Jump to content

Telescoape / Arcuri


calin13
 Share

Postare recomandată

OK, merci Cosmin , dar am uitat sa si zic ca cand is pe loc sau la viteza f mica pusca ceva cand virez, dar numai o data , parca ar fi un arc sau asa ceva.

Si de spatiu dintre piulita si caroserie care ar fi faza? ii normal?

Pun o poza casa vezi mai bine de spatiu de care vb, in poza ii in prima zi unde totul era lipit si era ok nu se auzea nimik. Acum acolo pot aproape sa bag degetul mic. Ah am uitat nu de ambele parti sunt "golurile" egale.

merci anticipat.

have a good time

post-39904-1254255045_thumb.jpg

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n, atunci rulmentul dintre flansa si telescop ce rol ar avea?

Nu ,nu e normal sa se invarta acolo sus, unde e incercuit la ninu.

Spatiul acela asa e si la mine, s-au mai lasat dupa cateva luni, am pus OEM, dar nu bate nimic deocamdata.

PS: ninu, exact asa am si eu motorul + chiptuning, pana si stergatoarele aero retrofit :), culoarea e alta doar.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Sunt putin in ceata, am citit si pagina 4 si tot nu am intales sau vazut un raspuns clar (asa is eu mai greu de cap). Deci ii normal sa se invarta acele ''ciupercute'' ?

Depinde cat de stranse sunt? eu le-am strans la maxim si tot se invart. Acel rulmet care a fost strans pe amortizor si dupa aceea acoperit cu flansa ce rol are?

Ce pot sa fac oare sa nu se mai invarta? Sa nu le fi pus bine eu ? Cu primul mam stresat foarte mult ca nu am putut sa il bag jos in brat. Inca ceva astea sport sunt putin mai scurte ca cele originale oare afecteaza cu ceva?

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal NINU

Da ala e spatiul de care vorbeam, si e normal sa se invarta "ciupercutele" la viraje.

Dar la tine spatiu a aparut la schimbarea telescoapelor sau cu telescoapele vechi??

Mersi

Am schimbat amortizoarele si flansele+ rulmentii, am pus originale luate din reprezentanta, au costat dublu fata de alti producatori, dar se vede si simte.

Is patit de prea multe ori si-s prea sarac sa cumpar altceva decat original :(

asa stau la mine talerele...

21072009001.jpg21072009.jpg

Tot Schimbat nou si la mine da spatiu tot e, si la tine se vede un mic gol.

Dar o solutie nu are nimeni??? Dau o bere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Spatiu aveam si inainte dar foarte putin si acum cu astea sport am un pic, am fost acuma sa ma uit mai bine si cand virez se vireaza putin si acele "ciupercute" si sunetul pe care il aud vine din partea dreapta ptr ca se invarte si arcul un pic si el suna.

Deci ne poate spune cineva de ce ii spatiu si daca ii normal, si de ce se invarte... si daca conteaza ca se invarte sau nu?

Am pus o poza, pe partea cealalt ii putin mai mare spatiul, am prins eu rau poza ca daca o faceam din exterior in interior se vede mai mult, ptr ca la mine ciuperca nu ii dreapta

merci

post-39904-1254338180_thumb.jpg

post-39904-1254338951_thumb.jpg

post-39904-1254339037_thumb.jpg

post-39904-1254339143_thumb.jpg

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ninu , la tine acolo in Franta se vad posturile mele?? Sau nici citi nu mai stii in romana, ca scrie am vazut ca nu prea. Nu trebuie sa se invarta omule, ce nu intelegi? tre sa-ti filmez? Exista acolo o logica, dar degeaba ar fi sa o explic.

Scz de :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

Imi cer scuze DanuAL pentru ca ti-am raspuns asa tarziu...din pacate m-am interesat si nu se potrivesc la Skoda Octavia II 1Z, merg doar pe Skoda Octavia I Tour (1U5 si 1U2). Iti multumesc anticipat. Cu stima, Costel P.

Merci @Costel P.! Eu am telescoapele si am vrut sa le dau la un prieten cu G4.

Bafta :D !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot Schimbat nou si la mine da spatiu tot e, si la tine se vede un mic gol.

Dar o solutie nu are nimeni??? Dau o bere

solutie la ce anume?

acel spatiu de pana la 0,5 cm ii normal, mai ales la diesel, cand ii mai mult inseamna ca-s uzate tampoanele sau materialul prost din care sant facute se comprima prea mult. gen FEBI...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n, atunci rulmentul dintre flansa si telescop ce rol ar avea?

