Jump to content

Becuri la fantele de aer si la bricheta


barbut
 Share

Postare recomandată

LuCy_Medias

Eu nu am reusit nici cum sa le scot afara,mia fost frica sa trag,sa nu le sparg,sau sa le rup,dar...cred ca trebuie cu mai multa seriozitate:))!Oare de ce la toate se ard becurile de acolo??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot scoate dar nu este chiar asa de usor cum se zice. La mine au iesit destul de greu, in fine am reusit cu 3 cutite de unt. Becurile de acolo se ard fiindca obosesc in timp, fa si tu o socoteala cate alte beculete ai schimbat in 6-8 ani de zile de cand este masina.

La Autocomplet Tg Mures un beculet costa 16 RON.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LuCy_Medias

La mn in oras,un beculet dinala costa nici 4 lei:)!O sa incerc sa scot si eu alea,poate reusesc!Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MARINJUVETE

Eu am rezolvat problema cu becuri de bord de dacie.Trebuie sa scoti becul din montura cu grije,sa iasa cu cei doi creaci mai lungi(continuarea filamentului),dar cred ca led-urile sunt mai bune,din citite.Pentru scoaterea becurilor ,folositi o sarma batuta la capat,gen surubelnita,si in trei ore eu am schimbat trei becuri: centrala si dreapta.Folositi la bord o surubelnita normala,4 milimetri diametru,si materialul nemtesc,isi va spune cuvantul,nici nu se va cunoaste interventia romanului la tehnologia germana! Eu am productie 2000.Spor la treba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beculet identic (parca 0,5W) am cumparat cu 1,5 sau 2 lei dar nu am reusit sa dezlipesc din soclu cel vechi. Piciorusele becului nu sunt cositorrite ci au un fel de sudura in punct pe care nu-l topeste ciocanul de lipit.

MARINJUVETE - com ai reusit sa bagi becurile in soclul de la PASSAT?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Ia vezi postul 28 :D

Nu merita. Se ard foarte repede. Probabil de la trepidatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu impresii despre leduri: am schimbat in leduri rosii toate becurile ca din 4 doar1 mai functiona, intensitatea luminii era prea mare cu rezistente de 1k asa ca am recurs la schimbarea acestora cu altele de 3k si acum este ok. O singura observatie am , o chestie putin deranjanta, luminile de la fantele laterale se reflecta in oglinzile laterale iar seara sau noaptea cand te uiti in oglinzi vezi cu mandrie ce lumini frumoase ai la fantele de aer. :icon_thumright:

Modificat de baca
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

si la mine apare aceiasi imagine in oglinzi.nam apucat sa vad cum era cu becuri.asta ar fi din cauza ledurilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

La mine nu functioneaza nici un bec de la fantele de aer. Am desfacut o fanta de aer si am gasit un bec ars. Acum nush daca s-au ars toate sau a fost dezafectat tot circuitul de la fantele de aer. Cum pot verifica daca a fost dezafectat circuitul, fara sa desfac toate fantele (e prea multa munca). Becuri unde se gasesc mai ieftine sau care cea mai ieftina varianta de a le inlocui? N-am gasit nimic in topicul asta care sa dea toate detaliile.

Modificat de florin_miron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pfff, mult de munca ?! In 15 minute de lai jos cu metoda adecvata. Ca sa verifici daca toate becurile sunt arse ar trebui ca la mufa de alimentare sa fie un circuit deschis....in rma arderii filamentelor becurilor. Asa ca dai la o parte capacul lateral de la bord, ala din dreapta similar cu cel de la tabloul de sigurante unde vei gasi aceasta mufa http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=864662. La tine e ocupata de o mufa tata. Scoti mufa tata si verifici cu un multimetru la capete daca e circuitul deschis sau inchis. Daca un singur bec e bun, atunci ohmetrul va sesiza circuitul inchis. Daca vrei sa scoti fantele de aer te vei folosi de cutite de alea ca la restaurante pe ale caror capete vei pune niste banda izoliera de plastic pe ambele suprafete dintr-o parte in alta pe o lungime de cam 4 cm(sa alunece usor intre fante si bord si sa nu zgarie nici una din ele). La cele laterale bagi 2 cutite jos si 2 sus, la cea centrala 3 sus, 3 jos. Dupa introducere cele de sus le impingi in sus si cele de jos in jos ca si cum ai vrea sa scoti continutul unei conserve cu doua cutite dispuse diametral opus. Succes.

