Jump to content

Becuri la fantele de aer si la bricheta


barbut
 Share

Postare recomandată

Buna seara tuturor

Am citit acest topic de la inceput si am hotarat pana la urma sa pun si eu leduri in fantele de aerisire.

Ceea ce nu am inteles sau nu am fost atent,eu am la masina(cea din semnatura)lumini la fante deci am instalatia electrica,dupa ce montez ledurile pe fante (cele 2 de la pictograme si 2 la reglaj orizontal) pot sa le leg la instalatia existenta a masinii adica direct in mufa care este trasa la fiecare fanta sau trebuie sa fac o instalatie noua? Toate cele 4 leduri (de la o fanta)se pot lega pe aceeasi mufa existenta deja?

O alta nedumerire : am vazut ca sunt recomandate rezistoare de 820 ohmi,daca pun mai mici,de 490-520 (nu mai retin exact) ce se intampla?

Modificat de adiboss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori se ard LED-urile, ori lumineaza prea tare. Mai citeste o data cu atentie topicul, ca ti-au scapat cam multe detalii. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles cu rezistoarele,iar cu celelalte intrebari nu ma ajutati va rog?(nu "dati tare" ca nu sunt as in electronica)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci:

Daca ai deja vechea instalatie pentru becurile de la fante, e mai usor. Legi in serie fiecare LED cu cate un rezistor si ansamblul rezultat il legi la cate o mufa in locul fostelor becuri.

Daca vrei si la cele de pe orizontala, mai legi in aceeasi mufa inca un circuit (format din cate un LED si un rezistor) pentru partea orizontala.

Nu inteleg de ce te blochezi la rezistente, pentru ca le gasesti la preturi derizorii si la ce valori doresti, in magazinele de profil.

Poate te ajuta si topicul asta, desi pozele nu mai sunt.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc foarte frumos,asta vroiam sa stiu.In legatura cu rezistorii nu am gasit in 7 magazine de profil mai mari de 520 ohmi,nu e vorba de pret ce de produs :)) Multumesc inca o data maine "rup" masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am si eu o intrebare putin off topic dar nu stiu unde sa intreb.....cu cine as putea vorbi sa-mi schimb fantele de la gurile de aerisire pt ca s-au decojit si incep sa nu le mai suport :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai doua variante:

-ori cauti pe la sh - vezi in aria Vanzari, pe la cei care dezmembreaza;

-ori cumparat grund pt plastic si vopsea negru mat si incerci/incercam vopsirea lor- cu atentie mare la pastrarea pictogramelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vad ca se vorbeste doar de fantele de aer .. dar despre becul la bricheta ? cum il scot de acolo ca din ce am vazut .. pare dificil :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rau de tot - ai doua suruburi de desfacut. Pe lateralele plasticului in care vine schimbatorul de viteze si scrumiera - consola centrala. Uite in poza unde sunt localizate cele doua suruburi th_Imagine0337-1.jpg. Nu se vad, din cauza scaunului. Sunt bagate sub capacele de plastic. Le desfaci cu o tubulara de 10.

Dupa aia ridici consola in sus, dinspre partea cu suruburile. Astfel, vei avea acces la bec.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci e usor :stupid: .. nu prea am stat sa studiez asa mult cum se desface . m-am uitat asa in mare la ea si am zis ca asa ceva nu e de mine..gata ma duc sa vad cum sta treaba

Mersi florin !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi nu inteleg de ce s-au complicat asa de tare ingineri VW. Nu puteau sa faca astfel incat sa poti schimba becul cand scoti scrumiera afara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Azi am asistat la schimbarea unor becuri de la fantele de aer de pe un passat b5.5. Masina avea din fabrica instaltia de iluminat pictogramele de la fantele de aer insa erau toate becurile arse. Prietenul cu masina in cauza a peferat (de lene) schimbarea becurilor, nu a mai vrut sa se complice cu leduri. A cumparat becuri normale la 2 ron/buc, le-a montat in soclul original. A pus becurile cu solcu la locul lor, bagat inapoi aeratoarele, a aprins pozitii si surpriza: pictogramele sunt iluminate, insa foarte slab.Mult mai slab decat erau iluminate inainte, cu becurile originale. M-am uitat pe poze prin topic, si am vazut ca cei care au montat tot becuri in acel soclu, au aceeasi intensitate luminoasa ca si becurile montate de acest prieten al meu. Insa pictogramele lor sunt mult mai bine luminate de acele becuri. De ce pe masina acestuia sunt mult mai slab iluminate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna becuri normale ? alea de Dacie ? indiferent cum lumineaza, mai bine se muncea un pic si baga leduri, deoarece becurile alea se vor arde destul de repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masoara tensiunea de alimentare a becurilor. Daca se apropie de 12V, asta e.

