Jump to content

Aparat De Presiune - Cu Apa


WRC
 Share

Postare recomandată

skill-ul il am eu, l-am luat anul trecut la oferta 199 lei, e ok pentru uz casnic - spuma e cam slaba dar este posibil sa fie si de la sampon, oricum sunt foarte multumit de el

Modificat de B0BBY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

De la B&D recomand de la 1700W in sus, Aquatak-ul e ok, la fel si Kärcherul...

Skil-ul e strict o alegere budget, daca ai luat in calcul si iti poti permite ceva in jurul a 1000 lei, mergi pe marcile traditionale

Sent from my iPad using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru impresii si recomandari.

Am terminat de citit cele 34 de pagini si m-am cam "intristat".

As fi vrut ceva cu care sa spal masina fara atingere, dar din ce am inteles la bugetul meu nu prea se poate, mai ales ca masina mea este black pearl magic, care este o culoare foarte pretentioasa, pe care se vede fiecare fir de praf.

Si in cazul acesta se pune urmatoarea intrebare: merita sa platesc in plus de la B&D PW1300D la B&D PW1500SP sau B&D PW1700, avand in vedere ca la oricare din ele masina nu ramane perfect curata si tot trebuie intervenit manual?

Nu trebuie vorbesc neaparat despre aceste modele ci la modul general despre masini cu caracteristici similare indiferent de firma producatoare.

 

Ar fi fost interesanta pana la urma prezentarea cu care se lauda colin, dar pana la urma se pare ca nu a mai facut-o.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu un Karcher (chiar si cele mici, ieftine de 200-300lei) + o lance karcher (din aia de ~70lei) + spuma activa buna (atentie, nu sampon auto sau produse slabe), fara sa atingi masina cu nimic, iti iese o spalare nu de nota 10, poate nici de 9, dar de 8.5 iese. Cel putin asta se intampla la mine care am aparat cred ca cel mai slab 2.14. karcher. Insa e foarte importanta spuma activa pe care o folosesti. Poate daca as avea din seria 5 de la karcher ar fi rezultate si mai bune. oricum pt mine e mai mult decat suficient. Daca o mai iau si la burete dupa ce o spal poate chiar ar iesi de nota 10, dar eu am o manie sa nu o ating deloc cu carpa, buretele.

 

Eu nu vad de ce ai lua black and decker din cate stiu e nevoie de cateva adaptoare mai complicate ca sa ii potrivesti lancea de spuma de la karcher.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca exista aparat de presiune care sa iti lase masina perfect curata si in acelasi timp sa nu risti sa iti afecteze vopsea. Eu acum am aparat K5 si indiferent cat de mult insist tot nu reusesc sa indepartez acel "film" care se formeaza in zona inferioara a caroseriei. Inainte sa imi cumpar aparat, cand mergeam la spalatorie, nu ii lasam sa stearga masina si intotdeauna ramanea acel strat de mizerie care era vizibil mai ales in soare puternic. Si ei au aparate profesionale cu putere mult mai mare decat cele de care se discuta aici.

Cred ca o spalare manuala corecta cu metoda celor 2 galeti + grit-guard cu o manusa de microfibra sau blana si un sampon bun nu afecteaza cu nimic lacul si nu o sa produca acele "panze de paianjen" de care ne temem toti. Daca masina mai are aplicata si o protectie (sealant sau ceara) atunci spalarea manuala se poate face mai rar (de exemplu o data pe luna).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adaptorul e foarte simplu si ieftin.

Eu folosesc lancea karcher cu aparat bosch.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum ziceam anterior nu sunt hotarat pe B&D, doar mi-au picat ochii pe ele fiind la reducere.

Urmeaza sa ma mai duc pe la magazinele de bricolaj si sa vad ce oferte au.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare:

Spuma activa dauneaza mediuliu?

Ma gandesc sa folosesc spuma activa intr-o curte unde nu exista canalizare, unde evident toata apa cu spuma va ajunge in sol.

