Jump to content

Becuri la fantele de aer si la bricheta


barbut
 Share

Postare recomandată

Aseara am constatat ca nu mai imi mai merg luminitele de la grila centrala. Ma gandesc sa le luminez ca vicius_the_one, dar as vrea sa fac o varianta mai simpla. Pt o grila, nu as putea sa pun 4 led-uri in serie si cu o rezistenta, ca sa totalizez 12v. Imi poate spune cineva ce fel de rezistenta imi trebuie, de ce valoare?

P.S: Care este piciorul "-" la LED (cel mic sau cel mare) - cumva cel care are o tesitura pe led, in dreptul lui?

Pe mufa becurilor din bord, poate fi identificata care este masa si "+"?

Multumesc si astept raspunsurile voastre, avand in vedere ca diseara vreau sa ma apuc de treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piciorul mic (cel cu tesitura pe led) e "-". Pui o rezistenta de 100Ω in serie cu cele 4 led-uri.

In instalatie, firul maro (sau cu mai mult maro decat celalalt) e masa. Oricum nu se intampla nimic daca le legi invers. Doar atat ca nu functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florippp - tocmai asta am omis la DIY-ul meu, sa specific faptul ca ledurile trebuie sa aiba fiecare rezistorul sau. NU se poate monta un rezistor mai mare pentru 8 sau 16 leduri si astfel sa simplifici instalatia electrica. Chiar credeai ca eu m-am complicat ? :evil: . Calculul rezistoarelor folosite se face in functie de voltajul de lucru al ledului folosit. Daca nu ii dai voltajul necesar(in genere 2-2.5 v) va lumina mai tare, se va incalzi si se va arde foarte repede.

Toate ledurile le-am alimentat separat la sursa de 12v, la "-" cu rezistor si la "+" spre potentiometru. Adica fiecare led sta conectat la 12v si fiecare are redus curentul cu un rezistor si un reglaj individual pe culori (rosu/albastru) din cele 2 potentiometre.

Manopera e mare, costurile sunt insa de maxim 50 ron. Cu pasiune si rabdare veti reusi. Pe de o parte ma bucur ca nu am avut instalatie din fabrica, ca sa imi fac eu cum a iesit. Ledurile albastre le-am reglat mai intunecate sa nu fie prea stridente. Cel mai tare imi place ca toate instalatia se regleaza acum doar din butonul din stanga de la sofer pentru reglajul iluminarii bordului.

Ledul are "-" la partea teşită. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vicius, LED-urile se comanda in curent. :P In jur de 10-15mA / LED.

Pentru ce are el nevoie (doar pictogramele rosii), merg si inseriate. Mai ales la fanta centrala, unde are 4 leduri.

Avantajul la varianta cu alimentarea separata a fiecarui LED e ca poti controla independent intensitatea fiecaruia.

Dar pentru cine vrea sa mai simplifice, si nu e asa pretentios, merge si cu LED-urile inseriate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

c o s m i n şi vicius_the_one, in primul rand va multumesc pt raspunsuri. In al doilea rand, la fanta centrala, ma gandeam sa pun si led urile rosii si cele albastre. As fi vrut sa conectez, in serie, 2 rosii + 2 albastre + o rezistenta pt. partea dreapa a fantei si separat inca 2 rosii + 2 albastre + o rezistenta pt. partea stanga a fantei. Astfel, as fi alimentat doar doua trunchiuri si nu as fi stans ditamai manunchiul de fire.

Deci, credeti ca se poate sau trebuie sa alimentez fiecare led separat?

Modificat de florinppp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine le alimentezi separat. LED-urile au rezistente interne diferite si implicit consuma curent diferit. S-ar putea sa ai surpriza ca LED-urile rosii sa arda mai intens iar cele albastre mai deloc.

Nu ai specificat ce vrei sa faci, de-aia ti-am aprobat ideea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se foloseste instalatia cu inserierea ledurilor pentru ca in timp, nefiind de obicei de cea mai buna calitate, se decalibreaza sau se arde unul dintre ele. Dupa care nu mai stii care e defect. Un pic de munca in plus te scuteste de "n" griji. :D

PS Separarea intalatiei de leduri rosii / albastre a avut exact rolul de a regla ledurile la intensitatea dorita separat. Cele albastre lumineaza mai tare .

