Jump to content

Nu se mai deschide portbagajul


vw_boy
 Share

Postare recomandată

Salut . Este sedan si azi am desfacut capitonajul de la portbagaj gasind mufa care intra in switch oxidata curatand cu spray de contacte . Maine o sa desfac iala sa ajung la switch-ul ala , vazand ca are 2 piulite de 10 daca nu ma insel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 371
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    65

  • C o s m i n

    34

  • kelu

    22

  • 42miticutza

    17

Top Posters In This Topic

Posted Images

dap.ai doua piulite de zece, eliberezi tija din urechea broastei si va iesi de acolo.mare atentie la scoaterea tijei din urechea broastei pentru ca vei vedea ca are o camasa de plastic alb cu trei "pinteni". sa nu o rupi sau sa o pierzi pentru ca in lipsa ei va trebui sa gasesti o varianta sa fixezi tija in gaura urechii.switch-ul este cu tot cu mufa si vei vedea ca sta fixat cu ajutorul carcasei broastei care practic "inveleste" cantul broastei unde este mufa.desfaci carcasa din cei doi pini de plastic si vei vedea cum iese mecanismul switch-ului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru sfaturi . O sa ma apuc maine .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor,

Sper ca am postat unde trebuie, am si eu o problema cu portbagajul si anume nu se mai deschide de loc. Nici din cheie nici din telecomanda! Nu il mai pot deschide, ar fi vreo solutie sa il dechid altfel? Multumesc pentru raspunsuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut care este problema dupa demontarea plasticelor si din pacate cred ca trebuie schimbat tot mecanismul deoarece s-a rupt bucata de antimoniu(ca o urechiusa), si tare cred ca din cauza aleia trebuie schimbat tot mecanismul pentru ca ramane pe inchis! Daca stie cineva un pret mi-ar fi de mare ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune o fotografie sa vedem despre ce este vorba si apoi te putem ajuta cu o solutie. banuiesc despre ce urechiusa este vorba insa o poza face cat o mie de vorbe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Am incercat astazi sa inlocuiesc becul lampii din portbagaj la bora mea.In inceracarea mea de a scoate vechiul beculet s-au atins lamelele lampii intre ele (scurtcircuit) si cred ca s-a ars acea mica dioda (IN4007) care este pe lampa.am incercat cu cele 2 becuri de rezerva care le aveam dar degeaba asa ca am scos acea dioada cu gandul de a merge cu ea la un magazin si sa cumpar alta. beleaua este ca dupa ce am terminat "marea mestereala" am inchis portbagajul si cand am incercat sa il redeschid nu am mai reusit de nici o culoare plus ca in bord ma avertizeaza ca portbagajul e deschis si ramane permanent apris martorul de portiera deschisa. E posibil ca din cauza acelei diode sa nu mai pot deschide portbagajul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, acea dioda pusa in lampi are un rol important, nu degeaba e pusa acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema rezolvata,am inlocuit acea dioda si siguranta pt lumini interioare care era arsa. se pare ca problema a fost siguranta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simati colegi, am si eu probleme cu deschiderea haionului. De cand am luat masina din Belgia, nu a fuctionat, portbagajul nu s-a deschis decat cu cheia din exterior, mecanic. Nu s-a deschis niciodata din telecomanda sau din butonul din interiorul masinii. Exista vreo siguranta? Am demontat capitonajul haionului, totul este la locul lui. Cu o lampa de control, am verificat si in momentul in care dau comanda, nu vine nici un fel de curent la contactele electormagnetului...

Daca cineva s-a confruntat cu ceva de genul acesta, sa-mi spuna si mie pe unde s-au localizat belelele..... Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut in trecut si eu o asemenea problema.La mine a fost gripata,intepenita aceea piesa(clapeta de metal invelita intr-o camasa de cauciuc)pe care o atingi cu varful degetelor si impingi in sus care la randul ei actioneaza switch-ul(microintrerupatorul)care da comanda de deschidere.Fa si tu un control ca sa vezi daca se aude lucrand switch-ul :pune varful unei surubelnite in apropierea acelei piese si atinge urechea de manerul surubelnitei...la actionarea clapetei va trebui sa auzi acel sunet specific de switch poc,poc...daca nu ...posibil switch defect,bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru70

Verifica sa nu ai vreun fir rupt in burduful prin care trec firele din caroserie in hayon. Se intampla sa se mai rupa cate un fir - doua in burduf...

