Jump to content

Aparat De Presiune - Cu Apa


WRC
 Share

Postare recomandată

ce parere aveti de astea 2 ? ce alegeti ?

15092010020f.th.jpg15092010019.th.jpg

Unde ai vazut Power Wash si la ce pret ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel de la Turtlewax l-am folosit eu, e sampon auto cu ceara, sa nu te astepti la minuni fara sa pui mana pe burete sa intinzi solutia pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristian: ehe, eu defapt cautam spuma activa :) sper ca-i ok aia de la powerwash, o sa o incerc

@SSorin: era ~44 RON 5 litri, daca-mi aduc bine aminte scria pe el 1:4 amestec, oricum, o sa incerc treptat (concentratie de la mic la mare) pana vad cum iese, o sa postez aici daca sunt multumit

ambele poze sunt facute in carrefour :lol: power wash era 44 ron si celalalt 40 ron

daca merg pe varianta power wash mai ramane sa caut ceara lichida

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are rost sa faci dilutie pt ca va fi un fel de pishwasser ce face clabuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zici sa pun direct concentrat ? s-ar putea sa ai dreptate :D avand in vedere ca aparatul oricum face el amestec, am si calculat cat.

bidonul de spuma are 600ml iar debitul meu e 9,5L/minut. Bidonul l-am golit in 1,5 min deci din asta deduc 600ml la 14L adica 1:23 ?

sper sa nu gresesc pentru ca debitul initial l-am masurat fara bidonasul pus ci fara, s-ar putea sa fie debit mai mic cu spumantul pus .. deci ar rezulta amestec mai bogat de spuma/apa

Modificat de Dreadfull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat ceva spuma la bidon mare si am facut dilutia cum ne-a zis nenea (1:5 - noi am facut un pic mai concentrat amestecul)

ei bine, spuma era un pic mai buna ca cea aruncata de pistol cind isi trage zeama din bidoanele de la purtator asa ca nu sta prea bine pe masina.

spuma chioara e altceva; cred ca ma duc sa ii dau acu un clabuc pt ca e cam murdara :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vorbesc de spuma asa cum vine ea la bidon (ca e mai concentrata sau nu, nu ma intereseaza :icon_thumleft: )

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu pun in bidon spuma conform concentratiei si conform debitului aparatului si de cata apa trece prin aparat. cam 200 ml pun in bidon de 0.6l .

spuma incercati si de la alexcreativ,are stand in autovit si sunt produse de calitate.

nu exagerati cu spuma,f concentrata pt ca dupa aia se clateste greu si la uscare raman pete albe pe vopsea si mai ales in locuile unde apa nu curge cu putere (colturi,chedere,etc).

tot in autovit gasiti si ceara lichida,solutie pt anvelope,etc

(nu considerati reclama,sunt doar client de-al lor)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms mult ! si tu ce ai incercat de acolo ? eu m-as baga la FUTURA sau ACTIV + AUTOCEARA :D preturile sunt dubios de mici :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spuma ACTIV C. 34 / PH:11,5 ca era singura ce o aveau si la bidon mai mic (1 litru) si nu aveam bani/chef sa iau bidon asa de mare odata. despre ceara...eu folosesc pe masina ceara solida,nu cred ca mai are rost sa dau lichida,nu? pe viitor as lua solutie de anvelope (spray-ul sonax e cam scump-ce aveam pana acum),ceara-sa incerc sa vad cum e si solutia de jante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceara solida e mai buna decat cea lichida (adera mai bine si deci rezista mai mult)

intradevar solutia pentru cauciucuri de la sonax e scumpa dar face toti banii din punctul meu de vedere (sunt la al doilea tub) :icon_thumright:

cat despre spuma activa, o sa incerc mai intai cu solutia de care ai zis si cea de la powerwash, cand imi fac o idee sa le pot compara o sa postez aici rezultatele. As vrea totusi sa o incerc si pe cea de la sonax, candva :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,sonax e buna (pt anvelope) dar e scumpa raportata cu praful si mizeria de la noi -> cat de des trebuie aplicat ; la 2 zile se murdaresc iar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

muale: mie-mi tine 5-7 zile, deja o folosesc de 3 saptamani, am dat doar in weekend :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cam saptamanal o spal :blah:

oricum pulverizarea nu e cea mai buna solutie de aplicare. o prefer pe cea cu ambalaj cu lichid si aplicator gen buretel/pensula

