Jump to content

Aparat De Presiune - Cu Apa


WRC
 Share

Postare recomandată

bbogdanmircea

MariusAP din pacate nu e vorba de masina mea care a fost vopsita ci a tatalui meu care e Logan.

Vopsirea a fost obtinuta pe CASCO dar e bine si asa.

Cum spala astia masinile in Germania de nu sunt zgariate nici dupa 10 ani...

Chiar imi facea cu ochiul Lavor ala...dar m bine sa stau in banca mea cu banii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca stai la curte si ai acces la apa,e chiar pacat sa apelezi la spalatorii.

Poti sa cumperi un aparat cu presiune,dar si un sampon,burete,galeata...stii tu.

Aparatul il folosesti la prespalare,la motor,roti sau iarna cand doar dai grosul jos si nu speli calumea ca nu are rost. Pe vopsea dai si cu burete/manusa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A... scuze, nu am inteles eu bine, credeam ca despre masina ta e vorba. Eu spal masina prin metoda indicata mai sus, dar nu fac asta de multa vreme, inainte o spalam si eu la spalatoriile de cartier. Aparatul meu e un Bosch Aquatack 100, care se descurca bine pentru indepartarea murdariei grosiere, apoi trec la manusa. Masina se spala foarte bine astfel ca prosopul de uscare nu se murdareste, inca nu l-am spalat de cand l-am cumparat.

Nu stiu cum se spala masinile in Germania, si la a mea arata foarte bine vopseaua cand am adus-o, probabil astia de la autohaus-uri le mai fac si cate-un polish.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este atata jeg pe strada si particule in suspensie in aer iar ploaia e mai curata si implicit spala masinile muult mai rar .

Cu un aparat cu presiune hobby nu ai cum sa scoti masina lacrima decat daca o cureti si cu buretele cu pur.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Pai si cand o cureti cu buretele nu tot asa se zgaria vopseaua?

Care este solutia pentru a avea cat mai putine zgarieturi pe vopsea?

Dupa cum spuneam, masina mea sta la bloc in parcare si nici o sansa sa am grija de ea, dar a tatalui meu sta frumos la casa cu garaj si ditamai curtea deci nu ar fi nici o problema sa-i intretina vopseaua la maxim.

Ca si idee, am spalat o singura data masina la un PETROM la masinaria aia.

Ce mi-a placut a fost ca masina nu o sterge nimeni si este bratul ala cu aer cald care trece la mica distanta si o usuca.

Deci ar fi o solutie.

Din pacate una din perii mi-a lasat o zgarietura foarte fina pe toata lungimea masinii... :( asa ca a fost prima si ultima oara cand am intrat intr-o spalatorie automata PETROM.

Am un coleg care spala la Automata, ele nu are deloc panza de paianjen pe capota, ma gandesc ca macar daca ti-o zgarie la automata alea se invart drept deci zgarieturile o sa fie niste linii orizontale, nu cerculetele pe care ti le lasa baietii la spalatorie...

Chiar nu se poate spala masina fara sa dai cu carpa sau buretele pe ea?

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai cu burete dar folosesti sampon care,spre deosebire de spuma,asigura o lubrifiere. Clatesti buretele si lasi mizeria in galeata. Oricum grosul il dai jos cu jetul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Asadar si prin urmare nici eu nu mai stiu ce sa fac...sa iau aparat de asta la 3 milioane sau sunt banii aruncati?

M-am uitat aseara oleaca pe ebay uk si pareau mult mai ieftine aparatele astea la ei decat la noi...din pacate prea putin trimiteau si in Europa, iar multi trimiteau in Europa dar fara Romania...

Totusi accesoriile pentru Karcher pareau destul de ieftineala, cred ca daca se strica e posibil sa gasesti chiar si piese de schimb pentru Karcher pe ebay deci s-ar putea sa fie destul de ieftin...

Ce e enervant ca pentru Makita nu gasesc decat un review pe nush ce site care nu e mare lucru, poze iarasi foarte putine pentru Makita...

Pentru Lavor iarasi nu mai zic aproape zero informatii.

Iar cei de la Karcher sunt si ei destul de zgarciti la informatii...

site super fain karcher

!!Hint alea m ieftine sunt la Produse pentru casa si gradina :icon_thumright:

Tot cautand am dat peste acest site care macar are toate detaliile pe care le vrei pentru un produs, plus toate accesoriile pe care le poti folosi la respectivul produs, nu ca la celelalte siteuri care sunt facute in bataie de joc :somnmare:

Din pacate unde am dat de linkul spre al co prest am gasit si niste opinii ale unor utilizatori care si-au luat Karcher seria 3.91 si mai toti au avut problem cu capul pompei care a crapat si nu o data deci nici alea mai scumpe nu sunt foarte grozave.

In sfarsit am gasit acolo si cineva care si-a luat Lavor si era foarte multumit.

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar mai fi de adaugat ca si avantaj chiar pt unul ieftin ca poti spala masina aproape zilnic nu cind e super-murdara. Consum aprox 20 l de apa.

Eu o spal saptaminal cu aparatul cu presiune mica => economie de 40 lei/saptamina si arata si bine.

Modificat de neuradu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca stai la bloc nu are rost sa te complici cu aparat.

daca tatatl tau sta aproape si o poti spala la el fara mare efort atunci cumpara pe la 4-5 mil un bosch/karcher si e ok.

murdaria groasa / putina o dai jos cu jetul. la spalare mai atenta folosesti si galeata,sampon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

neuradu - ai ramas dator cu un review la Skil si chiar te rog sa postezi ce e bun la el si ce nu pentru ca e foarte posibil sa ma orientez la el...deci daca se poate poze cat mai multe cu accesoriile, cum se comporta daca da mizeria jos de pe masina si eventual un filmulet...

