Jump to content

Nu se mai deschide portbagajul


vw_boy
 Share

Postare recomandată

Azi am reusit sa rezolv si eu cu deschiderea.Mergea doar din cheie.Clapeta a ramas blocata in sus si actiona contactul clapetei permanent.Am curatat piciorusele clapetei pt a putea reveni inapoi.Acum merge perfect.Scuze pt pozele de proasta calitate.post-20151-0-87002500-1301161575_thumb.j

post-20151-0-45384600-1301161548_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 371
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    65

  • C o s m i n

    34

  • kelu

    22

  • 42miticutza

    17

Top Posters In This Topic

Posted Images

La B5,5 - switch-ul de la clapa ramas blocat, e o chestie clasica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am desfacut si eu deschiderea la portbagaj. Surpriza a fost asteptata, in sensul ca ma asteptam sa fie stricat motorasul. Asa a fost. L-am desfacut, am constatat ca motorul in sine functioneaza, doar ca rotita din interior a fost distrusa, cred ca s-a blocat iar zimbtii au fost mancati de forta motorasului. Acum ramane sa caut un motoras(actuator) pe la dezmembrari, aveti idee cam cat costa unul? caci presupun ca nu se gaseste rotita cu pricina separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un motoras nou ajunge undeva in jur de 150 ron.in dezmembrari probabil e undeva la jumatate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o problema cu usa de portbagaj in sensul ca la mine efectiv ii lipsa motorasul. A mai fost umblat pe acolo deoarece cand am desfacut usa am gasit motorasul lipsa si firele taiate si adaugate altele de alte culori decat cele originale.

Intrebarea mea este se poate intampla ceva daca fac gresit legaturile intre fire ? sau pot sa fac combinatii de legat pana imi iese ? :)

Modificat de Buldozr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Unde sunt taiate firele?

Fa niste poze sa vedem cum au macelarit pe-acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Am si eu aceeasi problema!! Am mai avut o data prolema asta am fost la un baiat care se priecepe la asa ceva mia zis ca este din soft si ca este nevoie sa resofteze cheile si cu ceva pe la calculator.a softat ce a softat el acolo cheile amandoua si apoi in calculatorul masini (cred) sau calculatorul de la modulul comfort acuma iar sa stricat!cand bag cheia in contact si pun contactul imi spune ca am portbagajul deschis apoi imi spune ca am usa de pe dreapta spate apoi usa de pe partea stanga cand am luat masina de la cel care am cumaparato mia zis ca el a reparat-o si ca nu mai are nimik si acuma dupa 2 luni iar incepe sa faca cel de la service mia zis ca ia schimbat calculatorul ala de acolo cred ca este vb de modul comfort banuiesc doar ca ia pus unul sh si ca a dat vreo 400 de ron :blink: pe al eu lam intrebat cam cat ar fi unul nou si el mia zis ca in jur de 1000 ron :vaidecapulmeu: sau mai bine de atat.as vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva ce se intampla sa stiu si eu inctotr-o sa o apuc.ma duc luni iar la el sa o softeze si apoi nu mai are nimik dar parca prevad eu ca dupa 1 luna 2 iar apare eroarea aia.Imi poate spune cineva ce calculator trebuie schimbat sa ma pot uita cam costa unul nou,poate asa nu o sa mai am probleme!! :( Astept un pm sau un raspuns care sa ma lamureasca cineva ce este de facut Multumesc Frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai intr-adevar s-ar putea sa ai probleme la modulul comfort care este opzitionat sub mocheta la sofer chiar la picioare.scoate pragul de plastic de pe interior si da mocheta si pasla intr-o parte si vezi daca nu cumva ai ceva fire intrerupte sau mufe oxidate. masina se incuie ok? verifica daca atunci cand apare pe bord usa spate stanga/dreapta deschisa daca se aprinde si lampa de sub fata de usa. ar fi prea de tot sa fie switch-urile de la portierele spate si hayon bushite dar sa faca toate figuri in acelasi timp si din cand in cand. verifica firele si mufele de la modulul comfort :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok o sa ma uit sub prag dar nu stiu cum este prinsa mocheta mie ca apoi nu o sa o mai pot pune la loc!dar poti sa imi spui ce tot resofteaza ala la care ma duc eu acolo ca o baga pe vag-com si nu stiu ce tot ii face ca nu ma lasa sa ma uit.as vrea sa scap o data de problema asta.ai zis sa ma uit cand da masina se inchide perfect.iar cand deschid usa de se aprinde becul de sub fata la usa.dar nu mam uitat atunci cand bag cheia in contact si inchid usa daca lumina sta aprinsa atunci cand merg cu masina si ma tot sacaie piuitoarea aia.Cum ar trebui sa fie normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Greu de spus ce face baiatu acolo, dar cred ca sterge eorile care le ai pe la confort. Incearca sa ajungi la modulul confort sa vezi ce e acolo. Dai footresul afara (are o pilulita de 10 sus) apoi capacul de langa el, de la stalpul pillor (are un surubel cap stea, acoperit de un capacel), apoi pragul (care e pe cleme - tragi de el in sus putin spre masina, cu grija) apoi dai mocheta la o parte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK.sterge errorile si apoi softeaza cheile amandoua.dar dece dupa un anumit timp apar erroriile din nou in sistem?modulul comfort adik calculatorul ala de acolo nu se poate schimba sa nu mai apara erorile alea delok.eu desfac si acolo sa ma uit ce este dar nu prea stiu dupa ce sa ma uit.poate dupa vre un fir rupt sau vre unu dezizolat care da la masa cu caroseria si cam atat in rest nu prea stiu dupa ce sa ma uit.pt ca nu ma prea pricep la asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai degeaba schimbi iar modulul de comfort daca problema poate nu este in el. scoate plasticele si mocheta(dureaza 10 min max) si vezi ce e in modul si in afara lui. te uiti dupa fire impuscate, te uiti dupa pini/mufe oxidati/e. studiaza cu atentie firele. si revino cu detalii apoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK.si daca o sa gasesc fire impuscate sau mufe oxidate cum pot sa le repar?merge cu banda izoliera sau pot sa scot pini oxidati si cu ce pot sa ii curat sa faca masa bine acolo unde sunt ei?o sa revin cu un rewiev la ceea ce am gasit acolo.ms frumos pt ajutor. :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

