Jump to content

Telescoape / Arcuri


calin13
 Share

Postare recomandată

Sunt curios cum s-a verificat uzura fiecarui amortizor pe aparat sau "la mana" pentru a stii ce vascozitate trebuie.

La Golf cand a trebuit am schimbat toate cele 4 amortizoare cu unele noi, am ales Bilstein B4, masina avea ~190.000 Km cand le-am schimbat.

El le-a verificat la mana. pentru ca este sigur pe el si stie ce face...eu nu stiam in ce stadiu sunt si daca merg sau nu reincarcate....mecanicul se pronunta in momentul in care sunt date jos de pe arcuri si verifica gradul de uzura al fiecaruia....eu am fost norocos si au mers toate reincarcate, datorita superioritatii amortizoarelor originale din germania (VW-AUDI) montate pe masina fata de cele after market. Cu stima, Costel P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Pai cind te lasi pe masina si te ridici treaba e cam asa:

-daca se balangane in sus si jos masina , de mai multe ori, practic masina sta in arc.

-daca se balangane o data si maxim a doaua oara foarte putin amortizorul isi face treaba.

Daca nu intelegi exact, incearaca si la alte masini.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Laurentiu_LWR

salutare...am si eu o intrebare

bucsaraia si flansele amortizoarelor influenteaza cu ceva rezultatul testului la amortizoare?

adica trebuie sa schimb bucsaraia si flansele si daca tot umblu acolo schimbam si telescoapele dar daca sunt bune...nu arunc cu banii

ce ziceti merge sa fac testul?o sa iasa aiurea?

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Am comanda recent un kit de amortizoare sport (cu tot cu arcuri) reglabile de la TA Technix (200

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un amortizor uzat va duce la distrugerea bucselor , a cauciucului si a arcului Daca ai schimbat acele flanse ( cauciucul de deasupra amortizorului ) si nu sunt uzate nu are rost sa le schimbi Pentru a schimba arcurile de pe fata ai nevoie neaparat de presa pentru arcuri , ai grija cand desfaci arcul si cand il stragi cu presa sa nu scape ca iti pote rupe degetele ! Arcul impreuna cu amortizorul se desface de sus de pe caroserie , ai nevoie si de un inbus nu stiu exact marimea Pe urma amortizorul impreuna cu arcul il desfaci din partea de jos care este prins cu un surub

Pentru arcurile din spate nu ai nevoie de presa , mai multe detalii nu stiu , eventual pot sa completeze colegii Daca crezi ca nu te descurci schimba-le la un service ca nu costa foarte mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns valibb,

Deci am nevoie de presa ptr a da amortizorul (arc + telescop) cel vechi jos ? Amortizoarele noi vin deja cu arcurile montate pe telescopate (sunt sport) .

Deci flansele daca sunt bune sa nu le schimb, bine bine dar cu stiu daca mai sunt bune? Si am intales ca mai ii ceva rulment directional de suspensie sau asa ceva, ala trebuie schimbat?

merci ... mai astept informatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai nevoie de presa decat daca vrei sa demontezi arcul de pe amortizor. Ti-a descris valibb cum se demonteaza amortizorul cu arcul montat pe el. O piulita sus si un surub in partea de jos unde se fixeaza pe fuzeta. Spor la treaba :cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca arcurile vin montate pe amortizor atunci le inlocuiesti destul de usor , nu ai nevoie de presa decat la montarea arcului pe amortizor Acele flanse se vad daca is distruse in momentul in care le dai jos Poate cele pentru arcuri si telescoape sport difera si atunci e bine sa le inlociesti dar dupa cum am spus nu sunt sigur Rulmentul e pus impreuna cu flansa e un rulment destul de mic cand schimbi flasele se schimba si acel rulment Sa mai verifici si protectia pentru amortizoare sa nu fie rupta ca intra apa la amortizor si nu e foarte bine

Pe spate arcul nu vine pus pe amortizor ci langa el , in momentul cand desfaci ambele telescoape arcurile le scoti destul de usor de pe puntea masinii Telescopul pe spate e prins jos de puntea masinii si are 1 surub sus inca 2-a suruburi prinse de caroseria masinii Eventual am sa fac si cateva poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc de informati, am intales ...

