Jump to content

Arc cazut de sub scaunul fata


Z
 Share

Postare recomandată

Si eu am probleme cu arcul.. Cand totul era ok si vroiam sa reglez scaunul pe inaltime , tragem foarte usor de maneta , acum ...cu arcul rupt...sau nit....e mult mai greu. Posteaza cineva o metoda de al pune la loc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dragi posesori de golf, bora si alte vw.Intru si eu in clubul preafericitilor posesori de pasageri clandestini ascunsi sub scaunele din fata.Detin un passat dar se pare ca aceasta boala nu cruta pe nimeni asa ca sunt curios oare si cei cu audi seat si skoda au parte de aceste cadouri surpriza?

Ei acestea fiind spuse sper ca zilele astea sa remediez problema si sa pun poze cu operatiile efectuate caci prea urat arata arcul ala sub scaun si nu ma lasa sufletul sa-l arunc.A si inca ceva eu am primit bonus si o parte din nitul buclucas care este din aliaj Zn-Al [zamac sau spiater] oricum un material care in acel loc nu are ce cauta datorita fortelor la care este supus.Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da! ma puteti adauga si pe mine in lista celor cu arcurile gasite sub scaun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe mine, dar mie mi-a cazut acum cativa ani. Nu l-am mai pus inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a picat prima oara cel din dreapta iar acum cateva zile cel de la sofer

ce sa faci, mai sare un arc, mai pica un geam, altfel ce am posta aici :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am patit la fel;prima data in timpul mersului,la scaunul soferului,a pocnit de am oprit masina,nu stiam ce sa intamplat;dupa 5 minute de cautat sursa zgomotului am gasit arcul pe mocheta in spate;dupa o saptamana,lam gasit pe celalalt, :) ,pe pres in partea cealalta;cred ca au vrut sa sara inpreuna :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am patit la fel;prima data in timpul mersului,la scaunul soferului,a pocnit de am oprit masina,nu stiam ce sa intamplat;dupa 5 minute de cautat sursa zgomotului am gasit arcul pe mocheta in spate;dupa o saptamana,lam gasit pe celalalt, :) ,pe pres in partea cealalta;cred ca au vrut sa sara inpreuna :icon_thumright:

defect classic,acel arc nu se mai poate monta la loc.este cea mai incomoda pozitie posibila :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate daca ai fi citit tot topicul ai fi vazut ca se poate monta la loc si chiar unii colegi explica si metoda. Nu mai da quote la mesajul anterior, citeste regulamentul, folosete replay si bagarea in seama nu cred ca isi are rostul si nu ajuta pe nimeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

acum o luna am gasit si eu sub scaunul din dreapta arcul impreuna cu o bucata de plastic si o urechiusa de metal.sta,si va sta in torpedou.cel din stanga e la locul lui dar sigur o sa sara si ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine arc cazut scaun pasager. zilele urmatoare va urma sa scot scaunul sa vad ce pot face...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu si eu cu doua arcuri cazute, sofer respectiv pasager dreapta. Sa le ia naiba, ca l-am gasit intai pe cel de la sofer si m-am uitat si la cel din drepta, sa vad cum e pus. Cand am bagat mana atarna si ala de un capat si a cazut inainte sa vad unde e prins. Greu de crezut totusi ca nemtii au folosit material asa slab pentru prindere. Ma gandesc ca e ceva legat de utilizare tipic romaneasca:).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate nu e chiar asa slab, doar ca cedeaza in timp si in plus multi dintre noi mergem cu scaunu lasat la maxim in jos si atunci arcul este sub tensiune tot timpu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intru si eu in lista cu arcul de sub scaunul pasagerului. sta in portbagaj de vreo 2 luni si cred ca-i sta bine acolo..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai ciudat lucru e ca la nimeni nu s-a rupt arcul ci acel nit buclucas.Deci arcul chiar ca e sanatos si nu cred sa ca se va rupe vreodata.Oricum el e tensionat tot timpul doar ca atunci cand scaunul e lasat e si el mai intins si nu cred ca asta e motivul ruperii nitului, pur si simplu e prost materialul[zn-al].Multi vad ca au ales sa puna un surub in locul nitului dar eu am pus arcul in gaura unde a fost nitul.Grea operatie chiar cu scaunul demontat dar acum nu mai are cum sari, numai daca se rupe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am desfacut scaunul ieri si am reusit sa montez inapoi arcul.

Bineinteles va trebui scos scaunul din masina scoateti borna baterie si nu lasati cheia in contact, apoi puteti incepe sa scoateti efectiv scaunul.

dupa ce scoateti scaunul demontati partea de plastic din zona reglajulu pe inaltime, apoi scoateti sistemul de ridicare pe inaltime a scaunului. Este chestia aia alba ce contine clichetii si arcul tensionat, are trei suruburi de 10. Dupa ce scoateti chestia aia aveti de scos doua sigurante de la doua bolturi va uitati pe interior si le ve ti vedea. dupa ce le ati scos puteti trage in afara de ele. Va iesi partea unde era pus nitul si acum puteti avea acces la ea. Eu am scos ce a ramas din nit iar in gaura ramasa am reusit sa pun arcul. E o operatiune mai grea, eu am folosit flexul si am mai modificat si clenciul arcului pentru a putea intra.

