Jump to content

Arc cazut de sub scaunul fata


Z
 Share

Postare recomandată

eu am o alta problema, dar cum sunetul este asamator cu un cel facut de un arc nu voi fi prea offtopic.

fiind plecat in concediu, la un moment dat am auzit in scaunul meu o trosnitura puternica, ca si cum un arc ar fi scapat de unde era prins.

nu am simtit nici un disconfort, scaunul isi face treaba ok. oare sa fie vb de aceasi arc buclucas? odata cu trosnitura am simtit si in scaun o vibratie.

deocambata nu am gasit nimic cazut pe sub scaun. eu nu sunt solid (69kg) dar cred ca neamtul care a avut masina inainte era barosan :)

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil inca nu a sarit de tot pt a cadea jos, o mai sta agatat intr-o parte.

Dar cu putina rabare vei intra si tu in randul lumii. :)

La mine a cazut de mult, nici nu mai stiu cat timp e de atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salutare! Sper ca ma primiti si pe mine in randul proprietarilor de arcuri.

Povestea incepe asa, cum spunea si "kelu" ceva mai sus, acum vreo doua saptamani m-am aruncat in scaun si un mare poc. Primul gand a fost arcul acesta, pentru ca mai citisem acest topic blestemat, dar nu am vazut nici un arc cazut(era si seara). Urmatoarea zi am gasit doua bucatele de metal, unul fiind o ureche mica in care cel mai probabil o fi fost prins arcul, dar arcul nicari... Acuma seara in schimb a venit mosul mai devreme si mi-a servit arcul pe pres. Am mai citit topicul in intregime si cred ca ma pun sambata sa pun arcul la loc. Intr-adevar reglajul scaunului pe inaltime pare sa mearga ceva mai greu, dar poate fi si placebo. Oricum merge mai greu comparativ cu cel al pasagerului. Va tin la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici o sansa! Si eu am vrut sa fac acelasi lucru si nu am reusit. O ureche de la arc este rupta si nu se pot face alte improvizatii. Eu am incercat sa il indoi la cald-am reusit dar nu pot sa il intind .este foarte tare , mai ales ca s-a scurtat putin.

Modificat de hbogdan
Quote inutil. Foloseste AddReply sau FastReply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: Muhahahaha!!! "Nici o sansa!" mai greu, se poate face si este relativ simplu. Adevarat ca mi-a luat vreo doua ore per total dar a fost mai greu sa dau jos si pun la loc scaunul decat repunerea arcului.

Partea mai grea a lucrarii este data de faptul ca, clema rupta era din partea din spate a scaunului, unde nu prea ai acces. Prin urmare am desfacut bolturile partii din spate(cele din fata nu pot fi desfacute) si am dat jos sistemul de reglaj al spatarului, astfel, toata partea aia pe care culiseaza scaunul, poate fi ridicata in sus si ai acces la zona problematica. Am luat bormasina ca sa dau o gaura in locul de unde s-a rupt acea ureche, dar apasand pe ea, partea cealalta a iesit (toata urechiusa asta fiind doar nituita). In gaura ramasa am infiletat un surub de Q10, am taiat partea cealalta cu flexul, l-am punctat cu aparatul de sudura si am pus totul la loc(bolturile inapoi la locul lor si sistemul de reglaj al spatarului iarasi la locul lui). Dupa asta a mai urmat sa pun la loc arcul si ulterior scaunul.

Un "hint" pentru Eugen Dragan, cand pui la loc arcul degeaba incerci sa tragi de ea cu mana, nu asa se face, iei o surubelnita pe care o vei folosi pe post de parghie. Se agata arcul de surubelnita si se pune capatul surubelnitei in locul unde trebuie sa prinda arcul, apoi tragi de surubelnita pana cand esti perpendicular pe locul unde urmeaza sa prinda arcul, dupa ce mai tragi putin arcul va aluneca singur in locul lui. Mai departe este simplu, bagi scaunul in masina, bagi mufa de la airbag si prinz inapoi scaunul pe podea.

Va salut.