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) daca vreau sa mai pun un led in plus in zona blocului de lumini si sa se aprinda o data cu pozitia, unde asi putea sa-l leg, inafara de firul alb-albastru de la blocul de lumini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vicius potentiometrele unde le-ai asezat? sant mascate sau la indemana? imi place mult ce ai facut la ventilatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca se montgeaza leduri sarcina alternaturului este mai mica si castigati cca 0,1-0,25 CP la motor :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leontino pozele sunt relevante >.

tonic > chiar scade si consumul tot cu 0,1-0,25 L% :D

post-15891-1239426972_thumb.jpg

post-15891-1239426980_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am apucat de treaba dar mai vreau un sfat. daca nu reusesc sa trag firul principal pana la ultima fanta (cea din stanga), nu pot lega fiecare "buchet" la mufa fiecarei fante, fara sa mai folosesc potentiometre? bineinteles folosind 2 pini in loc de 4 si cu 4 rezistori aferent fiecarui led pe un pin. puterea de iluminare as reglao cu prezervative.

singura problema la trasul cablajului ar fi doar torpedoul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ales varianta simpla, fara rezistorul reglabil. Multumesc pt ajutor c o s m i n si vicius_the_one

post-30007-1239477014_thumb.jpg

post-30007-1239477024_thumb.jpg

post-30007-1239477030_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vede ca sunt mai puternice ledurile puse "pe simplu", tocmai pentru ca nu ai pus un potentiometru prin care sa le reglezi la aceeasi intensitate cu celelalte leduri de la bord. Partea buna e ca potentiometrul il poti monta la inceputul circuitului, adica in dreapta unde ai mufa de alimentare si rezolvi. Ce bord frumos :vwrullz:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca o problema, sper ultima. nu iese suportul de bec nici sal omori. am tras cu patent cu cioc si nimic. se rupe din el. are o

clema ceva? si plasticul ala alb cu plexicul pemtru directionarea luminii e prins la fel? sa nu rup suportul unde vine prinsa mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leontino nici la mine nu au iesit usor, pana la urma am reusit sa le imping cu surubelnita, iar pe ultimul, de nervi, l-am taiat (eu punand leduri nu am mai avut nevoie de el)...

Modificat de florinppp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am prins smecheria la vremea cand le-am desfiintat pe cele originale, dar nu mai stiu cum. Daca nu ma insel, trebuie scoasa prima data "camasa" alba de pe ghidul ala rosu de lumina. Are ceva cleme in jurul locului unde vine becul. Si in mod obligatoriu trebuie scos becul prima data.

Florinppp, mai scade din intensitatea luminii la fantele alea ca arata destul de rau. Nu trebuie s-o depaseasca pe cea a butoanelor ce le ai in consola. Altfel, arata aiurea de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata lasa-le florine asa sa stie toti prietenii tai ce ai facut nou la masina si dupa vreo 2 saptamani sa revii la normal :Driver: asa facui si eu :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca ma tenteaza sa le mai sting pe astea noi, sau sa pun led-uri si la climatizare, eventual si la butoanele de geamuri. In realitate se vad bine, sunt foarte definite desenele de pe grile. Nu sunt asa de aprinse, dar asa sa vad in pozele facute cu telefonul. Uite o poza in care se vede mai bine cum arata...

post-30007-1239532953_thumb.jpg

Modificat de florinppp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da faina ideea :blah_: . Si eu ma gandeam sa pun pe manerele de usi leduri, dar mi se pare deja prea ....ţigăneală. Nu vreau sa para totusi un "pom de craciun". As mai fi pus cateva leduri in compartimentul de sub climatronic, dar pana la urma o las asa pentru ca e cu gust, nu pare ca o interventie gen "chici" ci e apropiata de originalitate... Plafoniera de W8 goes next...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am avut si eu becul ars la gura de aerisire din dreapta la pasager, am desfacut , am intrebat la reprezentanta cat costa (19 ron), am luat calea ieftina,

am luat un led alb lupa si o rezistenta (nu stiu de care) legata in serie, am pus totul cu modificari hard de rigoare in locul becului si lumina e aproape ca

cea originala, un pic mai slaba. Ma mai gandesc daca o sa imi pun leduri rosii. Ar trebui sa le schimb pe toate ca sa fie uniformitate.

Modificat de baca
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!