Muale tata sta la casa undeva in Nord langa granita iar eu in Iasi; acuma postez si eu de aici din Nord, btw am fost de am spalat masina acuma aici si am dat 10 lei pe exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am de exemplu Bosch-ul Aquatack 100 de cativa ani buni si functioneaza fara probleme si acum. Trebuie sa ai grija de el iarna sa nu inghete in el eventuala apa ramasa acolo, sa-l ti intr-o incapere cu temperaturi pozitive. Eu zic sa iei un aparat in limita bugetului, despre care ai citit pe net review-uri favorabile, pentru a-l folosi la inmuiere si indepartarea murdariei mai groase si apoi sa treci la spalarea manuala, dar neaparat cu manusa de blana de oaie sau microfibre si cu un sampon cu putere buna de lubrifiere si te asigur ca n-o sa fi dezamagit de rezultat.

Modificat de MariusAP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca foarte multi folosesc Karcher, am folosit si eu pana cand l-am uitat cu apa intr-o iarna si a crapat pompa din el. Am fost multumit de aparat, destul de fiabil, nu-mi placea in schimb ca nu avea tamur pt. adunat furtunul.

Dar de anul trecut mi-am luat alta scula de spalat, profesional din ce am citit pe net. Am ub Kranzle 195 TST, foarte puternic aparatul. 20M de furtun cu tambur, motor de 3.2Kw, presiune de 250bar (cel putin atat arata manometrul iar cand dau jet acul urca pana aproape de 250). Aparatul l-am luat SH de la o firma de transport din De cu TUV-ul facut si carte servis, sa schimbat la el presostat si kit reparatie pompa. Il recomand cu caldura, aparatul este excelent insa cam prea tare pt. masina, nu prea e indicat sa dai de aproape. Prima data cand am spalat cu el masina, mi-a smuls aparatoarea din spatele farului.

kranzle-195-tst.jpg

Caut de ceva vreme duza pt. lance si nu gasesc originala, am adaptat una de la un aparat Techno-Wash si nu prea imi place cum merge, imprastie tare mult jetul. Am mai incercat sa adaptez lancea de la Karcher-ul care a inghetat, a mers cateva spalari si sa decalibrat duza.

Am gasit pe ebayduza pt. aparatul meu dar 30e mi se pare cam mult pt. o duza, e mai scumpa ca una de injector :(

Unde as mai putea sa caut, N-am gasit nimic pe net Kranzle in Ro decat vanzari de aparate, fara piese de schimb.

Modificat de Calin78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, banuiesc ca e bun pentru dat spuma acel pulverizator. La asta te-ai si tu, nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Am mai discutat cu cei de la partener si au la oferta Power13 care arata 100 bar maxim cu 70 nominal si debit 330 la 1.3kw si ar fi cam 220 ron deci 1 milion mai putin decat power15 cred ca astept pana joi sa-l aduca si pe ala si sa fac o comparatie intre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu 70bar nu prea faci treaba...

Eu am aquatak 10 si iti spun ca trebuie sa pui si mana...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Oricum tre sa pui mana din ce am inteles.

Aquatak 10 vad ca are presiune maxima 100 bar si debit maxim 300 l/h.

Ala power 15 are debit 360 l/h si presiune maxima 110 bari.

De fapt eu cred ca ar conta presiunea nominala care e 80 bar la asta lavor.

Pe aquatak nu mai tin minte dar parca facea presiune nominala 70 bar.

Oricum pana in 700 ron cam tot ce gasesti are presiune maxima pe la 100-110 iar debitele intre 300 si 400 asa ca tot acolo ies.

Pana la urma ma intereseaza sa arunce noroiul jos si sa nu crape in aia 2 ani de garantie.

Daca o sa fie asa deja isi scoate banii daca e folosit o data pe saptamana.

In rest banuiesc ca trebuie folosita metoda cu 2 galeti, ceva sampon mai ok nu ca sa iasa bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand Karcher in detrimentul Bosch deoarece presiunea jetului este mai uniforma pe cand la Bosch este concentrata in mijloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Eu o sa iau Lavor :icon_thumright: italieni, 35 de ani experienta in domeniul curatarii cu presiune.

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Din pacate preturile sunt cam prohibitive la Karcher chiar si la cele ieftine...si nici n-au nici un accesoriu inclus...asa ca o sa merg pe Lavor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lavor sa fie si review dupa achizitionare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Pana la urma m-am mai uitat pe site la partner si am aflat ca au ceva oferte:

Am comandat JET 15

Pretul este foarte bun iar ca si performante sunt aceleasi ca la POWER 15 care este cu 1 milion mai scump.

Joi ar trebui sa-l aduca la Iasi, iar daca ajung in weekend acasa o sa-i fac si review, daca nu pe cand oi ajunge.

Ce sa mai cumpar pentru a putea spala masina cat de cat, ma refer la ceva ieftineala, am vazut in ddman manusa se aia cu ciorchinei pentru spalat masina nu era f scumpa si am mai vazut sampon ZIP WAX de la Turtle Wax din ce am citit scria 2 capacele la 10 litri de apa si ca ar trebui sa ajunga pentru 60 de spalari.

Avand Lavor-ul, manusa aia si Zip Wax ar trebui sa iasa o treaba cat de cat buna cu metoda celor 2 galeti?

Sau cum ar trebui sa procedez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 galeti,sampon bun,manusa microfibra sau lana (ceva sa prinda particule de mizerie dar sa nu zgarie) si prosop microfibra pt uscat masina. Eventual clay bar si ceara solida. Fara spuma activa,aparatul jet il folosesti cu apa pt a indeparta grosul si a clati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!