Modificat de aurelian_bln
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai rar la sedan.... dar nu e exclus. Verifica firele asa cum ti-a zis si colegul, dupa care trebuie verificat circuitul, pana in modulul confort. Acolo, sa verifici sa nu ai umezeala. Totodata, alimenteaza actuatorul pe direct 12v, si vezi daca el functioneaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe scurt, imi merge sa deschid doar din cheie

Cand trag de plasticul alb(vezi foto atasata) se aude cum lucreaza motorasul, fara sa para ca e ceva in neregula inaintru.

Ce ar putea fi?

post-96900-0-07282600-1330536824_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general, cel mai comun defect, este motorasul de la actuator. Acesta oboseste si nu mai are putere sa invarta.

1. Verifica daca primesti tensiune, cand dai comanda de deschis - daca da, e motorasul de vina, daca nu - trebuie verificat cablajul, comanda de la confort, etc

2. alimenteaza cu 12v motorasul, sa vezi daca lucreaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare colegi,astazi dupa cateva utilizari ale portbagajului am constatat ca nu se mai deschide,nici din telecomanda,nici din usa si nici din yala din spate.La fiecare actionare se aude cum lucreaza servomotorasul insa nimic.Cum pot deschide portbagajul(passat berlinab5.5)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intri in portbagaj dupa ce rabatezi bancheta, apoi desfaci tapiteria de pe capota. Destul cat sa bagi mana sa tragi manual de cablul ala.

S-o fi rupt ceva clema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum pot sa desfac capitonajul de pe "plafonul" capotei portbagajului?NU am gasit nimic de desfacut...Daca desfac suruburile din partea de jos dinspre rezerva si daca desfac si suportii metalici...prinderile da la plasa de bagaje am vreo sansa?

Modificat de bubbax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Tu ai treaba doar cu capota portbagajului. Nu ai acces prin alta parte decat pe sub capitonajul acesteia.

Desfaci suruburile (2 bucati) de la suportul triunghiului reflectorizant si apoi tragi de capitonaj in jos. La B5.5 nu are alte suruburi, doar cleme.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok! Iti trebuie ceva curaj ca sa tragi de capitonaj... Am reusit! Este cablul rupt de la yala! Aveti vreo idee de unde pot cumpara unul si cat costa? Sau daca as putea sa-l repar pe acesta?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il gasesti la reprezentanta. In jur de 50 de lei.

post-8441-0-34350800-1339530747_thumb.gi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult de ajutor ,seara buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare

Im cer scuze daca sunt off topic dar nu stiu unde posta, "problema" mea este urmatoarea. Pe cheia de la pasat B5.5 am butonul cu deschidere portbagaj, azi am apasta si nu sa deschis.

Am crezut ca poate nu sare cand se deschide doar sa deblocheaza in liniste.Incerc sa il deschid cu mana si nu merge. Dupa care deschid masina din cheie si o reinchid si incerc din nou.

Ma enervez si apas pe buton de mai multe ori dupa care incepe si claxoneaza masina, dar nu se aude sunetul de claxon original cel pe care il face cand il activez din interiol. M-am speriat si am apasat pe deschis sau inchis si sa oprit. Dupa care mi-am vazut de treaba mea si am venit la notita vw dar nu am intales mae lucru.

1. Ce ar putea fi? Dc o claxonat si ce?

2. Cand apasa pe butonul deschidere portbagaj de pe cheie ce trebuie normal sa faca?.

3. Am ceva sistem de alarma?Cum imi pot da seama?

Have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tine 2 secunde apasat pe buton de la portbagaj si se deschide.

Alarma OEM a claxonat, si eu am tot asa dar e foarte simpla. Inchide-te in masina, blocheaza masina cu cheia si dupa cateva secunde deschide capota masinii tragand de maneta respectiva si ai sa intelegi ce, de ce si cum se intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

eu am o problema cu deschiderea haionului am schimbat motorasul cu angrenaj cu tot dar acum nu mai am alimentare pe el deci apas butonul degeaba nici pe telecomanda nici in interior daca stie cineva cum sa ii dau de cap

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!