Jump to content

Roll up/down windows din cheie - Inchidere/deschidere automata a geamurilor din cheie/telecomanda


BogMW
 Share

Postare recomandată

si pe VCDS cum rezolv? ma poti ajuta te rog :icon_redface:

Mersi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge cu VCDS-ul -programul - folosesti doar cablul (sunt mentionate mai sus, care variante).... cu programul - motordiag.

L.E - VCDS-ul e programul... cablul e cablu.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge cu vag-com 409.1 (cablu kkl) pe mufa usb si cu motordiag confort manager (motordiag are mai multe programe), in cazul modulelor de confort care incep cu 1C0 959 799.

Sau mai poti face cu vag-com 409.1 pe mufa com, cu vds pro din dos, daca stii ce sa modifici.

Scuze de repetitie.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult pt ajutor, am sa incerc, am citit documentatia pt motordiag-confort manager am descarcat si programul acum sunt curios daca functioneaza cu cablul pe care am eu. Incerc sa nu stric nimic. A si nu stiu ce fel de cablu am dar incerc :D

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N.P.

Mai sus scrie ce cablu ai: VCDS Version: Release 11.11.4, deci nu este cel bun -> 409.1.

Spor si bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa omul sa se chinuie , ca e greu de rasfoit topicul asta :)

Tocmai ce s-a spus aici :

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFF: Sa sti ca din 40 de pagini de aici am citit cel putin 20. vreo 2-3 ore. si am citit ce trebuie si cum trebuie facut colegul "h0m3s1ck" si "F l o r i n" m-au ajutat sa inteleg ce am de facut, nu stiam ce fel de cablu am dar acuma stiu, Multumesc pt ajutor :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in Timisoara activeaza careva roll up/down si functia range?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta in aria Prestari Servicii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi pe Cniky de pe forum.

El te poate ajuta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La noua mea achizitie Skoda Octavia 2006, motor 1.6 BFQ, cu modul de confort 1C0 959 799 a mers roll up/down windows din cheie briceag foarte usor cu motordiag. Multumesc celor care au postat instructiunile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Vreau sa imi activez roll up/down , am Part No: 1C0 959 799 exact cum a specificat h0m3s1ck in unele topic-uri si am gasit si tutorialul postat de el pe forum in legatura cu acel program in poloneza.Am o interfata vag com 908,2, merge sa rulez si acel program postat de el (acesta) cu cablul de la vag com care il am?

post-114474-0-22840100-1354578873_thumb.

Modificat de lucian3087
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aici am niste valori care m-i le da programul.post-114474-0-68220000-1354591203_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU merge decat pe B acel program.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Merge pe toate care incep cu 1C0 959 799...

Nu avea cablu care trebuie, cred ca l-am lamurit pe privat.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc,am incercat asa k fapt divers cu vcds 908.2,programul il detecteaza,dar cand dau pe acele optiuni da unele erori,in fine,va multumesc inca o data,o sa ma descurc eu,important e ca se poate activa acea optiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai vezi ce "faci" pe acolo , sa nu ramai cu un modul de confort in brate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt constient de asta,nu am facut mare lucru,multumesc oricum pentru avertizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La Golf 4 din 2002 cu alarma din fabrica se poate cu VAG COM?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf 4 din 2002 cu alarma din fabrica se poate cu VAG COM?

Depinde ... de versiunea de vagcom ... de softul folosit si nu in ultimul rand de tipul modulului confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am citit aproape tot topicul si am decis sa-mi incerc norocul. Am o interfata VAG-COM pentru versiunea 311.2 achizitionata de la Dl. Voinea. Pe laptop am pus de curand Windows 8. Cand am conectat interfata la laptop mi-a descarcat automat driverul pentru ea. Am facut comparatie intre driverul primit odata cu kitul de instalare si cel gasit automat de windows si diferenta a fost ca cel gasit de windows era din 10.04.2012 - v2.8.24.0 si cel din kitul de instalare era din 04.02.2004 - v1.0.2151.0. Am lasat driverul din 2012. Din Device Manager am schimbat portul la interfata din COM4 in COM1 (ca sa pot folosi interfata si cu VAG-COM)

Am facut o scanare cu vag-com 311.2 pe adresa 46 si mi-a returnat urmatoarele valori:


Address 46 --------------------------------
Controller: 1C0 959 799 B
Component: 18 Komfortgerát HLO 0003
Coding: 00259
Shop #: WSC 01266
--------------------------------------------------

Bucuros ca am controllerul care merge modificat cu interfata pe USB, am instalat Motordiag, urmand instructiunile si am reusit din prima sa reprogramez controllerul. Dupa finalizarea operatiunii am testat inchiderea centralizata si totul e ok. Functia Roll up/down functioneaza acum si din telecomanda. La deschidere trebuie tinut apasat butonul mai mult (aprox. 3-5 sec) ca sa se deschida geamurile. La inchidere aproape din prima secunda de apasare se inchid toate geamurile.

Nu stiu daca voi folosi prea des aceasta functie, pentru ca nu prea uit geamurile deschise. Totusi sunt extrem de bucuros ca acum masinuta e putin mai desteapta si ca am reusit sa activez singur aceasta functie.

Multumesc lui h0m3s1ck pentru tutorialul postat. Fara el imi era greu sa folosesc acel program.

Am facut 2 printscreen la program.

Prima imagine este dupa ce am apasat butonul Naeti ID, inainte sa apas butonul Aktivace oken.

post-14011-0-42768600-1358186419_thumb.p

A doua imagine este dupa ce s-a terminat reprogramarea.

post-14011-0-11117900-1358186426_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Tubocip sau @Al Bundy - la un VW T5 merge activata functia aceasta? E cineva care a activat aceasta functie pe vw T5?

Multumesc anticipat!

Revin, am gasit ceva, ar mai trebui un modul. Nu merge activat doar din VCDS.

Modificat de STOE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ce ai gasit ?

Nu stiu daca ai cent conv ... depinde de an

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf 4 din 2002 cu alarma din fabrica se poate cu VAG COM?

Depinde ... de versiunea de vagcom ... de softul folosit si nu in ultimul rand de tipul modulului confort.

cu vagcom se poate afla ce tip de modul confort am?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!