Jump to content

Roll up/down windows din cheie - Inchidere/deschidere automata a geamurilor din cheie/telecomanda


BogMW
 Share

Postare recomandată

da, poate asa s-a dorit/stiut, sa ii faca numai fata.

 

am zis doar ca Vds Pro te ajuta, sens in care poti modifica strict ce adresa vrei, corespondenta geamului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:salut:  aceasi problema o am si eu  am avut modul confort activ dar am schimbat bateria , si sa dezactivat daca am inteles eu bine .       rugamintea mea este cum sal activez iar  . multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin simpla schimbare a bateriei nu se reprogrameaza calculatorul de confort si nici nu isi pierde codarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da - nu se pierd setarile !

Ce ar insemna sa se piarda toate setarile din toate modulele la schimbarea acumulatorului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:salut:  aceasi problema o am si eu  am avut modul confort activ dar am schimbat bateria , si sa dezactivat daca am inteles eu bine .       rugamintea mea este cum sal activez iar  . multumesc

 

poate s-a pierdut setarea de baza la geam.... si nu mai urca/coboara automat - caz in care trebuie sa cobori geamul si tine apasat butonul in continuare, 2-3 secunde.... urca-l si tine tras de buton tot asa, doua, trei secunde. Dupa asta, trebuie sa functioneze - repeta procedura pana invata setarea de baza.....  daca despre asta era vorba....

 

GOLF 1.4 16V ( AXP ) 2001! Ce cod are modulul de confort?

 

no, daca e pana in 06.2001 are modul confort cu 1J0 959 799 xx - mai departe, trebuie sa scanezi sau sa-l desfaci, ca sa vezi cu exactitate ce cod are respectiva masina.

 

daca masina e sf lui 2001... in acte 2002 - are 1C0 959 799x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

axp   mentionez ca am cheie normala fara butoane pe ia .inchiderea geamurilor sau deschiderea se facea prin rasucirea chei in iala usi.   va multumesc :beerchug:

Modificat de kamikazevali
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

axp   mentionez ca am cheie normala fara butoane pe ia .inchiderea geamurilor sau deschiderea se facea prin rasucirea chei in iala usi.   va multumesc :beerchug:

 

stiu... doar ca nu merge asa.... sunt multe coduri... ori scanare, ori desfaci toate plasticele de sub bord, desfaci modulul si vezi codul scris pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florin 

Anul de fabricatie de pe brif e 07.2000! ( AXP )

Daca invart cheia in portiera se coboara/ridica toate 4 geamurile. Dar din telecomanda nu merge.

Daca are cineva bunavointa sa imi zice exact "Unde, ce si cum" trebuie sa modific prin VAG-COM sa activez aceasta functie din telecomanda..

Mai pe romaneste ca la prosti: dute acolo, pune valoarea X, save, Voila :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No, vezi ca nu merge din VCDS, din pacate..... nu tu ai postat si pe FB legat de asta ?.... ca am raspuns si acolo.

 

daca este din 2000 - atunci ai modul confort 1J0 959 799 XX.

 

ca sa ii activezi roll up/roll down, trebuie o interfata seriala, un laptop cu mufa seriala nativa plus Vdspro - se intra cu vdspro pe adresa 46, se modifica mai multe adrese din eepromul modulului confort.

 

daca ai cele necesare, te ajut si iti zic ce trebuie sa faci ca sa activezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am postat eu.

Momentan nu am "sculele" necesare. Dar o sa incerc sa fac rost si revin. 

Multumesc pentru informatii deocamdata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai functioneaza linkul(http://www.motordiag.eu/mkm/aktivace.php)pentru activarea motordiag-ul in ceha. Ne poate da cineva un nou link?

 

L.E: am rezolvat. Se pare ca si-au schimbat domeniul. Din motordiag.eu s-a facut motordiag.cz 

Modificat de Laurentiu Utiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motordiag nu merge la modulul care il are LMR, ci numai la 1C0 959 799x

 

Nu te pot ajuta, nu am interfete de vanzare.... dar nu uita - trebuie interfata seriala si laptop cu mufa seriala nativa - nu merge cu adaptoare, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa ajunga sa isi cumpere sculele necesare, ca ii dam procedura dupa aia.... de fapt e postata de mai multe ori, dar il ajutam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru interes. E de apreciat ce fac unii, inca.

Momentan caut cablu, de laptop as avea de unde lua. 

Cred ca o sa cumpar unul daca gasesc mai low cost :D Daca aveti ceva recomandari de unde as putea lua, sunt binevenite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atentie - cu mufa seriala nativa..... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-mi dai un exemplu mai exact, eventual o poza cum arata acea mufa?

 

Cablul de care dispun eu de la ross tech cu USB (VCDS), nu merge cu asta nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai sus, ti-am scris....

 

No, vezi ca nu merge din VCDS, din pacate..... nu tu ai postat si pe FB legat de asta ?.... ca am raspuns si acolo.

 

daca este din 2000 - atunci ai modul confort 1J0 959 799 XX.

 

ca sa ii activezi roll up/roll down, trebuie o interfata seriala, un laptop cu mufa seriala nativa plus Vdspro - se intra cu vdspro pe adresa 46, se modifica mai multe adrese din eepromul modulului confort.

 

daca ai cele necesare, te ajut si iti zic ce trebuie sa faci ca sa activezi.

 

Cauta laptop care sa aibe mufa RS 232 - port serial nativ. Numai cele mai vechi sau cele mai noi - profesionale, au asa ceva.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut.

Acesta este Part No moduluilui de confort 1C0959799B.

Am incercat sa urmez pasii din tutorial,apare mesajul "interfata ok" dar cand dau activare imi da eroare.(fix ca aici 

)

Ceva idei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa mearga...dar nu inteleg de ce da eroare de comunicare.Mentionez ca am cablu vagcom 12.12 si VCDS-ul functioneaza bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citeai un pic, intelegeai ca nu merge roll up/down cu cablul vag com 12.12, doar cu 409.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La naiba...Ma gandeam ca daca e mai nou suporta si optiunea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!