Jump to content

EGR - probleme


botze
 Share

Postare recomandată

Cam 600 de lei cer service-urile manopera daca este cu racitor pe spatele motorului . Este mult de munca dar daca ai vreun mecanic prieten sigur scapi mai ieftin.

zilele aste l am schimbat si eu la masina mea dar am pus tot original. Vezi pe Autokarma am prins egr-ul cu 1300 lei+garniturile necesarrle 160.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Imi poti da codurile de la garniturile de pe autokarma ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bag codurile pe autokarma, dar bineinteles ca nu le gaseste...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suna la ei maine sa-ti dea necesarul pentru schimbare egr. Eu am comandat egr-ul online dupa care mi au facut ei necesarul de garnituri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, si eu am comandat egr de la ei, 1297lei, garniturile nu le am fost gasit la ei... Pe epiesa ce ai pus tu mai sus sunt cam 220lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam mult..suna-i maine sa ti faca ei comanda si o sa coste cam 160..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 4 ore, CRiCU90 a scris:

Bag codurile pe autokarma, dar bineinteles ca nu le gaseste...

Cauta codurile dupa ce elimini primele 2 litere, ele reprezinta dealerul care le livreaza catre Autokarma, de ex. AS este Augsburg, AT Autonet, daca gasesti MT este Materom si tot asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe lângă ce a zis Dolfin, codurile mai au și sufixe, primul are “OE”, celelalte ceva cu “?00030”. Și acelea trebuie eliminate.

Am căutat 03L131547L și nu apare fiindcă a fost înlocuit cu 04L131547S (pe listă sunt ambele coduri).

Restul apar.

Modificat de MyKe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care ar fi sansa sa am pe masina modelul de egr cu 2 tevi pt apa??  vw 03L131512CE.  Eu am cumparat vw03L131512DQ. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa fie asa. Am prin niste documente cum ca ar fi fost schimbat la 43000km 03L131512CE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A schimbat cineva egr la polo 6r cod motor CAYB si pote sa imi confirme ca a pus 03L131512DQ ?? Sau model asemanator cu acesta, ma refer sa fie doar cu o teava pentru racire si nu 2.

La minutul 10.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine roaga un coleg care are posibilitatea sa ti verifice de pe seria de sasiu a masinii. Daca nu e bun sa-l faci retur..Ai 30 de zile pentru retur. Sau gaseste o rampa(canal) intra sub masina si il verifici fizic.

Modificat de Skampia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 1 oră, CRiCU90 a scris:

A schimbat cineva egr la polo 6r cod motor CAYB si poate sa imi confirme ca a pus 03L131512DQ ??...

Pentru motor CAYB pe Polo initial s-a montat:

- 03L131512CE, cod de piesa care a fost eliminat in 01.04.2014 si inlocuit cu

- 03L131512DP, racitor pentru gaze esapate, cu clapa regulatoare

in plus, din 10.08.2018 se poate folosi si piesa cu codul

- 03L131527X - racitor pentru gaze esapate, cu clapa regulatoare, cu piesa veche originala la schimb

 

Referitor la codul 03L131512DQ, acesta exista in continuare pentru 1.6 TDI, CAYC, CAYB pentru masini clasa mai mare, cu spatiu mai mare in compartimentul motor.

Insa si pentru acestea, din 10.08.2018 este disponibil si codul 

- 03L131527AX - racitor pentru gaze esapate, cu clapa regulatoare, cu piesa veche originala la schimb

 

In cazul tau trebuie sa returnezi piesa.

In foto atasate se observa diferentele, codul pentru Polo este cu 2 tevi.

03L131527X.jpg

03L131527AX.jpg

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu stiu ca pe CAY s au montat ambele modele..depinde masina,si de asta am spus sa verifice fizic,nu am vrut sa l sperii..se face retur fara probleme are  30 de zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă e piesă originală nu cred că poate să o returneze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesele la care nu se cer banii inainte pot fi returnate, iar supapa EGR cu DQ este de regula pe stoc pentru ca se cere, deci o poate returna fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se returneaza fiindca a cumparat de la Autokarma,piesa intr-adevar era pe stoc...scuze de reclama. Am intrebat eu acum 3 saptamani si aveam 30 de zile fara un motiv anume

Daca plata a foat efectuata pe persoana fizica banii se returneaza pe loc iar daca piesa s a achizitionat pe firma dureaza o saptamana sau doua depinde de contabilitatea lor.

Modificat de Skampia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci e bine. :)

Şi eu am cumpărat multe repere originale de la autokarma şi mereu mă atenţionau înainte, dar da, poate nu au fost piese aşa căutate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vă mulțumesc pentru răspunsuri. Piesa am cumparato in 09.12 deci trebuie să mă grăbesc.

Aveți idee unde găsesc egr cu codul 03L131527X ? Am căutat pe google dar nu am găsit mare lucru la noi în țară...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

03L131527X - 1.631Lei, cu plata in avans si n-o poti returna, sau de la orice dealer VW, ~1.540Lei, pret redus cu 20% pentru masina mai veche de 4 ani (dar nu stiu daca te asteapta pana s-o dai pe cea veche inapoi)

sau

03L131512DP - 1.829Lei, pe stoc sau la orice dealer VW, ~1.710Lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!