Pictogramele din topic (cele cu becuri) nu sunt mai luminoase. Doar ca asa par datorita aparatului foto. Eu am montat simultan si becuri si LED-uri. Diferenta e ENORMA.

Astea sunt becurile. Daca vrei calitate si intensitate, folosesti LED-uri. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna becuri normale ? alea de Dacie ? indiferent cum lumineaza, mai bine se muncea un pic si baga leduri, deoarece becurile alea se vor arde destul de repede.

Nu stiu cum sunt acele becuri de Dacie. El s-a dus la magazin cu becul original in soclu si i-au dat unul identic dar fara soclu. Au costat 2 ron/ bucata. Banuiesc ca astea sunt becurile care toata lumea le spune becuri de dacie.

Cosmin, chiar sunt mai putin luminoase decat erau inainte. Compar cu modul in care se vedeau inainte la el...dar si la mine. (offtopic:si eu vreau sa fac ceva in privinta lor ca si ale mele sunt arse). Adica, se vede clar la el ca lumineaza mai putin decat restul butoanelor din bord. Oarecum, mai puternic lumineaza pictograma de jos (acel "O")...asta pentru ca ghidul de lumina de jos e mai scurt decat cel de sus.

Intr-adevar, data viitoare cand le da jos, cred ca isi va pune leduri :D

Ma gandesc totusi sa nu fie o problema si cu ghidurile de lumina. Adica sa fie imbacsite, murdare etc. Sau poate chiar spatele pictogramelor sa fie murdar (chiar nu ne-a trecut prin cap sa ne uitam si la ele, cand erau desfacute aeratoarele).

Modificat de dbk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut multe grile, dar nu am gasit atata mizerie, incat sa obtureze pictogramele sau plasticele rosii care transfera lumina la pictograma.

Esti sigur ca becurile, au aceeasi lungime cu cele originale (montate in soclu)? poate sunt mai scurte sau prea bagate in soclu si nu mai emit lumina exact in plasticul de transfer. Automat, nu mai ajunge lumina cat trebuie la pictograme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa ai dreptate Florin. Oricum, multumesc pentru opiniile voastre si sper sa treaca la leduri in viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un bec original e mai scump, dute la reprezentana sa vezi, incearca cu unul original si nu o sa mai ai probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decat sa dai 60 de lei pe 4 becuri, mai bine desfaci fantele si montezi leduri. Iti iese si munca, si led-urile in banii aia. ;)

Si... nu se poate compara.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de preferinta fiecaruia, eu personal prefer becurile(si din comoditate). In masina mea iluminatul intregului bord este dat aproape pe minim, ma deranjeza prea multa lumina in masina. Stiu ca si ledurile se pot lega pe dimmer dar daca tot o tin pe minim chiar nu are rost sa pun leduri in fante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
Boca Gavril Ion

Ma poate ajuta cineva cum se pot scoate fantee de are .... am un passat 2000 b5 1.9 tdi 115 cp :huh:

urgent ... ;) :icon_thumright:

si inca o problema iluminare din bord si celelalte lumini nu se aprind asa tare ... parca is chioare .... mai intai sa imi spuna cineva cu luminile din bord .... se poate sa fie ars ceva ?? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara suparare dar ai incercat sa dai intensitatea la maxim?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai Gavrile, numa' urgent nu-ti e din moment ce n-ai citit nici topicul, nici regulamentul !

Ia pune matale manuta si rasfoieste, ca gasesti aici tot ce te intereseaza !:ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Boca Gavril Ion

mai am citit si nu imi dau seama cum se scot ,ce cleme au unde pot baga surubelnita, sa pot scoate cea din mijoc ?

si intensitatea e la maxim , am auzit de la cineva ca sar putea fi un suici ars !!! :(

Modificat de Boca Gavril Ion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai, mai citeste si mai citeste si mai citeste... pana retii ce vezi !

Sunt zeci de imagini in topic, cu tot ce vrei sa stii. La fel si informatii despre becuri. Toata lumea le-a gasit, doar tu nu.

Nu e nici un "suici" ars. Doar becurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!