Modificat de TitvsCaivs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da frumos raspuns la problema arcului dar nu am inteles ce actioneaza arcu ala (totusi si eu zic ca este de la reglaju pe inaltime ) si mie mi-a picat devreo lina si merg cu elin buznaru masini . :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...dar nu am inteles ce actioneaza arcu ala (totusi si eu zic ca este de la reglaju pe inaltime )

Arcul nu actioneaza nimic, doar ajuta la actionarea reglajului pe inaltime a scaunului. In partea din fata a scaunului sta prinsa fix (nu este o piesa miscatoare) iar in partea din spate este prinsa de capatului sistemului culisant care ridica pe inaltime scaunul. Atunci cand scaunul se lasa jos, arcul acesta se intinde, iar la ridicarea scaunului te ajuta la ridicacarea mai usoara a scaunului nefiind nevoie sa exerciti o forta mai mare asupra manetei. Mai pe babeste: maneta va functiona la fel de usor si la ridicare ca si la coborare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

azi m-am trezit si eu cu el sub scaun...dar am verificat reglajele si pare totul ok...cred ca atunci cand am cumparat masina era tot sub scaun...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar cand ai cumparat masina de nu ai mai facut curat in ea pana acuma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam de prin 4 august...anul asta...curat am facut in ea...da nu si sub scaune...daca nu imi scapam cheile din buzunar sub scaun nu dadeam de el oricum... :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hahaha...:vaidecapulmeu:

Salut baieti. Azi dimineata m-am trezit si eu cu acest arc pe presul din fata scaunului pasagerului.

Atat de mirat am fost ca nu-mi dadeam seama de unde poate sa fie. Are totusi 20-30 cm si este destul de tare.

Totusi aseara cand am coborat din masina am gasit un plastic mic si rostund cu niste picioruse. Cred ca acest arc era prins in acel plastic.

Am incercat scaunul si pe inaltime si in fata si in spate. Am 92 KG si merge OK :D

Nu este arcul de la ridicarea scaunului pe inaltime sau coborare.

Asa cum s-a discutat mai sus, mai de graba este de la pozitia de tragere in fata sau spate. Acum ca sa trag scaunul mai in fata trebuie sa mai il mai ajuti si cu fundul :P Asta nu e o problema atat de grava, desi arcul e destul de maricel pentru ceea ce facea,

Multumesc pentru raspunsuri. Cam ciudat... M-am speriat si am crezut ca sunt numai eu cu aceasta problema.

Modificat de GeoB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna

Acel arc de la scaun este o mica problema mai la toata gama VW el este pentru a nu se forta sistemul de ridicare al scaunului pe inaltime.

Daca cade nu se defecteaza scaunul din prima insa cu timpul daca se utilizeaza des sistemul de ridicare coborire al scaunul se poate rupe unul dintre dinti metalici ai angrenajului.

Se poate rezolva cat de cat rezonabil langa urechea metalica rupta se poate da o gaura de 4 mm si acolo se pune calaptul de la arc este o operatiune destul de migaloasa se poate face fara a da scaunul jos doar ornamantele de plastc.Operatiunea dureaza ~ 2 ore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate face fara a da scaunul jos doar ornamantele de plastc.

No SHIT! Daca tu faci chestia asta in 2 ore iti indeplinesc o dorinta(ca si pestisorul de aur). Cred ca nu stii despre ce vorbesti, chiar si in momentul cand scaunul este scos din masina, nu ai spatiu sa bagi o surubelnita in partea din spate de unde se rupe urechiusa pe care sta arcul, nu sa mai dai gauri si din astea. Pentru asta trebuie desfacut complet sistemul de ridicare a scaunului, desfacand 2 bolturi(au cate o siguranta pe capete) si dat jos sistemul de angrenaj pentru ridicare.

Odata verifica, dup-aia scrie. :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am specificat nu trebuie dat scaunul jos adica scos din masina sa scoti mufa de airbag si centura ,este adevarat treb sa dai cele 2 bolturi jos atat.

Pacat ca nu am poze am facut treaba asta acu 2 ani, acuma masina este la alt proprietar altfel faceam poze cum am pus arcul.Eu am facut operatiunea pe un Passat model 2002, nu stiu cum este la alte modele vw. Scaunul era model cu tapiserie din piele.

Cu atentie si migala se poate.

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acelasi arc, aceeasi problema.

l-am gasit sub scaun cand am cumparat masina. Am preupus ca este la fel de important ca si sticlele de 2L gasite langa el... si am avut dreptate.

Cum nici de sticle nu m-am folosit, nici acel arc nu m-a incurcat cu nimic.

Sta bine si frumos in portbagaj.

