Jump to content

Roll up/down windows din cheie - Inchidere/deschidere automata a geamurilor din cheie/telecomanda


BogMW
 Share

Postare recomandată

Tocmai ca nu suporta .

Vezi ca sunt colegi de pe forum care te pot ajuta sa iti activezi optiunea aceasta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cablul - vezi in aria anunturi, sunt colegi care te pot ajuta.... sa achizitionezi una de la ei.

 

spor la treaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am reusit cu VCDS

[46] - Comfort System

Windows

Found in [Coding - 07] > Long Coding Helper

Windows up via remote Comfort Operation (via Remote Control)

Uncheck the box for "Comfort function power windows/sunroof via remote control inactive"

Check the box for "Comfort opening power windows via remote control active"

Check the box for "Comfort closing power windows via remote control active"

Check the box for "Closing sunroof via remote control active"

Note, For some reason, VW does not allow the sunroof to be opened using the remote, only closed, despite the presence of a checkbox indication for that feature.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia 2 e altceva - ai LC

La G4 Bora Seat Passat B5,5 nu ai asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te contrazic, am facut la un Passat B6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat B6 are de fabrica optiune sa ridice geamurile atat cat tii apasat pe buton telecomanda ... Tu ai activat automatic closing ! Ridicare automata la un click.

Aici se discuta despre ceea ce am zis mai sus .

Multumim de info

Modificat de Turbocip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Doar remedierea adresei defecte fara vds pro sau odis nu se poate? (ex cu vag can? In ideea ca daca se poate, atunci as putea activa roll up cu programul in ceha)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablul serial nativ care dump (eeprom) acceseaza? Folosind cablul serial kkl pe usb am modificat in dump diferite adrese pt iluminare bord si range (multumesc din nou pt ajutor), iar cu programul in ceha aproape am reusit cu acelasi cablu, dand o eroare la un block... Banuiesc ca programul in ceha are acces la adrese ca si cablul kkl serial nativ in dos prin programele vds pro si odis. Daca programul in ceha poate accesa prin xp si usb, nu exista vreun program cu kkl pe usb in xp, care citeste si scrie dumpul unde s-ar putea modifica aceste adrese cu un editor bin? Pt modificarea adreselor pt iluminare bord se acceseaza un procesor doar al bordului, iar pt inchidere centralizata alt procesor?

Modificat de profollie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbesti de doua module diferite !

Pe tine te intereseaza Centrala de Confort .

Acolo trebuie sa modifici adresele necesare centralei respective, in functie de codul ei hardware.

Ce ai facut tu cu range si altele - tine de Instrument Cluster , deci nu confunda ca vezi scris cuvantul "dump".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si atunci citirea dumpului la modulul comfort prin kkl usb nu se poate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se acceseaza cu ce ti-am spus intr-un post anterior. Citeste threadul asta si vei intelege exact.

Nu ne pune sa ne repetam la nesfarsit .

Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astfel ajung la concluzia ca DOAR cu port serial nativ se rezolva... :(

Modificat de profollie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam greu,.... din pacate....  :soothe[1]:  cand iti zicem ceva, de regula cam asa este....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si atunci citirea dumpului la modulul comfort prin kkl usb nu se poate?

Cum ai vrea sa iti urce geamurile? automat sau cat timp tii apasat pe telecomanda? Se poate si una si alta, dar trebuie ori desfacut modulul si programat manual ori pe usb cu vas5054.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-ar placea sa se inchida automat la blocarea usilor. Prefer orice se poate, fara desfacerea modulului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutari,am achizitionat un vag com 12.12.0.clona/usb.pot sa fac cu aceasta roll up /dawn si care e procedura.mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutiile despre interfete clona sunt ilegale si, deci, interzise pe acest forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari,am achizitionat un vag com .....pot sa fac cu aceasta roll up /dawn si care e procedura.mulțumesc.

 

 

roll up/roll down - nu ai cum sa faci cu Vag Com-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si oricum nu puteai sa faci codarile cu ceea ce cumparasei.

LE: nu vazusem postul tau Florine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
sandor gherghely

Stimati colegi, eu sant tamaie in materie de electric si electronica auto iar pt mine denumirile astea ;cluster,dump,modul comfort,vag-com,vcds etc sant sf dar in naivitatea mea va rog sa-mi spuneti la golful meu fab in 04 2001 cu inchidere centralizata si 4 geamuri electrice care se inchid-deschid din cheie bagata in iala masinii telecomanda nu am si nici cheie briceag daca am modul comfort si daca pot cumpara o telecomanda care sa inchida-deschida masina fara alte setari nu e cazul pt mine e suficient ;Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate la tine nu sunt sanse sa adaptezi o telecomanda, fara sa inlocuiesti modulul confort - din pacate nu ai partea de receptie radio in el.

 

daca iti cumperi altul, tot cu 1J0 xxx xxx - si telecomenzile aferente, se poate face modificarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare, vreau sa fac acelasi lucru la fabia din semnatura ce doreste si colegul "sandor gherghely" respectiv sa se inchida geamurile folosind telecomanda de la alarma.

atunci cand folosesc cheia in Yala se ridica si coboara geamurile. am inteles ca trebuie alt modul confort ca sa folosesc o cheie cu butoane, dar, oare nu merge legata altfel alarma astfel incat atunci cand tin apasat butoanele de armat/dezarmat sa ridice si sa coboare? in momentul de fata pinul de la comanda al alarmei duce la un fir din mufa din stalp. stiu ca exista un fir accesibil dupa ce dai fata la usa jos, din ce am inteles ar fi mai potrivit. oare daca leg acolo alarma? are vreun folos?

 

alarma este viper.

 

si o intrebare offtopic: am buton "aux" pe telecomanda alarmei, portbagajul are incuiatoare electrica, am unde sa leg firul "aux" de la alarma pentru a deschide portbagajul din telecomanda? (ce culoare are firul ce duce in centrala electrica?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!