Jump to content

Telescoape / Arcuri


calin13
 Share

Postare recomandată

Salut.Va adresez si eu o intrebare: cum e mai bine?sa-mi las masina cu suspensie sport sau sa ii pun una stock,asta evident dupa ce o sa ma lase cea actuala,care este sport?Masinuta se tine bine la curbe,dar la o gropita,un damb,denivelare sau altceva mereu ating ba cu baia,ba cu bara fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de'ar fi bani...una reglabila si pe inaltime si pe duritate.Dar cu banii de una reglabila iti iei stoc si apoi inaltatoarele si pe fata si pe spate si tac-pac ai rezolvat.Acum depinde de ce vrei si tu:stabilitate,confort.Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. Pentru cei care v-ati montat inaltatoare-ridica intradevar masina cu 1,5-2 cm? Unde se monteaza aceste inaltatoare? Comprima arcul?,sau sunt montate chiar deasupra! multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe spate stiu sigur ca sunt montate sub arc.Eu de acolo le'am scos.Pe fata cred ca se monteaza pe taler,tot sub arc si efectul ar fi de comprimare a arcului....CRED!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele din spate se pun sub arc si nu comprima arcul

cele de pe fata se pun deasupra arcului sub rulment si comprima arcul, il face mai tare si de aceea masina sta mai sus

si da, intr-adevar masina se inalta.

eu am pe masina mea pe fata de 2 cm, iar pe spate de 3,5 cm si sunt f multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut.Daca schimb flansele de la amortizoare pe fata trebuie sa refac ungiul de fuga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doresc sa achizitionez kit suspensie sport de la un prieten care a folosit kitul pe vw golf combi 1.9 TDI ALH, intrebarea este se potriveste pe vw bora sedan 1.9 TDI AJM?

Modificat de croccifixio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se pot testa amortizoarele ne-montate pe masina? Ma refer la ceva similar cu acel tip de teste facute pe stand si care spun in procente cat de bun (mai) e amortizorul.

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Trebuie sa imi schimb amortizoarele la Bora 1.6 16v AUS, si nu stiu ce sa aleg.

As dori cateva referinte.

Sachs sau Monroe? Gaz sau ulei?

Multumesc, MJU

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preponderent oras=ulei(mai moi)

Gaz=rigide(au si alea totusi un pic de ulei in ele)

Monroe sau Sachs,eu am Sachs de prin august,fac 80% in oras si sunt la limita decentei(confortului).Stabilitatea pe viraje in afara,mai mult decat satisfacatoare.numai bine!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma ajuta si pe mine cineva cum ce am scris mai sus ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ce producator este.Vezi codul pieselor(cod alfanumeric la telescoape si color la arcuri).Apoi cauta lista cu masini compatibile.Doar tipul motorului(agr,azd,arl,etc) nu este un criteriu.

PS:Eu zic 99% ca se portiveste. Golf variant=Bora sedan(ca si platforma).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doresc sa achizitionez kit suspensie sport de la un prieten care a folosit kitul pe vw golf combi 1.9 TDI ALH, intrebarea este se potriveste pe vw bora sedan 1.9 TDI AJM?

cu cat il iei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preponderent oras=ulei(mai moi)

Gaz=rigide(au si alea totusi un pic de ulei in ele)

Monroe sau Sachs,eu am Sachs de prin august,fac 80% in oras si sunt la limita decentei(confortului).Stabilitatea pe viraje in afara,mai mult decat satisfacatoare.numai bine!!

ce tip de Sachs ai mai exact?

Modificat de Ambivalent
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiam c amortizoarele sunt la fel pentru toate tipurile de motoare...doar ca difera asta...sunt diferite cele de sedan fata de cele de combi...poti intreba mai bine la un magazin de piese auto..ei stiu mai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte gresit....pot fi mai multe tipuri de amortizoare pt un singur motor.

La reprezentanta le-am cerut amortizoare pt Octavia sedan 1.8T si mi-au dat 5 variante,vanzatorul mi-a explicat ca sunt multe variante in fc de varianta de echipare,din pacate nu aveam talonul si VIN-ul ca sa imi dea exact ce aveam nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am spus ce fel de motorizare are cea care a avut suspensia si ceea care va primi suspensia, ideea este foarte simpla...se potriveste suspensia de pe combi pe sedan in situatia vw golf 4 combi diesel pe vw bora sedan diesel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ambivalent

cei de la reprezentanta tiau dat 5 variante pe un singur producator anume?sa zicem sachs?sau tia zis avem...sachs..monroe..si ce firme or mai fi...pe ulei..pe gaz...mixte...si daca le cobini..pot iesi foarte multe variante...

e clar ca in functie de variantele de echipare poti avea suspensie standard...sau sport...

@croccifixio...intrebarea ta este daca se potrivesc fizic nu..?adica dimensiuni..prinderi etc nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lawrentzyu_86 cam asa ceva...pai ce altceva trebuie luat in calcul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea...nimik...cel mai bine...intrebi pe alex volksman sunt sigur ca stii cine este...si el iti zice direct daca sa potriveste sau nu...se poate uita pe coduri piese si etc...

eu sunt de parere ca nu se potrivesc fiindca m-am uitat eu de amortizoare spate pentru mine...si aceeasi firma...acelasi model..aveau coduri diferite sedan fata de combi...asta e motivul pt care am zis...nu ca sunt eu mare mecanic...sau cunoscator...e doar o parere personala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e clar ca in functie de variantele de echipare poti avea suspensie standard...sau sport...

...sau drumuri grele.

Chiar pot fi mai multe variante pentru aceeasi masina precum spunea ambivalent

Am cautat in ETKA codul pentru amortizor fata, masina din 2002 si motoare diesel (inclusiv AJM) si iata ce-am gasit:

1J0413031BH - pt sedan, PR-G52

1J0413031BH - pt estate, PR-G09 sau PR-G56

1J0413031DQ - pt suspensie sport, PR-G72 si PR-G77

1J0413031DR - pt suspensie sport, PR-G76

1J0413031CH - pt suspensie sport, PR-G86

1J0413031AM - pt suspensie drumuri grele, PR-G10, G48

Mai erau cateva dar nu le-am inclus ca deja sunt prea multe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am hotarat si eu. Saptamana viitoare comand amortizoarele. Astazi am fost pe la mai multe magazine de piese sa cer oferte si am primit : Monroe, Bilstein, Sachs, Kayaba. Sincer nu stiu ce sa aleg..eu m-as duce pe Sachs..am primit o oferta de 1000 Ron fata / spate. Ce recomandati? Vreau sa fie mai comod ca am si jante pe 17 si spatele se aude urat la fiecare groapa. As vrea niste pareri de la cei care au schimbat si cum le simt.

Si inca un lucru. Am creeat o adevarata controversa la un magazin cand am intrebat daca ar fi bine sa schimb si arcurile. Cel care vindea spunea ca nu se schimba arcurile la schimbarea amortizorului ca ele nu isi schimba proprietatile in timp..si se schimba doar daca au fisuri sau se rup. In schimb mecanicul a spus ca daca pun amortizoare noi pe arcurile vechi (care probabil nu au fost schimbate de cand e masina) o sa le distrug mai repede. Deci daca tot schimb amortizoarele, flansele amortizoarelor, protectiile de cauciuc....sa schimb si arcurile sau se le las pe cele de pe masina?

Modificat de abstrakt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!