Ce nu am intales ii ptr telescoapele spate, deci sunt prinse de caroserie sus nu? si casa le desfac trebuie sa dau jos tapitaria sau cum desfac telescopul de pe spate? Nu din interiorul masini, portbagaj?

O poza m-ar ajuta sa vad cu ajung la acel surub. Sau chiar un DIY :blink:

Inca o data va multumesc...

o poza cu kitul de amortizoare TA Technix

post-39904-1251379028_thumb.jpg

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e vorba de masina din semnatura ta, amortizoarele spate se dau jos din afara masinii, nu ai treaba cu tapiteria. Daca te uiti deasupra rotii, in sus, o sa vezi o flansa prinsa cu 2 suruburi de caroserie. Desfaci acele 2 suruburi, si iese amortizorul cu tot cu flansa, dupa care desfaci tija amortizorului din flansa (pe care o refolosesti impreuna cu protectia tijei daca mai sunt ok si nu sunt uzate). Eu mi le-am schimbat singur acele flanse in curte, amortizorul se da jos in maxim 5 min. Atasez si o poza cu flansa sa iti dai seama:

post-22655-1251380400_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa dai jos nici o tapiterie decat sa desfaci cele 2-a suruburi din partea de sus a telescopului si mai ai 1 jos

Am atasat o poza , verifica si acele protectii pentru telescoape care cu timpul imbatranesc si se fisureaza cum e si in cazul meu , cu timpul .... am sa le schimb pana antunci merg si asa cu putin silicon :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am alta intrebare, dar arcurile de pe spate cum le dau eu jos? Se dau usor? trebuie sa imping de punte sau cum se face? sau dupa ce dau jos telescoapele (le desfac) cad singure arcurile?

Si de montat noile arcuri cum fac? II greu ? Pun mai intai arcurile si dupa aia prind telescoapele sau...?

P.S Iara va stresez, scuze dar maine imi ajung si sper sa le pot monta pe vineri sau cel tarziu in weekend.

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine este sa mergi la cineva de specialitate , deoarece ele trebuie reglate iar dupa montaj trebuie facuta geometria.

Pentru pretul de 300-350 de ron cred ca merita , decat sa stai o zi intreaga sa te chinui cu ele.

Am si eu suspensie sport si asa am procedat.Sunt foarte multumit de tinuta masinii pe drum (care nici inainte nu era de neglijat).

Spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci vlad24 de info, dar eu nu sunt in Romania si unde sunt eu (Fr) ii 62€ manopera pe amortizor deci... nu are rost sa dau cat am platit tot kitul ptr a le monta, de asta prefer sa ma stresez eu si sa le montez ''singur''.

Veste buna, o sa le schimb sper intr-un garaj cu elevator( cam 20 de euro 2 ore) .

Astept raspuns la intrebarea de mai sus.

merci

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa dai jos nici o tapiterie decat sa desfaci cele 2-a suruburi din partea de sus a telescopului si mai ai 1 jos Dupa ce ai dat jos telescoapele arcurile ies foarte usor afara cu , conditia ca masina sa fie suspendata Montarea se face invers demontarii Nu ai nevoie de nici un reglaj al arcului decat pentru arcurile fata dar nu e cazul la tine pentru ca sunt gata montate pe telescop

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mii de multumiri, am intales acum tot, ii ok.

O sa fac si poze, si o sa va tin la curent...

have a good time

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am si eu o intrebare ... Telescoapele de la o Skoda O2 de pe fata, potrivesc la un Golf IV? Intreb asta pt ca am vazut ca seamana mult intre ele si am eu o pereche fata si le-as da unui prieten cu G4... Vreau sa-l ajut, nu sa-l incurc, si sa stiu daca da sau ba! Merci anticipat!

