Jump to content

EGR - probleme


botze
 Share

Postare recomandată

03P131512D  Acesta e codul meu OE, dar nu il gasesc la niciun magazin, toti imi zic de wahler sau pierburg, sidat. Ma poate ajuta cineva cu vreo referinta ?

 

03P131512E doar asa am gasit si e 2100 ron OE VW. Alte marti nu tin absolut deloc ?

Modificat de VwAudiGroup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt colegi si/sau cienti care au experimentat si alti producatori...unii se bucura de ele...altii dupa 1 an, altul. Colegii care se ocupa de mecanica, ne pot preciza experientele lor  in acest sens

Da, codul se schimba in 03P131512E....acesta trebuie montat. 

Screenshot_20220208-195307_Chrome.jpg

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai ieftinache ar fi elstock la 700, tine un an fara sa apara eroarea sau e pierdere de timp ? Am mai gasit pe whaler dar sub forma de 2 coduri:  710863D si 710863R

Modificat de VwAudiGroup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine poate garanta? Am intalnit cazuri cand au montat si nici macar nu se putea sterge eroarea....montat original,  rezolvat problema 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum trec producatorii testele de calitatea produsului daca vin "defecte" din fabrica ? Nu cred ca va zice cineva daca unul mai ieftin isi face treaba ca unul OE o perioada mai lunga de timp. Va pastra pentru el :(

Pentru 1.2 CFWA si-a pus cineva whaler, daca da, care dintre cele 2 ?

 

cfwa.PNG

Modificat de VwAudiGroup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune OE ,restul marcilor AM de obicei nu tin , fie nu merg din prima ,fie cad in aprox 6 luni.

In cazul de fata ieftin o sa te coste dublu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ascultă-l pe Cătălin. 

Eu la fosta Skoda Octavia 2, aveam EGR-ul schimbat de fostul proprietar (MAGNETTI MARELLI) și a ținut vreo 9 luni (vreo 7000 de km). 

Am pus eu OE la Cătălin și mașina merge și acum fără probleme. 

Dacă toată lumea îți spune să pui OE, fă așa ca să nu ai bătăi de cap. 👍

 

 

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/8/2022 at 5:20 PM, F l o r i n said:

Oem nu e Pierburg.... oem e oem, il fabrica alt producător,  oricum sunt diferente intre specificatii si calitatea celor oem si cele am.

Da, sub...

Nu se gasesc componente separate ca sa scapi de eroarea acesta

 

8 hours ago, EEXCALADE said:

Pune OE ,restul marcilor AM de obicei nu tin , fie nu merg din prima ,fie cad in aprox 6 luni.

In cazul de fata ieftin o sa te coste dublu.

Multumim de confirmare , Catalin !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus Oe pana la urma ca e mult de demontat, total 2700 ron cu tot cu manopera. A disparut eroarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si știi ca ai scapat de problema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am un golf 6 1.6 CAYC 105 cp și am următoarea problema.

Venind spre Cluj, mi s-a aprins spira galbena(intermitent). Am oprit mașină, am repoornit la drum, s-a aprins și chec Engine. N-am avut putere la mașină, maxim 2200 ture. Am oprit iar mașina, s-a stins spira și a rămas doar check Engine. Mașină a revenit la puterea normala, am mers așa 250 km.

Am ajuns acasă, am pus un VCDS, și mi-a dat eroarea din poza, am șters-o și iar nu s-a mai aprins.

Menționez ca, am mai pățit lucrul asta cu 3 săptămâni în urma, dar atunci eroarea a fost la debimetrul de aer, iar după ștergerea nu s-a mai aprins.

Mă puteți ajuta cu niște sfaturi? Aș putea sa îl curat ego-ul? N-a fost curățat niciodată, iar mașină are aproape 400.000 KM. Mulțumesc.

274238070_965574660740865_3467412688200361256_n Large.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/25/2021 at 7:31 PM, Al Bundy said:

Schimba egr.

Multumesc , am schimbat EGR

On 10/25/2021 at 9:45 PM, F l o r i n said:

Recomand original, aftermarket sunt multe cu probleme 

Original am pus. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut băieți... Poate mă puteți ajuta și pe mine..

Tot primesc p0401 .. am fost la n mecanici și degeaba.. am schimbat și egr ul tot degeaba! Nu afectează cu nimic mersul mașinii, nu apare tot timpul, o șterg mai apare iar peste 2,3 săptămâni chiar o lună..

Alte erori nu mai am.. asta o am deja de 2 ani și mă dispera..

Și.. din ce am observat nu își face regenerare pasiva, face doar când e plin, atașez o poza și cu el, mulțumesc frumos! 

IMG-20220304-WA0130.jpg

IMG-20220304-WA0134.jpg

IMG-20220304-WA0139.jpg

Modificat de Coxty2012
Am adăugat încă o imagine 😁
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica fire, daca sint ok, proba cu alt ecu motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai pus egr original?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a pus pierburg, mi-a zis că așa vine și pe original și că nu are rost..

 

Am fost chiar la reprezentanta.. mi au verificat și mi au zis că nu are rost sa mai schimb nimic.. că sunt doar bănuieli.. și s o las așa până imi dă eroare pe o piesa că e o eroare generala nu pe o piesa anume.. 

 

Dar am deja de 2 ani eroarea și mă dispera când văd martorul aprins 😂.. 

 

 

 

Modificat de lupo_bv
Eliminare quote postare anterioara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vlahdacoroman

Ce cod motor ai?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CUP

 

 

Modificat de lupo_bv
Eliminare quote postare anterioara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

https://imgur.com/a/cWgeh4N E OE ? Intreb de curiozitate pentru ca eu am dat o gramada pe el si un prieten mi-a spus ca e BorgWarner originlaul.

Modificat de VwAudiGroup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OE....este numai cel original. In pozele cu cel OE, vad ca racitorul este produs de cineva, supapa de alt producator. Oricum, standardele de calitate, etc....difera de la produsul oe la cel aftermarket,  chiar daca este oem....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu Florin.

OE sunt considerate numai produsele care au ajuns pe rafturile interne ale producatorului de autovehicule.

Orice produs identic (chiar cu sigla producatorului de autovehicule) care este vandut de producatorul de piese fara sa fi ajuns pe rafturile VW este OEM.

Tu ai o combinatie Wahler-BorgWarner-Benteler care poate fi considerat OEM (toti fac parte din producatorii de piese OE).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci vanzatorul a facut si el un banut pentru el sau e correct si chiar asta vine in pachetul OE ( acea corcitura de piese) ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca vanzatorul a facut combinatia asta, asa l-a primit si el. Corect era sa fi scris OEM daca nu e sigur ca provine de pe rafturile fabricii (acest tip de EGR nu se mai gaseste in fabrici deoarece nu mai e folosit).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

49 minutes ago, florilar1 said:

De acord cu Florin.

OE sunt considerate numai produsele care au ajuns pe rafturile interne ale producatorului de autovehicule.

Orice produs identic (chiar cu sigla producatorului de autovehicule) care este vandut de producatorul de piese fara sa fi ajuns pe rafturile VW este OEM.

Tu ai o combinatie Wahler-BorgWarner-Benteler care poate fi considerat OEM (toti fac parte din producatorii de piese OE).

Si cel care il cumperi de la reprezentanta ce e? Nu OE ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!