Eu ma refeream la telescop ca e normal sa se invarta. Flansa aia de sus nu stiu, n-am vazut la golf daca se invarte sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e normal, ca doar jos e prins in fuzeta. Sus sta pe flansa ,dar intre e rulmentul.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,

Am si eu o problema, sper sa ma puteti ajuta! Am observat de ceva vreme ca imi scartaie ceva in partea din fata (dreapta, mi se pare mie) de cate ori trec peste o denivelare mai serioasa. Am incercat in parcare sa legan masina dintr-o parte in alta sa vada daca asa scartaie, nu s-a auzit nici cel mai mic scartait!

Aveti idee ce ar putea fi?! Cineva mi-a sugerat ca ar fi pivotii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deobicei, zic, deobicei alea scartaie si cand balansezi masina pe loc.Pivotii nu scartaie, sau nu cred :), aia bat si se pot verifica ridicand pe cric si miscand de roata pe axa verticala.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de scartait - la mine scataitul apare doar in curba si doar daca virez maxim la stanga. Aceeasi problema ar fi - aceea de bucsa bara stabilizatoare ? Cand masina sta pe loc nu scartaie deloc

Modificat de Naomi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Naomi - la fel aparea si la mine, si la orice balans al caroseriei, mai mult, mi se parea ca vine dinspre spate zgomotul. Am schimbat bucsele de la bara stabilizatoare si nu mai am absolut nicio problema. Daca le schimbi sa iei din reprezentanta si sa masori bara inainte, ca sunt de 3 dimensisuni diferite, unele cu "cocoasa" altele fara, asta poti vedea virand maxim stanga sau dreapta si apare bucsa. Schimba-le fara ezitare :icon_thumright:

Modificat de h3llboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,

Am si eu o problema, sper sa ma puteti ajuta! Am observat de ceva vreme ca imi scartaie ceva in partea din fata (dreapta, mi se pare mie) de cate ori trec peste o denivelare mai serioasa. Am incercat in parcare sa legan masina dintr-o parte in alta sa vada daca asa scartaie, nu s-a auzit nici cel mai mic scartait!

Aveti idee ce ar putea fi?! Cineva mi-a sugerat ca ar fi pivotii...

Am avut si eu problema si erau pivoti de pe brate. Vezi poate te ajuta, ajungi usor la ei si daca ii ungi se vede daca erau ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut baieti,

V-as ruga sa ma ajutati si pe mine cu o problema: vreau sa imi schimb suspensiile, adica telescoapele si eventual arcurile daca este cazul. Detin un Golf 4 1.6 16v, edition din 2001, hatchback, si desi stiu ca in general golf hatchback este o masina sport, vreau sa obtin comfortul maxim posibil pe drumurile naostre. In prezent simt destul de tare grapile si denivelarile, in curbe nu se tine fantastic, si la franare cam lasa botul in jos... Ideea mea era sa schimb telescoapele cu cele mai "moi" posibile, eventual de pe echiparea "comfortline", dar vreau sa aud si parerile voastre. Eventual si niste marci producatore.

Va multumesc, si salutari conducatorilor de VW !

Bogdan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare vreau sa imi schimb telescoapele pe fata si nu stiu daca se potrivesc marca Sachs Advantage pe arcurile mele,pe arc exista doua benzi alb si rosu,ce cod este asta...?, in principiu vreau sa o fac pentru drumuri grele,am comandat si inaltatoare pentru drumuri grele de 2cm de la reprezentanta...!Multumesc anticipat..!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potrivesc, dar drumuri grele cu telescoape semi-sport?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sachs advantage sunt telescoape semi sport...?Atunci ce sfat imi dai ce telescoape sa pun...?

ce inseamna cele doua dungi late de pe arc,una rosie una alba...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sachs super touring. Sunt pe ulei si pt confort.

Deobicei sunt buline nu dungi, si mai multe la numar.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dungi si numai doua sunt..!Dar eu vreau telescoape pe gaz..!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor sunt mai proaspat si eu pe aicea, dar as avea o intrebare!

Am o galagie undeva pe la telescoape fata , zic eu!

Poate sa fie galagia de la telescoape(sun distruse) sau la directie ceva , in timpul mersului la gropi,denivelarti etc. se transmite bataia parca pana sus la telescop.

Am fost cu masina la MECANIC dar mi-a zis ca directia este buna atuncea ce poate fi galagia ? iar la viteza mai mare ,unde sunt denivelari ,cam se clatina destul de tare masina(face balans)

Cine poate sa-mi zica ce ar putea fi?

Multumesc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,

Cel mai bine tot un mecanic iti poate spune ce este.Asta dupa ce se uita unde bate ( balans etc.) , directia nu joaca un rol important in problema descrisa de tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!