Jump to content

Arc cazut de sub scaunul fata


Z
 Share

Postare recomandată

Aerofan, daca erai cat de cat binevoitor ne spunei si noua in care urechiusa rupta l-ai mai agatat sau faceai macar ceva poze.

Tu doar zici asa... ca sa le faci la restul in ciuda sau? :D

Mi-a ramas de anul trecut pe creier asta si azi am facut poze daca tot am dat scaunele jos sa le spal ;)

In prima poza e arcul pe ansamblu. in a 2-a am incercat sa pozez locul nitului si cum l-am prins da vad ca nu a iesit. A fost soare si nu am avzut pe telefon daca se vede sau nu ca sa mai pot face o poza. Oricum loul nitului e in partea de jos cum va uitati la arc in prima poza. Scaunul pozat e ala caruia ia cazut arcul.

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum o ora mi s-a rupt si mie acest arc la scaunul pasagerului. Putin ingrijorat am intrat pe forum sa vad daca s-a discutat problema si m-am linistit cand am vazut ca nu sunt singurul in situatia asta :) Oricum aveam de gand sa demontaz scaunele sa schimb buretii de la sezut si poate am sa pun si acel arc inapoi desi vad ca e cam complicat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

sall ...am intrat si eu in randul lumii adica am gasit cele doua arcuri sub scaun...problema este ca vreau sa le montez din nou si nu stiu sa demontez scaunele...are cineva un tutorial cu demontatul si montatul scaunelor....multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa fie mult de munca pentru nimic, mai greu e sa bagi alt nit in locul celui rupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu iti face griji pentru arcuri.eu am in familie 2 passat-uri si la ambele mi-au cazut arcurile si stanga si dreapta.

colegul al bundy a ilustrat cel mai bine problema.am dat eu un scaun jos si am incercat sa-l pun la loc, si dupa cateva ore de injuraturi si zgarieturi pe maini, m-am lasat pagubas

umbla vorba prin targ ca locul acelui arc e in portbagaj-acolo sta cel mai bine:))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot in porbagaj stau si la mine arcurile :)) ai dreptate ca acolo e locul lor. in fine, nu ma deranjeaza cu nimic, merg super bine scaunele si fara ele :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am pus la expozitie pe raft in garaj . Am avut si eu o intentie sa le refac dar am renuntat . M-am obisnuit sa nu mai umblu la reglajul pe verticala cand stau pe scaun ( am 90 kg :blink: ) deoarece am observat ca scaunul pica daca incercam sa umblu la acest reglaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am gasit sub scaune in aceeasi zi.

E o chestiune de alegere daca te zbati sa le pui la loc sau nu.

N-am rezistat sa le stiu cazute si datorita totalei implicari a colegului MacGyver am rezolvat problema.

Solutia e complicata dar nu-mi pare rau ca ne-am chinuit cateva ore.

Pacat ca n-am facut poze. Pe scurt: gaura in care venea nitul a fost marita cu un burghiu pt metal si apoi cu niste scule tare interesante, MacGyver a facut filet si a bagat un surub de 8 in locul nitului. Treaba profi nu gluma :(

Ma uitam la nitul ala rupt si nu-mi venea sa cred ca la cat de bine e facut si gandit scaunul, au pus asa o "porcarie" de nit care sa tina toata tensiunea arcului (care e mare, nu gluma).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am incercat sa caut pe acest forum dar din pacate nu am gasit un topic care sa ma ajute cu mica mea problema. Si in "pasul" in care sunt nu pot sa deschid un topic asa ca m-am gandit sa va cer ajutorul aici unde este problema legata de scaunele unui golf 4 TDI 1.9 din 2000.

Am incercat sa rabatez bancheta din spate dar cea de pe dreapta ( care are 2 locuri + plasa din spate ) nu se mai deschide, manerul se ridica in gol fara a avea efect. Cel de pe stanga se ridica corect si merge rabatat scaunul.

As vrea sa aflu unde as putea sa ma adresez ptr ajutor si daca este cineva in zona IASI care ma poate ajuta, sa-mi dea un mesaj privat pentru a putea lua legatura.

Mersi mult si scuze pentru off-topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Altu cu arcu cazut ! sper sa il pun eu la loc , multam de indicatii :)

Modificat de Mr VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mie mi-au cazut arcurile...le car de 1 an dupa mine in portbagaj

au si ele utilitatea lor,reglajul pe inaltime la actionarea in jos se face in hopuri si dc nu strangi putin din fese si te agati de volan in ideea de a exercita cat mai mica greutate pe scaun ,nu prea poti sa reglezi scaunul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu m-am trezit cu acel arc prin masina, mi-a fost lene sa il pun la loc.

Dar acuma ca am vazut ce si cum am sa incerc sa il pun la loc.

