Jump to content

Aparat De Presiune - Cu Apa


WRC
 Share

Postare recomandată

Cam cat sta spuma pe masina, ca asa spuma face orice chinezarie, dar conteaza cat timp sta pana se scuge toata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia depinde mult de spuma cat sta pe masina.

@Flavyus : poti pune te rog un filmulet cum functioneaza (spumare + clatire) ? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de spuma si de cum este spumata. o spuma aerata mult sta mai mult pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am conditii acum pentru film.

Repet, spuma o face exact ca in poza de pe accesoriul Karcher respectiv (lance scurta cu bidonas). Nu este crema sau frisca, iar eu o las doar cateva minute pe masina.

Ideea este sa curete, nu cum arata. Si mie imi curata toate insectele strivite de masina - de ex.

Inainte dadeam spuma cu un pulverizator si tot isi facea treaba. Ideea e ca pretul total pe net e 450 ron iar eu am dat 340 ron.

Asta e lancea de spuma, dar nu are poza ca pe ambalajul din magazin:

ttp://www.clubafaceri.ro/24695/lance-spumanta-karcher-953255.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bidonul ala il am eu. cu robinetul la maxim pe aer face spuma ok.

spuma activa nu va curata impecabil masina, de aceea este folosita la prespalare; dupa se spala cu manusa,sampon auto si galeata de apa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De 2 ani imi spal masina intai cu spuma (prespalare) apoi metoda cu 2 galeti.

Acum am trecut la spuma cu Karcher, vad ca si samponul se poate pulveriza cu acelasi Karcher (are tub pt sampon), dar tot voi freca masina cu manusa speciala si sampon. La final - ceara (o merge tot cu lancea de spuma ?)

Oricum, am facut o proba la misto si mi-a luat vreo 10-15 min sa o clatesc de praf, sa dau spuma si sa o clatesc din nou. Fara stergere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu confundati ceara cu solutiile lichide pt uscare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat si ai avut dreptate. Eu o numeam "ceara lichida" si stiu ca este mult inferioara unei ceri solide. Protejeaza cat de cat intre 2 spalari ?

MAGIC AUTOCEARA- Produs special pentru stralucire si uscare rapida a autoturismelor din spalatorii auto profesionale .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca o ceara crema (turtle wax) sau ceva solid (gen formula 1 sau mai bun de la sonax). intr-adevar nu scapi cu aplicatul in 5 minute dar efectul este de durata si luciul este superior celui dat de magic aia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Probabil nu si-a pus nimeni problema si daca a insistat in directia asta deja imi cer scuze. Cat de benefica e aceasta spalare a masinii cu astfel de aparate de curatare cu presiune.. fac referire in prima faza la acel lac si.. vopseaua de pe caroserie. Imi este teama si pt. unele ciupituri in vopsea care s-ar putea largi dar nu sunt un cunoscator in domeniu. Pana in prezent am concluzionat operatiunea cu furtunul clasic si o perie moale actionata sub apa.

-includ aparatele cu pana la 120bar presiune.

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la aparate slabe, nu ai probleme cu lacul

dar, daca e mai puternic, de ex cu am eu de 160 bar, si este o mica portiune unde a sarit vopseaua, acolo se mareste portiunea fara vopsea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta tine si de distanta de la care operezi si neputand pastra constant o distanta optima ma gandesc ca..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai defect in lac, sare cand intra "lama" jetului sub el. Pe o masina fara probleme poti spala ok.

De ob la revopsiri proaste se exfoliaza lacul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Tocmai am citit tot topicul dupa ce mi-am luat un aparat de curatat cu presiune de la Karcher (K 5.610 T250).

Dupa ce am citit aici m-am uitat sa vad ce pompa am si am vazut ca racordul e din plastic dar m-am uitat cu o lanterna pe langa racord si la interior se pare ca este metal (pompa si conducta care duce la racord). 