In curte exista 2 puturi, motiv pentru care vreau sa stiu inainte de a face vreo tampenie. :)

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit pe un bidon ca ar fi biodegradabila. in ce conditii, in cat timp si ce cantitate...nu stiu.

daca torni 1l in put clar nu o sa fie bine. la spalare folosesti cateva sute de ml impreuna cu multa apa...in sol ar ajunge f diluata.

 

ar fi o solutie sa speli masina pe o folie speciala,ca o cadita de folie de plastic din care poti colecta apa cu un furtun si scurge in fata curtii la canal ( alta bataie de cap,stiu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca depinde de felul spumei. De exemplu cele cu ph neutru cred ca sunt mai putin "agresive" atat pentru masina cat si pentru mediu decat cele cu ph ridicat.

Eu folosesc sampon auto Karcher si am spalat masina pe iarba de cateva ori dar nu am observat nici o diferenta fata de zonele care nu au fost expuse la sampon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niste spuma activa buna de unde pot cumpara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Eu am renuntat demult la spalarea cu spuma. Dupa abia cateva spalari deja am vazut primele semne pe ornamentele cromate.

No more.

 

Acum ajunge spuma pe ea doar iarna, la spalatorie. In rest o spal acasa, cu Kaercher-ul, dar fara spuma. Am cautat mult timp o perie foarte fina si eventual ajut cu peria daca e cazul.

 

Cu o perie potrivita, faci mult mai putine daune decat cu spuma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanpiatra

Totusi intre Karcher 2.14 si Bosch aquatak 100 ce recomandati? Diferenta de 60-70 de lei mai mult la Bosch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Compara specificațiile celor 2: pompa,presiune,debit,accesorii.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanpiatra

Eu am comparat! Aproximativ la fel! Putere putin mai mare la bosch, dar debit cu 10 litri mai mic! Bosch mai marem mai greu! In rest?? CAm aceleasi dotari(2 lanci)

Intreb, poate este cineva care le-a folosit(avut) pe amandoua!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar ieri am cumparat 1l de Autobrite Magifoam de la ei si abia astept sa vad cum se comporta. Atentie ca nu e spuma activa ci o spuma de prespalare care nu ataca protectia aplicata pe masina. Dupa prespalare este indicata o spalare manuala cu 2BM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am comparat! Aproximativ la fel!

Mergi pe cel cu debit mai mare :)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca sunt tot mai multi interesati de un aparat cu presiune...Oare daca incercam sa face un "group-buy" obtinem o reducere care sa merite deranjul?

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ar trebui sa cumparam 20 bucati...la 2 aparate ce reducere sa ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vad ca lumea se tot intereseaza pe aici :) vreo 4-5 eram doar pe ultimele pagini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mai astept. Au aparut niste cheltuieli neprevazute si s-a cam dus bugetul,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alin alinush

Buna seara. Va rog sa imi recomandati si mie un aparat de spalat cu presiune pana in 500 lei care sa aibe si recipient pentru detergent. Am citit topicul dar nu m-am hotarat ce sa cumpar. Il voi folosi pentru spalarea unei masini maxim 2 o data pe saptamana. Ma intereseaza un aparat care sa nu se strice dupa cateva luni de folosinta, sa fie cat de cat fiabil. Multumesc!

Modificat de alin alinush
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orienteaza-te spre o marca buna (karcher,bosch) ,in bugetul tau gasesti ceva ok.

Recipientul de șampon nu este ceva esential...Daca folosesti spuma activa iei accesoriile de spumare descrise mai sus,daca dai cu șampon,il pui in apa in galeata.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alin alinush

La aceste 2 marci m-am gandit si eu, dar vreau sa imi spuneti un model anume pentru ca eu nu am experienta in asa ceva si nu stiu ce sa aleg. In acei bani vreau sa aiba si acel recipient pentru ca nu vreau sa mai investesc dupa achizitionare in alte accesorii. Multumesc frumos!

Modificat de alin alinush
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu poti folosi spuma activa cu succes in acel recipient. plus ca e mai greu cu dilutia...

daca vrei sa folosesti la prespalare aparatul, iti recomand sa iei separat bidonul pt spuma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!