firele te adaptezi la fata locului - banda izolatoare, tub termocontractibil, etc.

Pinii ii cureti direct in mufa, cu spray de contacte.....daca nu vrei sa ii scoti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Dar dupa cata experienta vad ca ai, mai bine cauti un electrician priceput sau poate chiar un coleg de forum din zona, dispus sa te ajute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU am destula experienta pt ca masina abia o am de o luna jumate si nu prea imi bag nasul in ea ca imi este frica sa nu stric ceva pe la ea.ca in rest ma mai pricep catusi decat.ce as vrea sa invat este sa manuiesc catusi de cat bine daca nu binisor vag-comul sa nu mai ma duc pe la alti sa imi ia o caruta de bani pt a imi sterge errorile si sa le pot face eu in spatele blocului cu laptopul.softul il am dar nu prea stiu de unde sa iau un cablu si un manual in Lb roamana pt el.mai pricep eu engleza dar sunt anumiti termeni pe care nu ii inteleg asa bine in engleza si nu vreau sa stau cu dictionarul langa mine cand sterg errorile sa caut ce inseamna erroarea aia pe care mio da el acolo.MS :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-ti recomanda o interfata in romana ci doar una in engleza pentru ca dupa ce ai eroarea o copiezi si o pui pe google de unde ai o groaza de cazuri similare. Ce sa faci cu limba romana?

Gaseste intai pinii oxidati si apoi se gaseste si o solutie.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@matrix, uite niste fotografii(google photos) cu ce trebuie sa desfaci si la ce trebuie sa ajungi

post-11532-0-24071100-1305930432_thumb.j

post-11532-0-40257800-1305930438_thumb.j

post-11532-0-21650500-1305930471_thumb.j

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt poze.dar din cate inteleg eu din a doua poza vad ca acolo sa dat scaunul jos.este nevoie sa il dau si eu jos??sau este de ajuns sa il inping in spate de tot??Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum depinde de fiecare cum prefera. eu prima data cand am demontat modulul am dat si scaunul jos ca a trebuit sa scot mocheta toata(mi-a intrat apa in masina);a doua oara cand am scos modulul am scos doar foot rest-ul, stalpul de langa foot rest si pragul.insa iti recomand sa dai jos scaunul sa poti lucra cat mai ok si sa analizezi fiecare firicel in parte sa vezi unde e buba...nu te speria de faptul ca trebuie dat scaunul jos.ai 2 piulite in fata si doua suruburi stea in spate pe carcasele de la sine, si mufele de sub scaun

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu are rost sa scoata scaunul, ca poate trage fara probleme cutia de la confort, daca desface doar ce ai desfacut si tu, a doua oara. Scaunul, se scoate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am desfacut modulul comfort si am gasit in interiorul cutiei mufa din jumate trei fire legate cu banda izoliera am apasat cu degetul pe ele si nimik nu am gasit urma de umeazeala sau fire oxidate sau altceva iesit din comun.totu parea in regula doar ca firele alea trei mam tot intrebat dc erau legate cu banda izoliera.poate o sa fac cateva poze si o sa le postez poate ma lamuriti?ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revnit cu 3 poze despre ce am gasit in interiorul carcasei.si cele 3 fire legate cu banda izoliera.http://imageshack.us/photo/my-images/215/img1901b.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/59/img1902j.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/546/img1903v.jpg/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua. Chiar daca nu este problema din topic are cat de cat legatura cu el.

Portbagajul nu se mai inchide, am martor aprins la bord, am studiat pe forum tot ce era legat de asta dar nu m-am lamurit, Nu vrea nici din telecomanda si nici manual. Un sfat daca se poate, va rog.

Cordial

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!