Jump to content

Telescoape / Arcuri


calin13
 Share

Postare recomandată

Poi nu mia facut o verificare pt suspenise cii asa in general si so uitat la suspensii si o zis ca e ok numa ca scartie...se aude zgomotu ala si ma deranjeaza:-s!mersii oricum ...!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ce ziceti de Boge mixte, gaz si ulei, doua in unul singur???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da! Exista! Si in unele cazuri e chiar ok! Am pus pe un Opel Astra pe spate mixte(gaz+ulei) si pe fata numa ulei, toate marca Sachs. Au deja 3 ani ''vechime in munca'' si e bine! Se simtea mai rigida masina.. Dar si in astea in care e numai gaz, cum zic ei, sa stii ca nu e numai gaz!!! S-ar usca ...

Modificat de DanuAL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am comandat pe fata doua amortizoare ALKO pe gaz. Poate cineva care cunoaste sa-mi dea detalii daca sunt ok, fiabilitate? Am auzit pareri diametral opuse pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii cum era lozinca aia ...''Daca Ai Cap I-ati Altceva(se referea la dacie)" asa te sfatuiesc si pe tine! Sunt ieftine si proaste! Te costa undeva la 280-300ron/set fata, la banii astia iti iei Sachs, Boge...la fel, de producator, dar cu siguranta mai bune. Se intampla ca dupa ce le pui sa ai impresia ca nu le-ai schimbat si sa crezi ca le ai tot pe alea curse/stricate :D !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de raspuns, pretul nu este foarte mic nici la astea, e aproape 400lei. Ma intereseaza insa daca ai folosit tipul asta de amortizoare sau cunosti pe cineva care le-a folosit sau vorbesti la modul general? Daca nu, astept un raspuns de la cineva care a folosit sau foloseste amortizoare ALKA. Oricum ele sunt comandate , le voi monta si voi posta in viitor pareri despre cum se comporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

focsaadrian

am o nelamurire in legatura cu amortizoarele,am inteles ca atunci cand sunt duse nu troncane.eu am schimbat aproape tot pe fata,mai putin amortizoarele si pivotii la un vw golf 4.am schimbat flansele bielete cu cap de bara bucse bara stabilizatoare bielete antiruliu si tot troncane de o ia dracii la denivelari.pot fi amortizoarele?precizez ca masina are 230mii.cu respect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost la cei de la autokarma am intrebat de amortizoare fata, mi-au spus ca au si pe ulei si pe gas , tinand cont ca nu merg cu viteze f mari , mai am si copii ambii mici in masina ( deci as dori mai mult confort si silentiozitate ) voi ce-mi recomandati cele pe ulei sau pe gas?

apropo m-am hotarat la marca Bilstein, masina are sash , si sunt cele din fabrica am verificat pe etichetele amortizoarelor si sunt din 2002 deci ale masinii si pe ele scrie sashgas, voi ce spuneti e bine la ce m-am hotarat referitor la calitate pret !185 ron bucata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva pe unde se gasesc Kayaba (in Buc.) si cam la ce pret ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de raspuns, pretul nu este foarte mic nici la astea, e aproape 400lei. Ma intereseaza insa daca ai folosit tipul asta de amortizoare sau cunosti pe cineva care le-a folosit sau vorbesti la modul general? Daca nu, astept un raspuns de la cineva care a folosit sau foloseste amortizoare ALKA. Oricum ele sunt comandate , le voi monta si voi posta in viitor pareri despre cum se comporta.

Personal n-am folosit firma asta! Dar iti dau un nr. de telefon de le un prieten care se ocupa cu vanzarea pieselor AM-OEM si te convingi singur.(0740688994 Calin Lobont)!!! Eu totusi astept sa ne spui cum se comporta dupa ce le montezi, din propria-ti experienta :blah: !

@focsaadrian- Flansele+rulment de la telescop le-ai schimbat (!?) Arcurile, te-ai uitat la ele? Sa n-ai vreo spira rupta ..''troncane de o ia dracii la denivelari''

@florin_gti- Sachs sau Bilstein sunt cam acelasi lucru- BUN(parerea mea). Ti-as recomanda cele pe ulei! Sa n-ai impresia ca te vei simti ca intr-o masina sport, foarte rigida.. Sunt destul de moi si cele pe gaz+plus ca nici arcurile nu mai sunt la ''prima tinerete''. Eu pe acelea le-as alege!

@SSorin- Kayaba sau KIB, sunt productie Japoneza, destul de bine, undeva la 200ron/buc.. La fel de bune sunt Sachs, Monroe, QH, Meyle, Optimal, Magneti&M., Boge... Asta e tot ce am putut afla eu, dar nu si preturile din Bucuresti.

Sunt unele marci de masini care in unele cazuri, anumite coduri de telescoape, nu sunt la fel de fiabile in timp.. ex.: Cad cele de pe spate, fata mai tine 5 ani! ".. nu exista padure fara uscaturi''!!!