Modificat de neohq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna VW-istilor

Am o mare dilema si poate ma ajutati voi. De ceva zile mi-am aspirat masina si cand am ajuns sa aspir sub scaunul pasagerului din dreapta-fata am gasit un arc care nu-mi dau seama nicicum de unde a putut sa cada. M-am uitat de nu stiu cate ori sub scaunul din stanga dar nu am vazut nicaieri sa fie un arc asemenator cu acela. Ma gandesc ca imi lipseste arcul acela si dincolo. Faza e ca scaunul functioneaza la fel de bine ca si inainte.. e la fel de moale-tare. Imi poate spune careva de unde ar putea fi cazut !? ..eventual sa-mi puna careva o poza si cu locul sub scaun unde e prins. Dar nu stiu daca a facut vreodata cineva o poza sub scaun, Voi atasa si o poza cu arcul care l-am gasit ca sa fiu mai bine inteles.

Mersi

post-4357-0-31605300-1299403764_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi arc l-am gasit si eu si am aceeasi dilema. Din cate am auzit sunt mai multe persoane care au gasit arcul acesta sub unul din scaune, dar nu se stie de unde e...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un simplu Search si te ducea exact AICI .

Modificat de aurelian08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel arc este de la scaun si are rolul de a ajuta scaunul la reglajul pe inaltime.

Scaunul merge foarte bine si fara el, este situat in partea dreapta jos a scaunului din dreapta si la fel pentru cel din stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms aurelian08 ... Scuze de topicul deschis pe aceeasti tema. Recunosc ca mi-a fost lene sa caut :mellow: . Eu propun adminului sa inchida sau sa stearga topicul pt ca m-am lamurit acum de unde era acel arc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Intru si eu in clubul posesorilor de ARC

:vwrullz:

Am vazut ca ami lipseste si la celalalt scaun

:coffee_lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am gasit acel arc cazut sub scaunul de la sofer, acum vreo 2 saptamani.

Acum sta la loc de cinste in portbagaj. :))

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Aceeasi problema si la mine la ambele scaune, doar k eu am un Seat leon.

Problema mea ar fi, si vad k nimeni nu s-a confruntat cu ea, dupa ce au cazut arcurile la fiecare viraj mai strans sau franare mai brusca chiar si accelerare mai in forta trosnesc ambele scaune de zici k se mai rupe un arc.

S-a mai intalnit cineva cu problema asta, daca da cum o rezolvam?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot spune cu mandrie amestecata cu mahnire ca sunt si eu posesorul unui arc aparut intr-o zi ploioasa sub scaunul din dreapta. Pe langa faptul ca m-am lamurit in cele din urma de unde a cazut am ras cu lacrimi vazand ca un simplu arc ( care in cazul meu zace de 3 luni in buzunarul portierei) poate nedumeri si provoca atatea semne de intrebare.........cel putin in cazul meu. :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca toti posesorii de vag-uri avem cel putin un arc in portbagaj. la mine deja e delicata treaba in sensul ca atunci cand vreau sa dau scaunul in jos am inceput efectiv sa"cad" cu el pana la maximul cursei :(

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am pus in gaura nitului. M-am chinuit putin ca a trebuit sa si indrept putin un capat ca sa-l fac sa intre, problema e locul mic ca altfel merge din prima. Tocmai mi-am schimbat scaunele si am observat ca fiecare are 2 arcuri....... intr-un cuvant... am pus-o :)) Masina e in 2 usi iar scaunele noi pe langa reglaj pe inaltime mai au si rabatare sezut inspre inainte sa faca mai mult loc la picioare celui ce intra in spate. Sper sa fie un model mai nou sau sa nu se rupa arcurile :)

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

De curand am ajutat un coleg forumist sa-si puna arcul la loc si am facut niste poze. Teoria se gaseste in topic.

Poze unde se baga arcul, gaura aceea e gaura unde a fost nitul, in poza doi deasupra surubelnitei langa zimtii aceia. Pentru a avea acces acolo, trebuie dat jos mecanismul de urcare si coborare al scaunului.

Apoi se trage de zona aceea sa iasa afara. Tin sa precizez ca arcul nu va intra decat daca se indreapta putin carligul, veti vedea ca din cauza u-ului care il are carligul si din cauza locului mic nu intra in gaura pentru ca nu-l puteti torsiona sa-l agatati, eu am folosit un ciocan si am batut capatul carligului astfel incat sa fie mai drept sa aibe loc sa intre.

post-19648-0-12458600-1312391067_thumb.j post-19648-0-67622000-1312391077_thumb.j post-19648-0-85789700-1312391088_thumb.j post-19648-0-20570200-1312391249_thumb.j

Apoi pozitia arcului si unde se agata dupa ce se baga in gaura

post-19648-0-34722400-1312391162_thumb.j post-19648-0-11994800-1312391171_thumb.j post-19648-0-07645000-1312391257_thumb.j

Si o poza cu vinovatul din cauza caruia avem probleme.

post-19648-0-05040700-1312391263_thumb.j

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu la problema cu arcul....cred ca si la mine va ramane in portbagaj deoarece mi se pare destul de complicat sa il pui la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!