Jump to content

Aprindere de pe un bus


MikeRG
 Share

Postare recomandată

baga bre o poza...ca eu am vazut (parca la alpadrino) niste fise cu prindere universala...erau in asa fel facute sa mearga si pe delco/bobina clasica si pe cele cu un stutz in interiorul fiecarei intrari (adica locurile unde intra fisele). de aceea ma gandeam...ca daca o fi asa..se gasesc....

pai asa e, cu stutz, eu ziceam sa tinem costurile jos si sa punem doar fisa centrala pentru stutz dar si aia modificata, in sensul ca sa mearga la capacul clasic a.i. sa iti pastrezi si fisele, daca tot sunt bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 419
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bogdan_bus

    78

  • MikeRG

    61

  • jan

    57

  • misu ploiesteanu

    46

Top Posters In This Topic

Posted Images

boazele...

te chiuni cum nu :) ... caci sunt curios dupa ce pui sus aprinderea sa aud si parerea ta. iar pt aia cu regulatorul nu iti mai bate capul... chiar nu e necsar daca nu ai injectie.

exact aia am si facut mike. ca nu se potrivea capatul care intra in delco si am pus mufa mea veche in partea cu delco-ul ca e modelul ala care se infileteaza cu un surub in miezul fisei :D. iar fisa veche cu capatul care intra in bobina veche e tot in masina impreuna cu delco-ul. asa ca in caz de Domane Fereste scot de pe fisa actuala mufa de capat dinspre delco, pun pe fisa veche, pun delco si salutare dar sper din tot sufletul sa nu fie cazul. si nici nu cred ca ci merge ok . oricum am impresia ca fisa asta care o am acum se potriveste si cu decloul vechi. repet sper sa nu am ocazia sa aflu.

toni ai bozele. daca nu e ok aia cu fisa iti mai fac.

post-6468-1170918459_thumb.jpg

post-6468-1170918469_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asa e, cu stutz, eu ziceam sa tinem costurile jos si sa punem doar fisa centrala pentru stutz dar si aia modificata, in sensul ca sa mearga la capacul clasic a.i. sa iti pastrezi si fisele, daca tot sunt bune

daca este cu stutz poti sa incerci la alpadrino. sunt niste fise albastre (este adevarat ca sunt siliconice...) se dau la bucata si au mufa rotunda (exact ca sa mearga pe tipul clasic) insa in interiorul acelui rotund au 3 picioruse care se mufeaza cu stutul central..

da am vazut acum poza...astea sunt...mergi acolo si te uiti..vezi sa nu iti dea altceva fetele alea (ca nu stiu cat de bine stiu ele de stutz....)

Modificat de tonic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi sa nu iti dea altceva fetele alea (ca nu stiu cat de bine stiu ele de stutz....)

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca este cu stutz poti sa incerci la alpadrino. sunt niste fise albastre (este adevarat ca sunt siliconice...) se dau la bucata si au mufa rotunda (exact ca sa mearga pe tipul clasic) insa in interiorul acelui rotund au 3 picioruse care se mufeaza cu stutul central..

da am vazut acum poza...astea sunt...mergi acolo si te uiti..vezi sa nu iti dea altceva fetele alea (ca nu stiu cat de bine stiu ele de stutz....)

poate mike ca eu nu vin pana la buc pt niste fise (poate daca stiu fetelea alea bine de tot ce si cum cu stutuzul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off topic - din ciclul - asta ce e? si din seria - spalata e ca noua - thx radrom!

...

post-13-1171049651_thumb.jpg

post-13-1171049658_thumb.jpg

post-13-1171049664_thumb.jpg

post-13-1171049669_thumb.jpg

post-13-1171049714_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off topic - din ciclul - asta ce e? si din seria - spalata e ca noua - thx radrom!

...

seamana a fi un delco :ceuameni:

Modificat de tonic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

seamana a fi un delco :ceuameni:

cata perspicacitate :D

nu bre, e vorba de delco-ul cu sertaras - modelul cu aprindere electronica mai veche dar care a fost reconvertit la platina de un fost proprietar :D

in pozele succesive, o piesa de rezistenta, extrasa din curtea de cosmar a lui radrom - capacul tip porsche

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

gut material.... pt mine cam tarziu :P dar bun la casa omului :D

in a doua schema dupa cate observ nu e inclus si acel Ignition Control Unit pe care nu l-am mai montat nici eu.

@mike: ai pus delco-ul si aprinderea aia odata pe majina? ce tot faci? inca mai reusbishezi? chiar sunt curios sa aud si parerea inca unei persoane care a montat brotacului asa ceva :D .

PS: ca si curiozitate daca tot a aparut aici ce e "23 : secteur gradu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mike: ai pus delco-ul si aprinderea aia odata pe majina? ce tot faci? inca mai reusbishezi? chiar sunt curios sa aud si parerea inca unei persoane care a montat brotacului asa ceva :D .