PS : Pentru mai mult ajutor scoate torpedo, te va ajuta mult pentru fanta centrala. Si alunga lenea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca vreau sa schimb becurile cu led-uri; de care led-uri trebuie sa cumpar si de care rezistente ca sa nu fie diferenta fata de lumina din bord? Led-ul merge pus in locul becului ca sa nu recurg la metoda lui cosmin. Adica 4 fante = 4leduri+4 rezistente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica mie imi trebuie doar 4 leduri albe (2-2, 5v,20mA) si 4 rezistoare de 820 Ohm. Eu vreu doar sa inlocuiesc becurile deja existente si arse cu led-uri si n-as vrea sa fie lumina facuta la fante prea mare. Led-ul se leaga in serie cu rezistorul(pe + sau pe -)? Becul care l-am scos nu era rosu ci era alb (lumina naturala). Eu nu-s electronist, ma descurc mai greu (sper sa nu "sariti " pe mine)!

Modificat de florin_miron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezistenta se leaga in serie cu led-ul ori pe "+" ori pe "-", indiferent.

Ca sa pui LED-uri trebuie scos ghidul de lumina existent acum acolo (acela rosu).

Iar lumina facuta nu e prea mare. Oricum se poate ajusta din valorile rezistentelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de ce nu de poate pune led-ul+rezistenta in locul becului? Banuiesc ca plasticul acela rosu va trimite lumina mai departe unde trebuie; cel putin asa facea la bec daca a functionat vreodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

becuri ar trebui sa ai

sigur ai ...problema e ca trebuie sa demontezi o gramada sa ajungi la ele dar daca s-au ars toate odata inseamna ca e siguranta daca s-au ars pe rand sigur s-au ars din cauza curentului ramas prea mare pe celelalte becuri intai verifica sigurantele si daca o ok apuca-te si desfa ia un t15 cred sau 23 si usor incet o rezolvi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iulianbv, decat sa postezi avioane mai bine te-ai abtine

Sunt modele, care nu au becuri

Becurile sunt legate la siguranta de pozitie

, poate s-a ars un bec si restu sunt alimentate la 24 :D

de torx de 23 nu am auzit pina acuma si nu stiu la ce ar folosi torx acolo

Modificat de Zabin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am dat si eu jos fanta centrala pentru ca nu imi mai lumina un bec si surpriza nu era ars. Avea un contact imperfect. L-am pus la loc in locasul lui toate bune si frumoase, am bagat fanta la loc, iar nu merge, asa ca m-am suparat si i-am dat un pumn in bord chiar deasupra lui...surpriza: acum merge :D .Trebuie sa-l dau iar jos acum si sa vad ce are mai exact, poate il pot fixa intr-un fel sa nu se mai intrerupa, poate cu putin silicon ceva sa-l fixez acolo. Revin dupa rezolvare

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune un bec nou si nu o sa mai ai surprize, e filamentu la bec dus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul acesta trebuie sa trec la led ca nu dau 15 ron pe un bec care o sa se arda dupa un timp. Dar as vrea sa ramana ledul pe suportul original. voi studia problema si cu putin ajutor din partea domnului vlad (vicius) pe care il bat toata ziua la cap, voi rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu trebuie neaparat sa dai 15 ron pe un bec cu soclu; se gaseste de cumparat la aproape orice magazin de piese auto numai becul in sine fara soclu la incredibilul pret de 1 ron :( dar iti trebuie ceva indemanare sa schimbi becul din soclu (e cam nasoala operatiunea) sau poti sa rogi vreo cunostinta sa ti-o faca :( .

Personal eu am aplicat solutia descrisa mai sus la 2 becuri pentru ca nu am vrut sa fac conversia cu leduri (asa mi s-a parut mie mai simplu) si am setat dimmerul de langa comutatorul de lumini 1 mm sub maxim si de aproape 2 ani n-am mai avut probleme cu becurile de la fantele de aer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiti daca golful V de top are lumini la gurile de ventilatie? ca am vazut astazi la cineva dar nu stiu daca erau standard sau adaptate, daca ar avea as fi tentat si eu sa imi pun. Multumesc si scuzati de ot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as vrea sa ramana ledul pe suportul original.

Nici o sansa. Eu am facut si testul asta. :(

LED-ul are lumina mult prea slaba ca sa iti treaca prin ghidul acela. Daca vrei sa faci o treaba calumea, fa ce a facut si Vicius si cu mine, daca ti-e lene, pune becuri si ai terminat.

Domnul iulianbv are un avertisment verbal.

Gata cu porcariile si posturile "de umplutura". Pe acest forum sant oameni meticulosi si cu dragoste de munca, care au realizat lucruri marete si le-au mai si expus ca sa stie si "altii". Daca nu vreti sa le urmati sfaturile, n-aveti decat sa descoperiti legea gravitatiei singuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot cautat pe topic cum se pot repara fantele de aer.

Adica la mine se invarte in gol rotita verticala, cea care deschide si inchide fanta de aer.

Stie cineva vreun tutorial sau ma poate ajuta cu vreun sfat?

Merci anticipat

dsc00775jn.th.jpg dsc00776co.th.jpg

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!