Jump to content

Becuri la fantele de aer si la bricheta


barbut
 Share

Postare recomandată

Studiaza topicul si iti vei da seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fantele dotate cu iluminare din fabrica au cate un bec fiecare. La mine nu a fost dotata din fabrica cu asa ceva de aia sunt atatea leduri acolo. Pentru o masina cu dotare din fabrica sunt 4 beculete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Din cate am citit undeva tot pe forum, incepand cu 2003 inclusiv ,nemtii au renuntat la introducerea iluminarii in fante la Passat-urile asa zise cocosate. Nici al meu nu are becuri la fante. :P

Modificat de Benoit
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresit. Cred ca e vorba de unele nivele de echipare. Eu am vazut si din 2004, cu iluminare la fante.

Dar asta nu te impiedica sa pui, daca nu ai. :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai spus-o am impresia,dar ma repet.daca nu sunt becurile,mufele sunt din cate stiu.becurile de acolo sunt foarte fragile.pot fi achizitionate cu tot cu soclu(undeva la 15 lei/buc) sau fara soclu si e 8 bani bucata,insa trebuie multa migala la folosirea pistolului de lipit ca sa fie atasate la soclu.eu mi-am luat becurile insa nu am avut inca timpul necesar sa ma apuc de operatiunea asta migaloasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unele au instalatia facuta, si candva au avut si becuri, dar unele chiar nu au nici macar instalatia pentru becuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ma intereseaza si pe mine daca poate sa-mi spuna cineva ce fel de bec este cel de la scrumiera? Are vreo denumire sau vreun cod?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o pb la o Bora cred ca destul de rara :) tot bordul mi se aprinde in afara de acele 3 rotite de aer plus butonul de AC si butonul de recilculare al aerului. Cine imi poate da o idee despre cum as putea sa fac sa se aprinda..noaptea e foarte dificil sa umbli la aer ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa demontezi consola cu acele rotite si sa schimbi becurile de acolo.sunt din acelea mici ca la fantele de aerisire la passat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In sfarsit am reusit. Am vrut sa pun un bec de 1,5 dar nu am gasit decat de 1,2 si totusi sunt multumit. Multumesc celor care au postat si poze la modul cum se schimba becul de la bricheta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am incercat si eu sa scot fantele....dar din pacate trim-urile astea de lemn sint asa de sensibile ca daca le fortez putin ....se strica...asa ca m-am lasat pagubas (deocamdata)...o sa ma gindesc la alta solutie..

post-29347-1237382287_thumb.jpg

post-29347-1237382303_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele de pe margini eu am reusit sa le scot pe dinauntru. Ai cat de cat acces la ele daca scoti capacele laterale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare daca scot radio-ul pentru fanta centrala ??? este vreo afacere ??? crezi ca an acces direct ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca doar daca scoti si suportul 2DIN afara. Dar nici atunci nu sant sigur.

Poate te ajuta pozele de aici sa-ti faci o idee la ce ai acces pe-acolo.

In completare, uite cum arata bordul chel:

dsc00083z.th.jpg dsc00086r.th.jpg dsc00087l.th.jpg

Cred ca totusi cel mai mult te-ar ajuta sa bagi 4 lamele oteloase (sau 6 la fanta centrala) pana sa treci de fiecare din cei 4 umeri ai fiecarei fante de aer, umeri care se vad in postul 17 al acestui topic, iar apoi sa bagi o surubelnita lateral sa tragi in afara de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai tocmai asta e problema....cind introduc lamelele ale intre fanta si bord....si apoi surubelnita .....se creeaza presiune pe ele (marginile superioare) si deja am facut sa se crape putin marginea superioara lacuita la un trim...o sa incerc prin interior la cele din margini....si fanta din mijloc....vad eu mai incolo....multumesc pentru sfat si link-uri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmine am o presimtire ca ala e bordu tau :D, ai mesterit mult acolo nu gluma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai presimtit bine. Ala e bordul de la un alt Passat. :)

Al meu e cu gri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am gasit un raspuns clar.

Deci Pasaturile din 2000 (b5) au lumini la fantele de aer? La mine nu se arinde nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate capacul lateral dreapta al bordului unde vei găsi o mufă mama cu 2 pini(+/-). Dacă e cuplată la ea o mufă tată atunci ai instalaţie care luminează fantele de aer, dar ai becurile arse. Dacă mufa nu e ocupată atunci nu ai instalaţia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
N-am gasit un raspuns clar.

Deci Pasaturile din 2000 (b5) au lumini la fantele de aer? La mine nu se arinde nimic.

Salutare

Eu am lumini la fantele de aer la Passat B5 din 2000. Chiar am fost nevoit sa schimb de curand becurile la fanta din mijloc. Am cumparat becurile de la reprezentanta VW din Brasov, m-au costat 19ron/buc, cam mult :angry: dar asta e.

Important e ca s-a rezolvat :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mie mi s-a ars unul din beculetele de la fantele centrale (cel din dr). Cine poate sa imi explice cum fac sa schimb beculetul, cum de montez pe acolo, unde bag surubelnita ca sa ajung la bec?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simplu. Citesti topicul de la inceput. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit sa il schimb. cam scumput pt un beculet asa de mic, 18 lei la PBN, insa am impresia ca lumineaza mai tare decat celelalte 3 originale. sunt de puteri diferite astea care se gasesc de cumparat?

Modificat de tonic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit sa il schimb. cam scumput pt un beculet asa de mic, 18 lei la PBN, insa am impresia ca lumineaza mai tare decat celelalte 3 originale. sunt de puteri diferite astea care se gasesc de cumparat?

am si eu aceiasi problema, toate becurile arse. sant asa sensibile? merita sa le schimb sau solutia mai buna ar fi cu leduri. au viata mai lunga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-o sa va bucurati prea mult de becurile alea. Sant foarte slabe. Depinde de noroc.

Mie mi s-au ars la 3 zile dupa ce le-am schimbat.

LED-urile tin cat tine masina. Poate chiar mai mult. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!