PS: ca si curiozitate daca tot a aparut aici ce e "23 : secteur gradu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( imi pare rau sa aud ca nu ai mai avansat cu ignisanu'. la mie fisa provizorie a ramas definitiva (pt moment) :(.

eu am avut mare noroc si cu delcoul si cu firele si cu toate celelalte... totul a fost super ok. pana si mansonul de cauciuc care protejeaza firele dinspre aprindere era prins cu soricel (l-am taiat eu ca sa fac pozele si am pus altul), sigurantele de la mufe sunt la locul lor si functionale...

dreq de cuie ca nici astea nu mai sunt cum erau :( ... :) sper sa ai noutati cat mai repede.

spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
cine are pe busul lui aprindere electronica originala din fabrica? am rugamintea sa ma ajute cu niste informatii si acces la motor ca sa vad si eu cum e montata, ce fel de bobina trebuie, daca are sau nu in stabilizatorul electronic de relanti etc

codul delco-ului pe care l-am achizitionat impreuna cu modulul electronic de aprindere este VW 021-905-205J - provine in principiu de pe un 1.7, dupa datele de pe net - mai am si cablaraia de la modul la delco/bobina, dar nu stiu ce bobina trebuie, merge una standard sau nu?

multumesc

:D

Nush ce sa zic. :D Imaginile ,,vorbeste"... :)) Sa presupun ca am aprindere d-aia electronica? Nush di ce nu es pozile... :D

:D

Nush ce sa zic. :D Imaginile ,,vorbeste"... :) Sa presupun ca am aprindere d-aia electronica? Nush di ce nu es pozile... :D

post-1207-1174397088_thumb.jpg

post-1207-1174397094_thumb.jpg

post-1207-1174397099_thumb.jpg

post-1207-1174397159_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai sa presupui ca presupui bine :rolleyes: . e acelasi model cu ce am eu pe brotac acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rugaminte: cine are aprindere d-asta imi zice si mie ce scrie pe modulul ala electronic?

Sau pe amindoua cutioarele?

Multam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rugaminte: cine are aprindere d-asta imi zice si mie ce scrie pe modulul ala electronic?

Sau pe amindoua cutioarele?

Multam.

stabilizatorul electronic de ralanti (pe care eu nu l-am montat pe motiv ca nu isi are rostul fara injectie) are codul din poza

la codul de pe aprinderea care o am montata pe brotac o sa ma uit caci masina e aks iar eu sunt la munci. deci zilele urmatoare. in posturile anterioare mai gasesti diverse coduri caci le-a postat MikeRG

post-6468-1174485782_thumb.jpg

Modificat de sergiup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, nu stiu cum a scapat de lipsesc exact codul pentru modulul ala electronic. Celelalte au codurile. Si nu l-am gasit nici pe saituri de vanagoane.

Ceva infomatii despre diagnosticul sumar (pe baza de ohmmetru sau cumva) la senzorul hall si la aprindere are cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doua secunde sa citesc pe modul

211 905 351 E

BAIII! I SE FACE CUIVA MILA SI MA AJUTA CU SCOSUL STIFTULUI DIN DELCO PENTRU CA M-AM SATURAT! ESTE PESTE PUTERILE MELE DE INTELEGERE DE CE NU IESE - O FI STRAMB? S-O FI GRIPAT PRIN RUGINIRE?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de cod. Poate pe la tancioc, io stiu?

Pai nu merge sa bagi vreo 10 zile la rind degripant? Si dup-aia sa-l bati cu un cui, da cu virful retezat, ca altfel se dilata siguranta si se propteste in peretele gaurii? Sau cu un burghiu vidia turcesc de la piata (bati in vidia)? Da, buna e o menghina mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mircea_cotiga

Acu' o saptamana a fost "saptamana prezoanelor rupte si scoase cu succes": intr-un bloc motor ,intr-un bratz d'ala de la puntea spate,intr-o chiulasa de dacie, intr-un suport de electromotor de la un mot. de barca,...Inaugurez " saptamana scosului de stifturi"... :somnmare: :tomato:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, am gasit si io la talcioc ambele cutioare, fara mufa dinspre delcou (nu-i problema, senzorul Hall are +, 0 si - cu fire colorate corespunzator. Problema e la mufa cu 7 contacte (folosite doar 6) de la modulul principal, unde exista 3 fire ceva mai groase (maro, verde, negru), despre care nu stiu care o fi +, - si bobina. Rugamintea mea e sa-mi zica cineva care stie cum se leaga. Firul negru are papuc simplu mama, firul verde are papuc mama prins intr-o mufa de plastic alb care are inca un loc liber de papuc, iar cel maro e taiat.

post-2697-1174844594_thumb.jpg

Modificat de jan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firul maro taiat se leaga la masa

firul verde cu plasticul la - (minus) (eu in locul liber de papuc am legat turometrul)

firul negru cu papuc simplu la +(plus)

la mine astfel sunt legate. deveicele tau e identic cu al meu.

la http://vwforum.ro/index.php?showto...22691&st=20 la postul 28 sub poze e un pdf. da-l jos si verifica totusi corespondenta firelor. ar trebui sa fie identica.

spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci. Asa-i, e indentice :somnmare: . O sa-i fac o proba. Stabilizatorul ala oare ce stabilizeaza? Intirzie semnalul de la senzor sau asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci. Asa-i, e indentice :lol: . O sa-i fac o proba. Stabilizatorul ala oare ce stabilizeaza? Intirzie semnalul de la senzor sau asa ceva?

daca nu ma insel, ia semnal de pe fisa bujiei 1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine cu el sau fara el nu a fost nici un fel de diferenta. motiv pt care nu am mai montat stabilizatorul. din cate am priceput ar avea sens doar daca motorul e pe injectie. Mike gresesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!