Dupa ce am reusit sa pun arcul acolo am repus cele doua nituri si sigurantele aferente. se monteaza inapoi reglajul pe inaltime plasticele si se repune inapoi in masina.

Din ce am observat eu rolul arcului este cel de a ajuta sistemul de ridicare a scaunului pe inaltime, deoarece acesta comprimandu-se cand se ridica scaunul sistemul pe clichet nu suprta intreaga sarcina de ridicare. Banuiesc ca se vad diferente la cineva care are peste 80 kg.

Parerea mea e ca utilizarea reglajului pe inaltime fara acel arc va duce la deteriorarea sau uzura sistemului de clicket urcare coborare. Daca aveti 2 ore maxim libere eu zic ca merita. Daca v a cazut arcul cand ridicati scaunul faceti aceasta operatiune fara nimic pe scaun pt a evita alte probleme.

ca sfat folositi niste manusi in timpul operatiunii, deoarece scaunul are marginile metalice nepolizate si va ve ti zgaria, taia destul de aiurea.

Spor la treaba. Pentru nedumeriri ma puteti contacta pe ym POSSST

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cuum,sa demontez scaunul pentru acel arc ?! nici vorba,nu simt nici o diferenta de la scaunul soferului care inca are arc si cel din dreapta care are arcul picat de vreo 2 ani,si celalalt motiv este ca nu il folosesc ,poate de vreo 2 ori pe an pe cel de la sofer .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:banghead: @powerhorse Nu te supara ca iti spun, dar daca nu scrii nimic util pentru a solutiona problema arcului cazut sub scaun nu are rost sa te bagi in seama. Pareri de genul nu ne sunt utile. "Unii" dintre noi pasionati de masinutile astea chiar vor sa le lase asa cum le-a scos constructorul pe piata si nu suntem genul de "lasa mah ca merge si asa". Neamtul ala cand a proiectat scaunul pe care tu il chinui zi de zi a stiut el de ce pune acel arc acolo si nu l-a pus de dragul de-a ingreuna masina sau ca sa il tii tu in torpedo sau in portbagaj. Daca tu crezi ca ai mai multa pricepere in acest domeniu, asteptam noi restul cu nerabdare sfaturile tale.

Cu deosebit respect si stima,

Andrei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma supar,dar credeam ca scutesc pe unii de o munca in plus,deoarece dupa cum spuneam la una dintre scaune am si eu picat acel arc si nu sesizez nici o diferenta fata de celalalt scaun,si atunci de ce sa te mai obosesti sau sa risti sa ti se declanseze si airbagurile sau sa-ti iasa alte pagube in urma lucrarii.

Si eu am fost speriat cand am vazut acel arc picat dar cand am vazut ca fuctioneaza bine totul nu i-am mai dat atentie.

Si eu sunt pasionat de masinutele astea cu toate ca nu e un Mercedes stau de multe ori la geam si o admir,si pentru ca imi iubesc masina cheltui mult pe el si de calitate,si pe cat posibil fac eu reparatiile pentru ca se spune si e drept "Cum ti-o faci tu nu o face nimeni".

Poate si neamtu i-a dat atentie acelui arc pe cat de important este,si de aceea a si picat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si al meu e rupt, dar nu misc niciodata in inlaltime pe scaun (e lay low), deci nu are sens sa il remontez, daca chiar ma manca sa il ridic sa ma uit la capota ca din Logan il ridic fara sa stau pe el :beerchug:. Conduc doar eu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru powerhorse

Scopul topicului este de a remedia problema arcului cazut. Daca vrei sa l repui unde ii e locul foarte bine daca nu la fel de bine.

Nu ma intereseaza parerea ta privind decizia mea de a scoate scaunul pt acel arc, e un lucru care ma priveste pe mine.

Scotand borna bateriei nu se intampla nimic in ceea ce priveste airbag-ul.

Am scris in acest topic cum am rezolvat eu problema pt a oferi celorlalti care le au cazut arcurile, o metoda mai simpla fara suruburi sau tije sudate pentru a remedia problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci in concluzie..... putem sta fara acel arc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei arcurile cu problema sunt cele din exteriorul scaunului (spre usa).

In dreapta am gasit arcul la spalatorie iar in stanga cand am schimbat rezistenta scaunului.

Daca aveti nitul rupt puteti prinde capatul respectiv al arcului de frezarea perpendiculara pe arc din zona nitului rupt. Merge la fel de usor reglajul si vad ca si rezista.

Spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firondoiu Horia

Cand s-a desprins primul arc s-a auzit un pocnet puternic care m-a speriat foarte tare. Dupa cateva zile am gasit arcul sub scaun si l-am pus in portbagaj. Dupa ceva timp a cedat si arcul din dreapta pe care l-am pus tot in portbagaj. Macar acum stau fara grija ca nu mai are ce pica. Scaunele functioneaza bine si fara acele arcuri. Nu am observat nicio diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! E prima oara cand scriu si nu stiu dk scriu unde trebuie! Am un passat 2002, arcul de sub scaun la locul lui dar scaunul nu se mai regleaza p inaltime! Levierul care actiuoneaza sistemul face doar 2 curse: una sus si una in jos.Care este defectul?

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!