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci frumos pt.idee :icon_thumright:

Am fost la Vitan si mi-am luat spuma, un vermorel si un spray pt. anvelope.

Am dat prima data cu apa sa se inmoaie, apoi cu spuma si in final am clatit-o.

Sunt multumit de cum a iesit. Nu stiu cat de bine se vede in poza, dar nici macar nu am sters-o.

Deci, recomand produsele lor.

23092010157.th.jpg 23092010158.th.jpg 23092010160.th.jpg 23092010161.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) cu placere!

asa multa spuma ai consumat sau ai mai vandut si vrac?

ce pret avea vermorelul? ai folosit apa de furtun sau aparat cu presiune? spuma pusa in bidon si diluata la 1:20 sau cum ai dat-o?

trebuia sa faci poza si inainte; oricum te ajuta culoarea (la murdarie).

eu o aplic folosind lance de spumare pusa pe un aparat de presiune (micut) dar nu am avut timp/curaj sa fac doar ce ai zis tu,mereu am dat si cu manusa. am culoare inchisa si se vede orice urma de mizerie.

(stiu,cam multe intrebari da inca descopar tainele spalatului in 5 min; eu stau si o bibilesc o ora)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Am consumat doar 1 pahar (pahar normal de apa). Din toate bidoanele lipseste cam mult, desi sunt sigilate.

Dar e bidonul de 5 l, nu 12 asa cum scrie pe el.

2. Vermorelul parca 49 ron.

3. Dilutia a fost 1:40 asa cum scrie pe bidon si asa mi-a zis si tipa de la magazin.

4. Clatirea, cu aparat cu presiune Lavor.

La jante a trebuit sa folosesc o perie speciala pt.jante. Erau prea imputite.

Vanzatoarea mi-a mai zis ca este ecologica (spuma, nu ea), ca nu contine soda si nu ataca vopseaua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@SSorin: si tu o crezi ? :))

la jante poti incerca cu o doza mai concentrata de spuma, eu n-as incerca cu peria de frica sa nu le zgarii (ale mele sunt si negru lucios...). Ma rog, depinde si de perie :)

Modificat de Dreadfull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei si tu acuma....tre sa-si vanda si ea marfa... :rolleyes:

Nu se zgarie, e o perie speciala pt. jante, are peri de jur-imprejur si manerul e de cauciuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am incercat sambata trecuta cu spuma de la powerwash, foarte multumit ! mi-a scos pana si urme de maini pline cu ulei de pe capota :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

recunosc ca nu am rasfoit tot topicul pt ceea ce ma intereseaza, dar indraznesc totusi sa postez aici intrebarile mele: stie cineva care este presiunea minima la care se poate spala o masina bine, chiar daca dureaza mai mult decat la spalatorie?...in sensul ca vreau sa mearga toata mizeria de pe ea, chiar si urmele de insecte. Intrebarea nr 2 ar fi: la ce tipuri de compresoare se poate adapta un sistem de spalare a masinii? Am vazut ca sunt compresoare care functioneaza pe mai multe principii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cu presiune de furtun poti spala masina bine. depinde ce metoda folosesti si ce solutii,sampoane. daca te referi la aparat cu presiune,cauta ceva peste 100 bar SI un debit mare de apa/minut.

nu inteleg intrebarea 2,sa adaptezi ce anume la un compresor? poti pune eventual ala de spumare dar de apa nu vad cum decat sa faci un fel de sifon,presiunea apei nu va fi foarte mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!