Jump to content

Telescoape / Arcuri


calin13
 Share

Postare recomandată

Directia este buna,doar ca putin imi trage dreapta!

Modificat de dj somu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut .

Am si eu o problema cu amortizoarele cred ca sunt cam duse si ma gandeam daca se pot schimba cu unele de pe passat sau de octavia .

Masina se balanseaza la viteze mari cand trec peste denivelari iar cand dau intr-o groapa se aude un zgomot puternic in fata. la fiecare denivelare trebuie sa incetinesc ca altfel sare de zici ca e capra :lol:

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Klaudiu,

Sa inteleg ca si tu vrei niste suspensii "moi" care sa iti dea putin mai mult comfort ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la toata lumea!

Care ma poate ajuta?Am un vw golf 4variant din 2000 diesel!

Vr. sa-mi schimb telescoapele pe fata+spate.De unde stiu ce telescoape trebuie sa pun ?

Pt ca nu le-am dat inca jos,trebuie sa le masor sau are ceva serie,cod pe ele sau este standard , adica zic doar modelul masinii si atat. Pe spate telescoapele se pun doar de combi ?, sau merge si de la golf scurt?

Daca mi se face balans la drum si imi bate, sunt duse telescoapele sau si alceva trebuie sa mai schimb.Anul trecut mi-am luat telescoape pe spate si deja stangu spate s-a stricat (bate in gropi) erau pe gaz ,asa mi s-a zis si le-am luat din Budapesta cu 130 ron. nu cred ca au fost calitate? la noi erau 170 ron buc.cineva mi le comanda tot din Ungaria

Voi ce ziceti? Ce sa fac daca mi le schimb ,sunt praf!

Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi bune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Telescoapele ti le vor da pe baza seriei de sasiu sau anului de fabricatie si codului motor. Daca bat, e posibil sa fie doar amortizoarele.

Daca vrei calitate, pune OEM. Restul sunt doar copii nenorocite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Achiesez la opinia lui cosmin. Se pare ca pe aftermarket isi bat jos chiar si firme serioase. Ba chiar si pe OEM daca veti cumpara din reprezentante est-europene :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei sa zici ca un KONY de 450 de euro bate?

Defapt, ce inseamna bataie? in ce conditii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am referit la marcile ce doteaza OEM VW(Monroe, Sachs, Bilstein) ca aftermarket sunt apa de ploaie, dar nu am vrut sa dau cu barda. :) Doar OEM si luate din vest(pentru vest) sunt intr-adevar bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da as vrea niste suspensii mai moi sa nu faca zgomot prea mare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Klaudiu,

Asta veau si eu, niste suspensii mai moi, mai "comfortabile" dar nu prea se oboseste nimeni sa raspunda...

Bafta cu ele,

Bogdan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da vreau niste suspensii mai moi sa nu fie asa zgomotoase .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar nu prea se oboseste nimeni sa raspunda...

ei ca sa vezi, ce te astepti sa percutam ca in armata :icon_thumright: ?! luati sachs OEM(dar de preferat ce va cere seria sasiu...atentie) :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu telescoapele cu Sachs , sincer mie nu mi se par slabe , dar se va vedea in timp nu am decat 7000 km cu ele Au costat 840, OEM erau destul de scumpe undeva la 360 unu , si la drumurile noastre nu stiu daca chiar merita sa investesti atata in masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ale mele au cedat dupa o saptamana. Deja sunt varza. Si au abia 1 luna si ceva.

Deci din partea mea SACHS primeste nota 0. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca aftermarket da. PE oem sunt chiar 600 ron bucata.

PS : daca la reprezentanta nu va cere 600 ron / bucata inseamna ca sunt aftemarket bagate in reprezentanta :) . Ca sa vedeti de unde luati piese.

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nici ale mele nu o sa tina mai mult ... dar si 600 / buc mi se pare enorm de mult Poate sunt mai bine alte marci Bilstain , Monroe ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indiferent de marca pretul OEM e la fel> iar de bilstein sa fugi cu toti caii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ale mele pe spate nu troncane, nu vibreaza, decat fac un zgomot ciudat si slab care se aude si din interior in timpul mersului chiar si la denivelari foarte mici.

Sunetul scos de ele este ca si cum s-ar freca doua bucati de cauciuc una pe alta umede. Seama cu acel scartait de cauciuc ud frecat pe alt cauciuc. Sau seamana cu acel sunet scos de roata trecuta prin balti si care freaca de o aparatore ceva...

Daca apas in spatele masinii pe potbagaj se aude numai la miscari.