Marian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Da. Acelasi lucru l-am facut si eu. Sta foarte bine in portbagaj :)

M-as ocupa de el, dar de cand cu ploile astea, nu-ti mai vine sa faci nimic :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acelasi arc, scaunu din dreapta fata ... din pacate in acea parte nu mai pot regla pe inaltime ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SpS la tine problema nu este de la arc!

Daca citeai topicul mai atent observai ca acel arc ''nu prea influenteaza'' miscarea scaunului ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Astazi am aflat impreuna cu colegul Aerofan, de la ce este exact acest arc. I-a cazut si lui si ne-am dus, am dat (de fapt a dat) scaunul jos si am constatat ca lipsea(de fapt era rupt) un nit de la reglajul pe inaltime. Se comporta diferit, adica in sarcina urca doar de 3 ori. Am rusit cumva (deh, chestii romanesti cu ciocan) sa punem arcul in gaura in carea intra nitul si pana al urma am tensionat arcul si ... MERGE! deci garantat este de la reglajul pe inaltime !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit si eu "arcul fermecat" ... tot acolo ... tot sub scaunul din fata ...

Acum,vin cu intrebarea : oare nemtii nu si-au dat seama ca o sa cada (din cate vad aici nu sunt singurul cu -1 arc la scaun..) si e cam ciudat sa iti cada piese din masina si sa zici in gandul tau..."ehh...probabil ca era in plus, ca vad ca merge bine si fara el :icon_cool:" LEGO CAR ?!?!? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba sta asa, nu arcul este de vina, ca(virgula) cade. De vina este un nit care cu timpul se uzeaza si se rupe. Se poate remedia relativ usor, arcul nu face oricum mare lucru, ajuta la reglajul pe inaltime a scaunului, sa mearga mai usor, defapt sa mearga la fel de usor si in sus si in jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este acel nit. Este facut dintr-un material usor care se foarfeca din cauza ca este sub tensiune. Cred ca arcul cade cel mai des la cei care regleaza scaunul in jos. Ma refer pe reglajul pe inaltime. Cum eu am 1,80 a trebuit sa-l regelez in jos. Atunci arcul este tensionat la maxim. Arcul fiind destul de tare foarfeca acel nit si "voila" i-l gasesti sub scaun. Se poate incerca pune la loc prin sudare de un nou "nit" cum a facut TitvsCaivs, sau metoda mea romaneasca; in gaura unde era nitul fortat sa intre capatul arcului (de acolo nu mai vad cum o sa mai iasa) si apoi tensionat si prins in urechiusa originala. Gaura unde a fost nitul este in zona unde se regleaza spatarul scaunului iar urechiusa este inspre sezutul scaunului. Toate acestea se afla in partea scaunului dinspre usa, indiferent de care scaun este vb. Arcul trebuie sa intre intr-un canal. Ca sa pui acest arc inapoi trebuie dat jos scaunul. Uitati-va niste posturi mai in fata ca exista poze cum arata acel arc pus pe scaun.

Pacat ca nu am facut un DIY dar eram agitat ca trebuia sa plec si eu desfacusem scaunul si ma grabeam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu surpriza sa gasesc arcul de la scaunul soferului in urma cu cateva lunii si de o saptamana a cedat si cel de la scaunul pasagerului :) ....se pare ca asta ii tipic la golf 4. Sa speram ca nu se lasa cu efecte secundare. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca multi au problema asta :blink:

Si eu am gasit acest arc in masina. Intamplarea face, ca in ziua aceea am avut si un mic accident cu masina si am intrat in spatele unuia cu nici 5 km / ora. Nu am patit nimic la masina, dar exact la impact, s-a auzit un POC mare si m-am speriat asa tare, ca am crezut ca am rupt toata fata masinii la ce poc se auzise. Acum realizez ca acel poc a venit de la arcul de sub scaun care s-a desprins exact cand am avut acel impact. Zic asta pt ca a aparut acel arc pe la picioarele mele dupa ce am urcat inapoi in masina, dupa accident. O sa incerc sa il pun si eu intr-o zi la loc, daca nu e rupta una din urechile arcului (ca nu am fost atent la acest detaliu)

Modificat de Balan Radu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce chestie! Se pare ca multi suntem cu arcul in mana. La fel si eu de vreun an de zile il port in portbagaj.Intradevar eu umblu cu scaunul lasat la maxim in jos si se pare ca era fortat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!