Jump to content

Aprindere de pe un bus


MikeRG
 Share

Postare recomandată

cine are pe busul lui aprindere electronica originala din fabrica? am rugamintea sa ma ajute cu niste informatii si acces la motor ca sa vad si eu cum e montata, ce fel de bobina trebuie, daca are sau nu in stabilizatorul electronic de relanti etc

codul delco-ului pe care l-am achizitionat impreuna cu modulul electronic de aprindere este VW 021-905-205J - provine in principiu de pe un 1.7, dupa datele de pe net - mai am si cablaraia de la modul la delco/bobina, dar nu stiu ce bobina trebuie, merge una standard sau nu?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 419
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bogdan_bus

    78

  • MikeRG

    61

  • jan

    57

  • misu ploiesteanu

    46

Top Posters In This Topic

Posted Images

cine are pe busul lui aprindere electronica originala din fabrica? am rugamintea sa ma ajute cu niste informatii si acces la motor ca sa vad si eu cum e montata, ce fel de bobina trebuie, daca are sau nu in stabilizatorul electronic de relanti etc

codul delco-ului pe care l-am achizitionat impreuna cu modulul electronic de aprindere este VW 021-905-205J - provine in principiu de pe un 1.7, dupa datele de pe net - mai am si cablaraia de la modul la delco/bobina, dar nu stiu ce bobina trebuie, merge una standard sau nu?

multumesc

eu am luat de pe un WBX de 2000 toata aprinderea... in vreo doua zile pot sa fac niste poze daca te intereseaza si sa iti dau niste coduri... bobina e pt aprindere electronica, si poti sa o iei de la golf, passat sau orice mai nou (generatia a II-a). eu inca n-am montat asa ca nu pot sa iti zic prea multe in rest, dar am un prieten care are pe masina si pot sa iti dau nr lui de tel.

:lol: ii delcoul ce il vindea ala pe okazii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap...trebuie refurbishat nitel

multumesc pentru ajutor, daca ai chef si timp, pozele si codurile sunt binevenite

gasisem si eu niste coduri

pentru bobina

211905115D

si pentru stabilizatorul digital/electronic de relanti

251906083

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge bobina originala .. o vreme. Aprinderea elecronica (modulul ala negru cu minimum 6 fire) "rupe" mult mai abrubt tensiunea in primarul bobinei decat o facea platina -> tensiune mai mare in secundar. Atat timp cat nu se "incinde" bobina e ok. Daca o vezi ca frige in 2-3 minute de functionare cauta alta de preferinta de pe o masina cu aprindere electronica de fabrica.

stabilizatorul de relanti e din alt film ...

Modificat de charlie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stabilizatorul de relanti e din alt film ...

a echipat motoarele pentru care emisiile erau o problema - California de ex. - piesa inca se gaseste ca reper nou la vreo 36 USD; aprinderea poate merge si fara el, daca unesti cele doua fire care duc la cutiuta intre ele :))

intai voi pune la punct delco-ul sa fiu eu sigur ca functioneaza, il testez scurt, pe urma ma apuc sa cumpar bobine si alte alea - oricum cred ca un s/h de pe un veweu gasesc pe la baietii cu G2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Bobina am eu de Passat 1800 cmc an 1990 motor ce a fost echipat cu injectie .Daca esti interesat zici ,dai adresa si o trimit la Bucuresti. A si fara obligatii,ca intre colegi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va rog bagati si voi niste poze. ca am si eu un set din asta (luat de la derjenige acum cativa ani) insa inca nu l-am montat (tot din lipsa de bobina..ca auzisem ca trebuie o bobina mai speciala....). Vreau sa vad daca ceea ce am eu este despre ce vorbiti voi aici sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca se incinge bobina, trebuie montat o rezistenta(balast resistor). patit si eu, masina se tot oprea si nu stiam de ce :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tipatescu are aprinderea electronica originala de pe un bus care eu am montat-o pe motorul de 2000cmc de pe TYP3( :) inca cu numere de Arad).aprinderea are stabilizatorul de relanti din cate-mi aduc eu aminte.bobina este originala si delcoul la fel.vb eventual cu el si sigur te lasa sa bagi un ochi la motor.

Modificat de lexxus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza cu bobina. are codul cerut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza cu bobina. are codul cerut

:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap...trebuie refurbishat nitel

multumesc pentru ajutor, daca ai chef si timp, pozele si codurile sunt binevenite

gasisem si eu niste coduri

pentru bobina

211905115D

si pentru stabilizatorul digital/electronic de relanti

251906083

Nenea poti sa vezi la al meu ce si cum...Propietarul a zis ca e...Are nishte cutii cu fire care intra spre delcou, nu m-am apucat sa desfac...Am mot. de tip4 pe ea. Pe bobina scrie clar numai pentru electronic.Auto e in centru, in fata la CC. Cand vrei sa vii, ma suni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza cu bobina. are codul cerut

bobina primita azi, multumirile mele - va tin la curent cum merge cu rebuildul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) Pai ar fi bine dac-ai scrie cum ai rezolvat cu legatura de la un singur carburator la vacuum-ul delcoului. E depresiune cit sa mareasca avansul? Din cite am observat eu, nu prea e (si am capsula cu membrana mare, de la un singur carburator n-o misca). Poate ca e mai bine sa tragi de la ambele carburatoare, totusi? Cu niste supape cu un singur sens, ca sa nu se influenteze?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic.....n-ar mai trebui avans vacumatic... :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:frigbaitata: Pai ar fi bine dac-ai scrie cum ai rezolvat cu legatura de la un singur carburator la vacuum-ul delcoului. E depresiune cit sa mareasca avansul? Din cite am observat eu, nu prea e (si am capsula cu membrana mare, de la un singur carburator n-o misca). Poate ca e mai bine sa tragi de la ambele carburatoare, totusi? Cu niste supape cu un singur sens, ca sa nu se influenteze?

Merci

despre ce discutam aici? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt, despre nimic. :D

:D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt, despre nimic. :D

:D :D :D pai are dreptate...va rugasem sa bagati si voi niste poze ceva ca sa intelegem si noi astia mai mici si prosti :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aoleu... s'teti de groaza...bai, am facut acum poze cu ce am, in ce stare am... vacuum nu are ca l-am scos ca era stricat... partea cu firele inca nu am rezolvat-o - tre' sa pun fire noi ca sunt coapte rau alea vechi - bobina are codul dat de mine mai sus

post-13-1169936654_thumb.jpg

post-13-1169936673_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mike,cipul de la aprindere sa-l prinzi pe o bucata de aluminiu ptr ca se incalzeste foarte tare si trebuie racit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mike,cipul de la aprindere sa-l prinzi pe o bucata de aluminiu ptr ca se incalzeste foarte tare si trebuie racit.

am vazut original dar pentru modul bosch - radiator de al. - sa caut unul adevarat de pe la vre-un montaj electronic de putere sau un cooler de cpu

produsul finit - spalata e ca noua...si un pic de vopsea face minuni :D

post-13-1169981953_thumb.jpg

post-13-1169981958_thumb.jpg

post-13-1169981964_thumb.jpg

post-13-1169982019_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modulul propriu zis arata cam asa

post-13-1170242916_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...poti sa vezi pe tip3 ... daca nu, o sa incerc sa fac o poza miine la legaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...poti sa vezi pe tip3 ... daca nu, o sa incerc sa fac o poza miine la legaturi.

daca faci poze e pefect, cu vizionarile mai greut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!