Telescoapele pe spate sunt originale, arata bine fizic, dar nu imi dau seama de unde scot acest sunet. Probabil din interior...

Cum pot remedia aceasta problema? Am aceasta problema de cand am spalat masina acum 1 luna la spalatorie. Si imi face mai tot timpul de cand cu ploile astea :icon_thumright:

Sa nu fie de la telescoape si sa fie de la altceva? bucse pe puntea din spate ? Poate a mai avut cineva aceasta probelama si ma poate sfatui cumva...

Stima.

Modificat de Ionut Maruta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acceasi chestie o am si eu ,tot pe spate, am avut o si pe fata, si s a dovedit a fi de la amortizoare. Dupa ce au fost schimbate pe fata a disparut zgomotul, deci presupun ca amortizoarele ar putea fi cauza. Oricum se schimba mai usor decat bucsele acelea. Cel mai bine mergi la un service pentru constatare , spor :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.Vreau sa imi schimb telescoapele pe spate! dar nu stiu de care sa imi pun?,pt ca anul trecut le-am schimbat si deja s-au dus, le-am comandat din Ungaria si erau pe gaz acuma le-am dat jos sa ma uit ce scria pe telescop, sa vad ce marca sa nu imi mai comand(Safety confort confidence-Lip gaz tec) ce ziceti de ia nu este buna de nimic! clar ca nu este de marca la pretul de 140 ron buc.

Cand imi mai cumpar clar ca pe ulei o sa iau! voi ce ziceti? de care sa cumpar,respectiv pe fata la Golf TDI si flanse sau cum i se zice unde vine prins telescopul sus la caroserie, cred ca si alea sunt uzate ?

Daca ma puteti ajuta cu un sfat bun,de care sa imi iau?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut !As vrea sa va intreb ce parere aveti de telescoapele KAYABA si cum poti sa-ti dai seama daca sint originale ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

@dj somu telescoape pe gas in romania nu are rost, nu tin. Cand schimbi telescoapele trebuie schimbate si flansele, acel mic rulment si pusa si protectie pe telescop daca se poate. Ca marci bune, depinde ce cauti, adica vrei normale de origine, un pic ptr confort, sau "sport"? Poti sa te uiti pe acest topic sa vezi parerile colegilor nostri despre anumite marci etc.

@vw alb, sunt cativa colegi care au telescoape Kayaba, eu am auzit numai de bine chiar daca mi se par putin cam scumpe.

have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De kayaba am auzit ca sunt foarte bune si ca urmare mi-am si pus astfel de amortizoare. Pretul nu este mult mai mare decit cele Sachs, cel putin la Unix erau mai scumpe cu 20 Ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Ninu.

Vreau sa te intreb,respectiv sa va intreb, ca la protectie te referi la plasticul ala de pe el, nu?

Si rulmentul oare trebuie sa-l schimb? tamponu ala de sus de la rulment (guma) nu trebuie?sa-l schimb?dar de unde stiu cand este uzat la maxim.Mie imi bate destul de tare ceva pe acolo,cred ,eu m-am gandit sa schimb pe langa telescop si tamponul ala dinauntru de la caroserie unde se prinde telescopul sus? rulmentul trebuie sa il schimb?

Rulmentul de unde imi dau seama ca este uzat?de acolo de sus?

Dar pe spate protectia la telescop are ceva guma la ea ,care intra in locas in nuca aia sau cum se zice?Cand fac comanda la telescop aparatoarea de pe telescop nu ti-o da ,trebuie sa fac comanda separat,asa este si pe fata? Anul trecut mi-am schimbat telesc. pe spate si cand am facut comanda am primit doar telescopul,fara aparatoare!

Pe fata nu am desfacut-o inca,pt aceia nu stiu cum este inauntru? sus pe la rulment,dar daca imi bate ceva pe acolo poate fi si altceva inafara de telescop? ca el este varza!nu? pe fata este greu de schimbat telescopul?

Salutare tuturor!

Modificat de dj somu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe fata ai sa vezi daca flansa aia mare de guma e "tasata" pana la insertia metalica din ea. Ea este cea responsabila pt batai in rulment, si asta se aude in mers pe denivelari mici. Rulmentul ai sa vezi ca in afara de miscarea radiala mai are si pe lateral, ceea ce nu ar trebui sa aiba.

Ninu cred ca se referea la aparatorile de praf, car trebuie schimbate doar in caz ca sunt uzate sau telescopul nou difera constructiv. Nu e foarte greu de schimbat telescopul daca ai scule, in special presa de arcuri si inelara cu cot de 21 si imbus de 6 sau 7 si o pana cu care sa "cracanezi" locul ala in care intra telescopul in fuzeta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!