuri mai sus, o sa incerc sa adaptez lancea. Acum, stiind toate astea, imi pare rau ca nu am luat aparatul de spalat cel mic de la Karcher in loc de B&D si cumparam lancea de spumare si gata. N-am stiut cat de proasta e lancea de spumare de la B&D. 

 

Apropo de lancea Karcher, la Praktiker cea fara reglaj e 80 de lei!

Modificat de psebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intreaba unde ti-am zis, poate au mai ieftin.

 

adaptoare exista, doar ca nu stiu daca gasesti usor in tara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat, acum astept un raspuns.

 

Am o intrebare: poate cineva sa imi confirme daca Black & Decker are aceeasi montura ca Bosh? Am vazut o poza cu adaptorul Karcher -> Bosh si parca sistemul Bosh e la fel cu cel B&D. O sa incerc sa ma duc zilele astea si pe la un magazin de bricolaj sa vad daca aflu ceva.

 

LE: Seamana dar nu rasare...m-am uitat mai atent la poze.

Modificat de psebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale: Cand mai speli masina poti sa faci te rog un filmulet sa vad cum da spuma lancea de la Karcher impreuna cu Aquatak 100 (parca asa retin ca ai). Vreau sa imi iau si eu aceeasi combinatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aquatak 10 (e diferenta de ceva bari intre ele parca). Din pacate nu mai am spuma activa dar incerc sa nu uit sa filmez cu prima ocazie.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Multumesc anticipat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
ingrijireauto.ro

@Joky - arata foarte bine, data viitoare fa o filmare mai buna, spuma e deasa, banuiesc ca este Magifoam, deci are putere de curatare si nu ataca finisajele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Data viitoare filmezi tu Ionutz,fiindca o sa testez produsele tale.:wub:

Sent from my QUICKI 728 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mie tocmai mi s-a stricat BOSCH Aquatek 10 (cred, ca l-am primit cadou) dupa 2,5 ani... In care il foloseam 1 data pe luna...  :dry:  Deci cred ca ma voi orienta spre alta acum. 

 

P.S. La service mi s-a spus ca reparatia costa 300 RON (probabil se schimba tot).... 

 

P.P.S. Defectiunea se refera ca merge in continuu comproesorul cand e bagat in priza dar nu face presiune. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e boala :))

Si noi avem unul la servici iar dupa cateva luni face acelasi lucru ca si al tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Un sfat daca se poate? :)

 

Intre makita si karcher ce recomandati?

 

Ma uitam dupa Makita Hw 112 ?  - merita ca bani pt ce ofera ....sau sa ma uit dupa alternative?

 

multumesc de ajutor :)

 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!