Jump to content

Ceasuri bord cazute


adriani1978
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

pentru ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca vrea o schema pentru inserierea sigurantei 15 cu contactul normal inchis al unui releu care sa o decupleze (pe siguranta 15) la punerea contactului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult pentru schema!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Domnilor, iar au intrat pandaliile in display-urile de pe bordul meu, abia mai vad cateva segmente plasate aiurea, ma tem ca trebuie sa demontez din nou bordul!

Restul indicatiilor, ceasurile, becurile, functioneaza normal.

Mai fac un apel, poate are cineva o schema a bordurilor de Octavia 1/ sau golf?

Sau daca a mai patit cineva acelasi defect, in afara de baghetele de la display-uri, unde sa mai insist, cu cautatul?

Au trecut doar 2 ani de cand am desfacut si curatat, si a reaparut problema. Banuiesc ca s-a strecurat un defect in bordul meu, care duce la aceasta anomalie, oare cum as putea sa fac sa-si revina la o functionare normala pentru totdeauna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimic nu tine "pentru totdeauna".... din pacate. Pentru un pret bun, poate e mai recomandat sa inlocuiesti ceasurile de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Giurgescu - ce cod are clusterul tau ? 1Ux xxx xxx

schema clusterului de Golf 4 nu are legatura cu cel de Octavia 1 - sunt diferente majore de harware...

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul ceasurilor de pe Octavia mea este 1U0 920 801 J, pun niste poze facute acu 2 ani cand am desfacut si curatat ceasurile de bord, fara sa gasesc ceva care sa-mi dea de gandit ca de acolo a intervenit defectul.

Pun si o poza cu unul din displayuri, notat cu codul culorilor!?

Daca are cineva niste displaiuri poate le inlocuiesc macar pe ele, ca la cluster ... mai degraba il inlocuiesc cu unul cu maxi sau mini dot!

Orice informatie venita de la cineva care s-a mai intalnit cu defectarea display-urilor este binevenita!

1U0 920 801 J.pdf

post-24055-0-98058800-1357394535_thumb.j

post-24055-0-11151800-1357394551_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si afisaje, am si cluster immo3 - daca vrei sa ii pui.

da-mi un PM sa ma uit pe seara, sa verific de afisaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am apelat la acest forum pentru ca voiam sa aflu daca defectul intalnit la mine este ceva uzual, pentru Octavia sau vw, pentru ca pana acuma, aproape tot ce citeam pe aicea cu macaraua de portiera, cu senzorul de temperatura etc am ajuns sa le repar si la mine. Si ma gandeam ca daca este ceva frecvent, exista si o solutie de rezolvare gasita de cineva inaintea mea. Eu am demontat si curatat/degresat clusterul, la prima aparitie a defectului, defectul a disparut pentru aproape 2 ani dar la temperaturi negative si umezeala din iarna aceasta a reaparut.

Si pentru ca se manifesta la amindoua displey-urile odata, banuiesc ca este sau de la tensiunea de alimentare, sau de la masa comuna, sau de la un integrat care le comanda si in acest sens m-ar fi ajutat o schema a circuitelor din bord, sa urmaresc unde si ce anume poate genera acest defect.

Daca defectul la mine este in exteriorul clusterului, degeaba incerc sa-l inlocuiesc ca n-am sa rezolv nimic, dar daca defectul este in cluster, probabol ca cea mai buna rezolvare ar fi sa-l schimb.

Deocamdata inca mai sunt in perioada de analize, si intr-o zi cu soare o sa-l dau jos sa ma uit prin el.

Pentru ca nu am mai mult de 115000 de km la bord, n-as prea vrea sa schimb bordul, dar daca nu pot rezolva altfel, o sa fiu nevoit sa-l inlocuiesc.

O sa va tin la curent cu evolutia problemei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

defectul la tine este in cluster - ceasuri - le inlocuiesti si la cele noi... vb vine, le treci km tai - 115.000km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai facut un pas si am aflat ca display-urile sunt controlate/comandate de un controler!

Ar putea cineva sa-mi indice pe placa bordului care este controlerul sau controlerele pentru display-urile mele?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru clusterul meu 1U0 920 801 J, controlerul pentru display-uri, este PCF8576CT, de la phillips, un Universal LCD driver , il gasiti in spatele display-ului din dreapta si care lucreaza in tandem cu un Fault-tolerant CAN tranceiver TJA1054T, deocamdata atata am aflat, si e bine ca o sa stiu unde sa masor si ce tensiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pun poze cu integratele in discutie, PCF8576CT si TJA1054T, si locurile de pe placa de circuite unde vin cele 2 display-uri, poate mai are cineva o informatie utila pentru mine.

Ar putea cineva sa-mi dea o adresa sau o schema unde sa vad semnificatia pinilor de la cele 2 mufa de la clusterul 1U0 920 801 J, mufa verde si cea albastra?

post-24055-0-21848800-1358504552_thumb.j

post-24055-0-29007500-1358504571_thumb.j

post-24055-0-39688400-1358504587_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stiu ca nu sunt prea multi electronisti pe aici, dar cu totii suntem pasionate de masinile noastre, si intreb poate cineva stie si vrea sa impartaseasca din cunostintele acumulate.

Am masurat si am gasit 5v pe piciorul de alimentare al PCF-ului. Am masurat tensiunile pe cablaj unde se monteaza aceste display-uri si am intre 1.7 si 3.5v, dar pe display nu vad nimic.

Pot fi defecte display -urile, si s-au stricat amandoua odata? Poate fi defect un alt intergrat sau intrerupt un cablaj?

Are cineva un cod al display-urilor cumva sau un datashit al lor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca s au defectat amandoua displayurile deodata ,eu am vazut doar cu segmente lipsa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mi-am rezolvat displayurile care nu mai aratau nimic, de cand a dat gerul acela de -15°C.

Am pus pistolul de lipit pe cateva din lipiturile din bord, si totul a revenit la normal, cred ca era o lipitura care facea probleme!

Numai drumuri bune va doresc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, inseamna ca ai avut doar lipituri reci. Felecitari !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am scapat doar cu refacerea unor lipituri, dar in continuare caut o schema a clusterului de Octavia sau golf 4 ( grupul VAG), chiar si o schema pe blocuri simplificata a acestor ceasuri.

Poate are cineva un pdf despre defecte aparute in ceasurile din bordul de O1?, am inteles ca ar exista pe undeva...! Daca tot am ajuns la aceasta problema, as vrea sa am macar documentatia, nu stiu daca defectul pe care l-am avut va mai aparea, ar posibil sa apara alte defecte!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai fi negativist !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare, sunt nou pe acest forum si am o problema la skoda octavia 1 (1.9 tdi/1999), are momente (tot mai dese) cand kilometrajul si indicatorul de rezervor nu mai indica(cel de la rezervor oscileaza), dar cand se intampla asta merge si motorul diferit, adica are ceva intreruperi cand demarezi, ca si cum ar functiona in regim de avarie. Din cate am observat la ceilalti nu au probleme si cu functionarea motorului, ci doar cu ceasurile de bord. multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA diagnoza ce apare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu apare nimic, si mentionez ca am curatat firele de masa si am curatat si mufele principale si sigurantele...



si mai nou cateodata cand stau la semafor misca acul de la chilometraj pana pe 40km si iar cade

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Cei care ati schimbat bordul la OCTI 1 din 1999, ce imm0 are? 1 sau 2?

A fost nevoie de cip nou in cheie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are immo 2 si da e nevoie de cip nou, cel putin asta e informatia care am primito cand am vrut sa schimb clusterul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!