Modificat de DanuAL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am montat amortizoarele ALKO pe gaz. Flanse si rulmenti noi. Inainte masina facea ca barca, diferenta este enorma, acum telescoapele isi fac treaba. Ramane de vazut cum se vor comporta in viitor, intrebarea mea era legata de fiabilitatea lor, de aceea am cerut o parere de la cineva care foloseste. Nu e relevant sa intreb un comerciant de telescoape ci mai degraba un utilizator al acestei marci de telescoape.

Eu initial am comandat Bilstein pe gaz, intre timp m-am programat la service ca a doua zi sa aflu ca nu sunt pe stoc Bilstein puteam sa refuz altceva dar incurcam mecanicul care ma programase si cum sunt om de cuvant am hotarat pe loc sa experimentez pe pielea mea. Mai erau Sachs dar trebuia inca 100 lei si nu mai aveam resurse, am mai bagat si alte piese in masina. Daca in timp se vor dovedi proste voi posta aici ca sa nu faca si altii ca mine. M-am interesat de firma, e o firma germana care are fabrica si in Spania, ale mele sunt facute in Spania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am auzit ca amortizoarele se pot re/incarca? ce stiti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

oare nu ar fi mai bine sa facem un poll sa vedem care sunt cele mai de incredere amortizoare(producatori)?Si eu sun t in dilema acum.Azi trebuie sa dau comanda si nu stiu ce.Sachs sau Monroe.Diferenta de pret ar fi cu vreo 200ron per total mai mult Sachs'ul decat Monroe.Si nu ca nu ar fi si la mine criza dar...sunt 200ron pe care nu as vrea sa ii dau aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara prea mult ''stress'' (legat de bani) i-ati cu incredere Sachs! Iti recomand! Vorbesc din punctul de vedere al utilizatorului... Am avut montat Sachs pe o masina si acum au vechime mai bine de 3 ani si sunt OK!!! Cere vanzatorului Sachs pe gaz!!! Vei simti diferenta chiar si dupa drumuri mai lungi, adica nu obosesc, nu-si slabesc perfomantele. Am facut in 7 luni 100.000 km si sunt la fel de rigide. Balansul unei masini nu tine doar de amortizoare/telescoape, tine si de arcuri.. ! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

achizitionate proaspete.."calde" 4 bucati Sachs.Fata Sachs advantage, pe spate Sachs touring.Total 820 lei.Pe toate holograma,stanta "made in germany".Sa vedem cat de "germany" or fi dupa ce le montez cand vor da nas in nas cu drumurile "romany".:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am auzit ca amortizoarele se pot re/incarca? ce stiti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa schimb amortizoarele pe fata. bilstein b4 gas vs sachs. Ce sa iau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hristash: ai auzit bine, se pot reconditiona = reincarcare cu ulei si inlocuire garnituri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

concluzii dupa montare celor 4 sachsuri.

Advantage pe fata+flanse cu tot cu rulment Sachs

Touring pe spate.

Pana atunci cu LipGasurile pe care le'am spart era comoda in curbe,nu se sinchisea sa se tina de marginea drumurilor.Fundul cel putin topaia ca si cum ar fi dansat hula-hula.Botul se ridica la fel,iar la limita subvirarii,roata de pe interior incepea sa urle de durere,la fel ca si la plecarile mai in tromba.

Dupa ~1000km diferentele sunt mai mult decat considerabile.Spatele cand da de greu in curbe parca face inadins si se aseaza precum un ogar de curse.Rotile de pe fata nu au mai scartit de ceva vreme in sensuri giratorii.Ca si comfortabilitate e un pic mai rigida,in special prin gropile de oras,dar cu foarte putin,adica tot la fel de repede da cu roata in groapa.

Intrebarea care ar fi...dece inainte la trecerile peste speedbump-uri cu un 15-20km/h facea "fas-fas",ca un pufait...si acum nu mai face.Nu ca m'ar deranja da era frumos:P.

Pana acum Sachs all the way.Nota 10 de la mine.

PS:pe viitor sper sa reusesc sa montez acele inele excentrice care modifica unghiul(camber)..doar de le'as gasi undeva.

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ehey dragii mei nu mai suport. am citit la topic-uri de m-a prins ora asta pe forum. am nevoie de amortizoare noi. pe spate le inlocuiesc dupa ce cu 2 ani in urma am montat la repr. skoda Sachs pe gaz si acum troncane urat(la fel ca cele originale de pe fata, daca nu mai rau).

din experienta voastra, ce amortizoare sa iau? voi avea drumuri de facut in afara orasului (alba-cluj).as vrea confort.

am vrut de pe ahw shop, oem la preturi mari. dar unii zic ca nu merita "investitia".

haideti sa o lamurim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomand din discutiile cu mecanici si experienta proprie , kayaba pe gaz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu ordinea in functie de calitate ar fi:

SACHS

MONROE

KAYABA

...

dar si de pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S'ar putea sa imi iau bataie dar ma risc sa mai intreb odata.

Inainte sa schimb amortizoarele la speed-bump'uri face "fas-fas"(fasaiau)....acum nu.Am schimbat 4 telescoape+2flanse.Totul Sachs.Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu ordinea in functie de calitate ar fi:

3.SACHS

2.MONROE

1.KAYABA

...

dar si de pret.

Se intelegea altceva :P

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!