Modificat de DanuAL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am si eu o intrebare ... Telescoapele de la o Skoda O2 de pe fata, potrivesc la un Golf IV? Intreb asta pt ca am vazut ca seamana mult intre ele si am eu o pereche fata si le-as da unui prieten cu G4... Vreau sa-l ajut, nu sa-l incurc, si sa stiu daca da sau ba! Merci anticipat!

Buna ziua,

Pentru a verifica compatibilitatile telescopului, va rog frumos sa ne oferiti mai multe detalii despre cele doua masini (modelul, anul de fabricatie, codul motor etc.) si va vom putea oferi un raspuns exact. Multumesc. Cu stima, Costel P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ...la Golf 4 - Cod motor : AUS, an:2000, 1.6, 16V; iar la Skoda : Cod motor : 1Z/STBJBX01/octavia, an: 2005, 1.9 tdi, 77kw (si Golful e tot de 77kw).

Si azi am fost la un service... m-am uitat si nu vad nici o diferenta care sa impiedice ''copatibilitatea''! Va multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Se potrivesc sau nu?!

Pai ...la Golf 4 - Cod motor : AUS, an:2000, 1.6, 16V; iar la Skoda : Cod motor : 1Z/STBJBX01/octavia, an: 2005, 1.9 tdi, 77kw (si Golful e tot de 77kw).

Si azi am fost la un service... m-am uitat si nu vad nici o diferenta care sa impiedice ''copatibilitatea''! Va multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potrivesc sau nu?!

Buna ziua,

Imi cer scuze DanuAL pentru ca ti-am raspuns asa tarziu...din pacate m-am interesat si nu se potrivesc la Skoda Octavia II 1Z, merg doar pe Skoda Octavia I Tour (1U5 si 1U2). Iti multumesc anticipat. Cu stima, Costel P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu nu am reusit sa deschid un nou topic, nu stiu de ce dar nu este asta problema.

Eu am o problema cu telescoapele fata de la golf 4. Leam schimbat p cele originale si am pus 4 noi de la bilstein comandate din germania si mam trezit cu o cota gresita, mai explicit la suportul superior de la telescoapele fata si caroserie imi ramane un spatiu care nu imi dau seama daca si cele originale il lasau. Mai ciudat este ca pe dreapta golul este mai mare si pe stanga mai mic.

A mai intalnit cineva problema.

Am uitat sa mentionez k telescoapele noi sunt pe gaz spre deosebire de cele vechi p ulei si k am schimbat toate piesele aferente lor ( rulment, burduf, kit antipraf ).

Poate ma poate ajuta cineva.

Voi atasa si niste poze cand gasesc cablul de date de la telefon k nu stiu unde lam pus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde se vede scurgerea telescoapelor?Pun aceasta intrebare,deoarece la mine apare ulei deasupra in capul telescopului,unde are piulita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare @Bau Bau in primul rand nu poti deschide un nou topic ptr ca esti un membru nou si nu ai peste 10 posturi (dupa cate imi aduc eu deaminte) in fine ...

Si eu am schimbat telescoapele am pus "sport" si reglabile pe ulei, si la mine ii un "spatiu" in tre caroserie si telescop nu stiu sigur daca ii normal sau nu. Tu vb de spatiu dintre telescop si caroserie in partea superioara din compartimentul motor nu?

As avea si eu o intrebare, ii normal ca cand invart de volan sa se invarte si telescoapele? adica la mine asa ii cand invart de volan vad ca se invarte si partea de sus a telescopului(unde ii prinsa piulita). II normal?

merci

have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca-i normal sa se invarta odata cu roata. :Driver:

Altfel cum vrei sa poti vira? Doar la Passat si Audi cu motoare longitudinale si o gramada de brate, telescopul e fix.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!