Jump to content

Becuri la fantele de aer si la bricheta


barbut
 Share

Postare recomandată

Un post cu titlu de informare - azi am modificat niste grile de B5 din 1996 (primul B5 - cu lumina verde) cu leduri rosii si albastre.

Nu se compara calitatea acestora cu cele care sunt pe Passat-urile dupa 1998. Au urechi in plus, becurile originale sunt mult mai atent prelucrate, si nu au prostul obicei de a se lipii in soclu....si erau cele din 1996....parte arse, dar se scoteau cu mana, fara nicio problema. La multe dupa 2000, abia le scoti din soclu.

Concluzia...nu se facea rabat la calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de becuri cu soclu, eu la Passat-ul din 1997 am avut surpriza sa gasesc la toate fantele de aer bercuri cu soclu originale BMW si culmea se potriveau la fix... (am uitat sa mentionez ca din cele 4 becuri 3 erau arse).

F l o r i n, o rugaminte am la tine, nu ai cumva cele 4 plastice rosii ce conduc lumina la fantele de aer ramase de la vreun swap cu leduri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

buna. am o intrebare. la passatul din semnatura, nu mi se aprind luminile nici la climatronic, nici la radio, nici la butonul de avarie, esp, dezaburire si nici la fantele de aer. Intrebarea ar fi urmatoarea, exceptand fantele de aer unde am vazut ca nu are toata lumea becuri, la climatronic si la radio nu ar fi trebuit sa am becuri pe butoane ? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Pai si iti merge vreun beculet la butoane? Oglinzi, gemuri...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Clusterul se lumineaza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

gemuri...?

de care gemuri ?

verifica daca merge reostatul - butonul din care reglezi intensitatea luminii la bord...asta daca nu se lumineaza nici clusterul

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari, zilele astea am fost cu masina mea(passat b5.5 2003, 1.9 TDI AVB) la service, plangea de o luna ca voia service-ul. In fine, am dus-o, totul in regula. Dupa service n-am apucat sa conduc noaptea cu ea, doar aseara si am constatat ca nu se mai aprinde deloc lumina de la bord, nici macar un beculet. Sta aprins doar afisajul de la computerul de bord care oricum sta aprins si cand sunt oprite luminile. M-am uitat pe la sigurante si par in regula. Ce ar putea fi? :-( e foarte urat noaptea sa circul cu interiorul in bezna :-D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Aceeasi problema ca mai sus: reostatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n ...cum ai facut "iluminarea" aia colora la plafoniera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

a bagat leduri in ea. In interior - pt ambianta, si in afara - pt cat eyes - nu-i asa Cosmine ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Corect Florine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok..mersii ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut, sper sa nu para deplasata intrebarea mea:)), am reusit sa scot grila de aer din mijloc pt a schimba becurile are, am 2 fire care sunt conectate la grila, unul in partea stanga s celalalt in partea dreapta dar nu reusesc sa scot firele. M am uitat si am ineles ca nu trebuie decat sa tragi drept pt a scoate papucul cu alimentare, insa eu nu reusesc.daca gresesc undeva si exista o modalitate anume in care se scot firele de la grila va rog sa mi spuneti. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vb de firele maro si gri, care intra in soclul becului - mufa neagra ? daca da, trage de ele, ca au obiceiul sa iasa mai greu. S-ar putea sa te chinuie si becul.... ca se mai lipeste de carcasa grilei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare ... becul trebuie sa iasa din soclul asta ? e vre`o mecherie la el sau nu ca m-am chinuit sa il scot de mi-au sarit capacele ieri si nu a mers ... sau tre sa trag cu mai mult tupeu de el...

de acest bec era vorba

post-50147-0-23273300-1327907643_thumb.j

Modificat de benilika
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala e becul cu totul. Nu-l poti separa de partea de plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Cum sa nu poti!? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tare asta...

Trebuie scos si plasticul care transfera lumina de la bec la pictograma - de pe lateralul grilei - si se pun leduri - exact in spatele pictogramelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde ati gasit voi becuri dinastea? a cautat pretena mea azi la 3 magazine si nici unu nu a gasit asa ceva ... ciudat :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gasesc.... dar nu la magazinele de la coltul strazii. Vezi Autonet, etc...sau reprezentanta. Oricum, nu vrei sa stii cat costa unul original...

P.S. - noi, in general, le-am eliminat si am pus leduri. Se vad mult mai frumos si sunt mai durabile.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pui leduri unde vin becurile astea?

gasesc pe undeva niste poze cum ati facut treaba asta ?

Modificat de benilika
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca da....ti-am scris mai sus, unde pui ledurile. Elimini sistemul de iluminat de pe ele si bagi leduri in spatele pictogramelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste topicul si vei afla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu vrei leduri, se potrivesc la fix becurile de la climatizarea de logan. la orice magazin de piese dacia ceri becuri pt panoul climatizare de logan. acum 3 ani le-am avut arse si am pus de logan si merg foarte bine. nu sun OEM dar lumineaza la fel de bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin ... vin bagate aici in scatula asta ledurile sau elimin si chestia asta ca nu reusesc sa`mi dau seama ... ca sa nu zic ca m-am chinuit ieri 2 ore sa scot becurile afara pana mi-am dat seama cum se procedeaza

post-50147-0-67999100-1327919188_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!