In specificatii nu gasesc nicaieri daca pompa e din metal sau plastic. Poate cineva sa confirme ca este de metal?

La fel si motorul, in specificati este trecut ca fiind racit cu apa dar nu spune daca e cu inductie sau nu.

Ce credeti despre fiabilitatea acestuia? M-am speriat un pic cand am citit cati au avut probleme cu aparatele Karcher dar am posibilitatea sa il returnez in 30 de zile ca inca nu l-am folosit. Pretul a fost 1100RON.

Pe site-ul Karcher nu gasesc acest model dar intr-un catalog din 2012 apare.

Mai are cineva acest aparat? Cum se comporta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primavara asta vreau  imi iau un aparat de spalare pana 400 RON (am mai scris si mai sus..dar acum sunt hotarat:)) ).

 

Va rog sa imi recomandati o varianta pana in acest pret (sau daca stiti ceva oferte acum pana nu incepe sezonul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un  Karcher 2.14 isi face treaba excelent dar iti spun sigur daca nu iei unul profesional care depaseste cu mult bugetul tau trebuie sa faci manual o spalare usoara cu buretele cu spuma iar cu aparatul faci doar " inmuierea" si clatirea finala.

este ideal daca stai la curte iar in zilele insorite de weekend racoresti masina si tu cu o bere :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a mai scris: cu aparatul faci prespalare, apoi speli cu burete si sampon auto.

clatesti cu jet si la final (optional) cu furtun cu jet. daca ai ceara aplicata, apa fuge de pe masina si e mai usor la uscare.

 

cand nu ai timp/chef de bibileala ii dai doar cu jetul dar nu o stergi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stau la casa.  Momentan folosesc metoda " 2 galeti" dar nu am un aparat cu presiune si cu furtunul ma chinui.  

Unul profesional nu vreau sa imi iau pentru ca nu renteaza . 

Alegerea aparatului ma interesa...Sau de ce sa ma feresc.  

 

Ca si variante in gama asta de pret: 

 

Karcher K 2.300 :Presiune maxima: 100 bar Debit: 360 l/h

Makita HW101: Presiune maxima: 100 bar Debit: 360 l/h

Bosch AQUATAK 100 :Presiune maxima: 100 bar Debit 330 l/h (Lungimea furtunului de înalta presiune  doar 3,5 m)
Einhell BT-HP 1435 (cam ciudat la specificatii pesiune de lucru    max. 140 bar (EW) ; Presiunea apei    95 bar ; Evacuarea apei    6 l/min)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru prespalare sunt bune oricare din ele, pe urma speli cu metoda doua galeti.

Eu am Bosch AQUATAK 100 de vreo cativa ani buni (de prin 2007 cred) si nu am avut probleme cu el, doar ca intradevar furtunul de presiune nu e prea lung si nu iti ajunge sa te intorci pe langa masina. Il mai muti de cateva ori cand nu mai ajunge, sau iei aparatul intr-o mana, nu e greu (are maner deasupra) si lancea in cealalta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca un motiv ar fi apa economisita modul cu furtun direct e risipa mare de apa in timp ce cu acest aparat cu 10-20 de l da apa o faci clean

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu furtun clatesti la final pt a aluneca apa. consumi 5l.

in rest cu aparatul,cum ai zis si tu.

 

mai consumi 30l cu cele 2 galeti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am forat put si apa vine de la hidrofor, deci consumul de apa nu ar fi o asa mare problema  .

Cred ca ramane sa ma decid intre Bosch AQUATAK 100 si Karcher K 2.300. 

 

Oricum si alte sfaturi sunt binevenite.

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca ceva, ca am uitat sa mentionez, depinde daca vrei sa dai si cu spuma activa folosind aparatul. Cel de la Bosch nu e bun (doar scuipa solutia pe masina deci nu o sa vezi spuma aia densa si aderenta), o sa ai nevoie de lance de spumare separata care nu e chiar ieftina. In rest, ce am scris in postul anterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!