Jump to content

Nu se mai deschide portbagajul


vw_boy
 Share

Postare recomandată

Da, te uiti in mansonul cu fire dintre hayon si caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 371
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    65

  • C o s m i n

    34

  • kelu

    22

  • Al Bundy

    17

Top Posters In This Topic

Posted Images

La un vecin am gasit o problema asemanatoare dar nu reusesc sa-i dau de capat. Mai exact, Passat sedan 2002:

Deschiderea portbagaului functioneaza din telecomandasi manual din cheie, dar nu functioneaza de pe usa soferului si de la switch-ul de pe portbagaj.

Am verificat toate switch-urile din portbagaj (3 la numar) si sunt ok. Nici un fir oxidat, nici unul intrerupt, mansonul cu fire e ok.

Sigurantele sunt masurate toate si sunt bune.

Vreo idee de unde sa fie problema pana la urma?

Are rost sa desfac modulul de confort?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe blocurile de ,masura de pe confort se vede cand apesi clapa de pe haion ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-mi detaliezi unde sunt blocurile de masura de pe confort? Acolo inca nu am desfacut, nu am mai avut timp azi. Am zis intai sa ma documentez putin si apoi desfac si acolo daca e cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai nevoie de o interfata vag-com pentru a verifica blocurile de masura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica continuitatea firelor, din haion la modulul confort.

In 46-Convenienta - Measuring Block - acolo ti-au zis colegii sa cauti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

am un amic ce poseda un Passat B5 Variant din 2002. Am vrea sa stim cum se demonteaza plasticul acela mare din portbagaj, cel care acopera cuiul incuietorii hayonului. Vrem sa reglam pozitia cuiului si nu ajungem la suruburile lui. Am cautat prin topic-uri, insa nu am gasit raspunsul dorit. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in manerele - gaurile de pe el, sub niste capacele de plastic - o sa gasesti cate un surub. Le scoti, dupa care tragi de panou cu grija, daca nu ai nicio scula de scos clemele - ramane prins doar in ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin, insa nu despre panoul de pe hayon vorbeam eu ci despre cel de jos, care acopera partea din spate a portbagajului, de la stânga la dreapta. Sa spun asa, ar fi in dreptul barei de protectie din spate, insa inauntru in portbagaj, si are o mica clapeta ce acopera cuiul incuietorii. Incuietoarea se afla pe hayon, iar cuiul, pe marginea portbagajului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles.... vezi ca ala e prins doar in cleme - sunt ca vechii braduleti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Golf 4 Variant si stiu cum se desface la mine, fiindca l-am dat jos de vreo 2 ori. Asa este are câteva cleme ca vechii braduti si se trage pur si simplu de acel plastic intâi spre scaune si apoi in sus.

La Passat B5 Variant, se demonteaza la fel ca la Golf 4 Variant sau se impinge mai intâi in lateral stânga ? Asa am auzit sau am citit undeva despre asta, insa nu sunt sigur daca este bine si as fi dorit o indicatie exacta. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si iti pare ca nu e exacta, indicatia mea ?

sunt numai clipsuri - 4 la numar. Ridici mocheta si plasticul care vine peste roata de rezerva, dupa care o declipsezi. Daca nu ai cu ce sa declipsezi, exista riscul sa rupi clemele.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

timp de 1 an nu mi se deschidea portbagajul nici din cheie, nici din butonul de la usa....saptamana trecuta pur si simplu a disparut problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine stie pentru cat timp. ;)

E un contact slab sau un fir rupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil. Verifica sa nu ai si umezeala, la modulul confort.

altfel, trebuie facute mai multe verificari, pentru a izola problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am un passat b5.5 din 2003, 74 kw, iar cand am cumparat masina cu 2 ani in urma nu mergea sa deschid portbagajul decat din cheie. Am verificat si am constatat ca motorasul era ars. L am inlocuit, iar in prezent imi merge sa deschid portbagajul din butonul de deschidere dar nu imi merge sa deschid din cheie sau de la butonul din interiorul masinii. Cand tin apasat mai mult pe butonul de deschidere din cheie imi clipesc becurile dar nu se actioneaza motorasul. Care ar putea fi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica cablajul ce face legatura intre portbagaj si caroserie sa nu ai vreun fir intrerupt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa verific daca cablajul este in regula trebuie sa gasesc ambele capete ale firului, un capat e pe usa portbagajului dar celalalt nu stiu unde este caci ajunge pana undeva pe sub mocheta,cine stie poate chiar in modulul confort.

Ce e ciudat este faptul ca totusi motorasul primeste curent si functioneaza, dar nu functioneaza butonul din interiorul masinii si cel de pe cheie. In plus pe usa portbagajului sunt mai multe mufe, una e la motoras, una merge in broasca si duce curent la microswitch, mai e una ce intra in blocul ce tine motorasul si sincer nu stiu ce face respectiva mufa.

Dupa parerea mea ar trebui sa existe pe undeva un receptor care sa preia semnalul dat de la butonul din interior sau de la cheie si sa il trimita motorasului...............dar unde?

Multumesc mult si scuzati daca scriu prea multe idei de o data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

comanda, pleaca din modulul confort, catre portbagaj - acolo duce firul, de care te intrebi tu.

In rest, la portbagaj - ai mufa de la switch - pozitie capota, switch - maner deschidere, mufa iluminare lampi numar, mufa actuator, conector cablaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Astazi am constatat cu stupoare, ca desi inchid masina din cheie sau telecomanda, portbagajul ramane deschis. Am incercat sa-l inchid manual cu cheia dar butucul e intepenit, nefiind folosit niciodata. Mentionez ca amortizoarele haionului sunt cam slabe si a fost trantit sanatos de cateva ori. Din aceasta cauza sa se fi dezlipit ceva fire pe la broasca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a rezolvat problema, era actuatorul gripat. L-am desfacut, l-am gresat si acum merge ca nou. Ramane usa stanga spate care nu vrea sa se deblocheze nici cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o idee, si la mn, am o mica problemuta cu portbagajul...manerul e dus, ca si cand sa rupt sufa, sau arcul care tine tensionat manerul s-ar fi rupt...

cand blochez din telecomanda se aude sunetul care inchide si deschide..

a mai intalnit careva, nu am apucat sa rasfoiesc topicul, scuze daca s-a discutat mai sus...

off-topic : stricacios pasatul asta, nu ma lasa sa ma apuc de distributie nici in ruptul capului..mereu intervine cate ceva...sunt curios dupa switch portiere, apa pe la trapa, apa la baterie, furtune de ulei si sistem racire, si acum portbagaj c-am care e urmatoarea buba...orice numai sufa de la acceleratie ca mor :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din 98 si fost proprietar atehnic... normal ca acum apar probleme. :)

Dar daca-l readuci in stare buna, e foarte fiabil.

Are o tija de la maner la mecanism, ce e infiletata intr-un capat de plastic. Posibil sa fi iesit din plasticul ala.

Pentru asta trebuie sa intri in portbagaj sa scoti suruburile ce tin tapiteria si sa ajungi la mecanism.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin, nu tine smecheria..trebuie sa umblu cumva pe afara ca am tunul de bas in portbagaj si nu imi permite decat 30 cm sa il misc stanga dreapta...inseamna ca e grav daca nu se deschide pe din-afara...

p.s. tare ARL-ul, mi-au placut modificarile!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!