Jump to content

Arc cazut de sub scaunul fata


Z
 Share

Postare recomandată

salut, si eu am ambele scaune lasate la maxim in jos si ambele arcuri in mana (portbagaj) insa ce am observat e ca in momenul in care il ridic si vreau sa l las iar jos daca ma apas putin mai tare pica brusc lucru care nu mi s-a intamplat cu arcul sub scaun (montat)

Modificat de DjHojd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare:Voi aveti scaunul din dreapta reglabil pe inaltime?La mine nu este iar atunci cind il dau in fata sau in spate merge greu ,mai greu decit cel din stinga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scaunele sunt pe modele, adica la unele modele sunt ambele pe fata reglabile pe inaltime la altele doar cel de la sofer, la masina mea doar cel de sofer se regleaza pe inaltime. Macar am scapat de un arc in plus pe care sa-l pun la loc :rolleyes:

Greseaza sinele sau curata-le daca sunt murdare. Sigur de acolo nu merge frumos.

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Am si eu aceasta problema. Arcul cazut de la scaunul din dreapta.

Dar o problema si mai mare decat asta e ca atunci cand vreau sa reglez scaunul (fata-spate), acesta nu se mai blocheaza uneori si se plimba liber pe sina.

Dupa cateva miscari fata - spate isi revine si se blocheaza.

Care sa fie problema?

Mersi anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-e mi-au picat amandoua, sau rupt...inca nu simt diferenta decat ca scaunul nu mai revine la loc fara prea mult efort, in rest, nu ma supara nimic

abia am cu ce arunca in manelisti si ciobani pe strada si sigur le sparg capu, ca de...e otel nemtesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-e mi-au picat amandoua, sau rupt...inca nu simt diferenta decat ca scaunul nu mai revine la loc fara prea mult efort, in rest, nu ma supara nimic

abia am cu ce arunca in manelisti si ciobani pe strada si sigur le sparg capu, ca de...e otel nemtesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am patit si eu aceslasi lucru, la ambele scauna... Sincer sa fiu, nu am sesizat vreo problema din aceasta cauza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GTI SERVICE

Mai, am patit-o si eu!

M-am kkt pe mine (scuze de expresie), nu stiam ce se intampla: pe drum perfect drept aud o pocnitura puternica in dreapta. Prima data m-am gandit ca a explodat vreo bricheta (am aruncat una in foc candva si am retinut sunetul). Opresc sa ma uit sub masina (eram convins ca am agatat ceva pe dedesubt). Bineinteles .... nimic. Intru in masina si pe jos in fata scaunului din dreapta arcul respectiv statea si se holba la mine. Langa el am mai gasit si o bucatica de plastic (sau mai degraba ebonita) ca o urechiusa care ar fi fost punctul de agatare al arcului. O sa dau scaunul jos si sa trimit niste poze sa nu-si mai dea atata lume cu presupusul.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

In toamna ce a trecut am patit-o si eu...dar fara acele "pocnituri" despre care ziceti voi.Am fost la spalatorie iar baiatul de acolo cand sa se apuce de interior mi-a spus ca l-a gasit sub scaunul soferului(in partea din spate).

Aveti dreptate, este de la reglajul pe inaltime, cand il ridic totul e ok, cand vreau sa il cobor e putin mai greu.

Cred ca este servo pentru reglarea scaunului. :D .

Il tin in continuare in portbagaj, ca de apucat sa il pun inapoi.....nu merita efortul sincer...

Cu stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Arcul in cauza este parte componenta a mecanismului de reglare pe verticala a scaunului. Rolul lui este de a tine angrenata permanent o cremaliera curba de pinionul de actionare (acesta din urma fiind actionat de manerul cu care reglati scaunul) si este prins in doua puncte - unul in fata pe rama scaunului, iar celalalt de cremaliera.

Caderea este datorata ruperii stiftului cu care este prins de cremaliera, iar pentru a remedia situatia este necesar sa demontati scaunul in cauza de pe masina, sa-i demontati aparatoarea de plastic si mecanismul de rabatere al spatarului (prins cu trei suruburi) de cadrul scaunului si sa inlocuiti stiftul cu un surub scurt M6x8 cu piulita, la care ideal este sa-i puteti da un punct de sudura piulitei, pentru a evita recaderea arcului. Operatia dureaza in functie de indemanare, intre 40 si 60 min.

Ca urmare, acesta este motivul pentru care nu se observa mari diferente intre a avea si a nu avea arcul. Cu toate acestea, lipsa lui favorizeaza in timp uzura danturii angrenajului si probleme in reglarea pe verticala a scaunului. In plus reglajul scaunului se modifica in timp, datorita lipsei de angrenare a pieselor despre care v-am spus.

Cu stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

O poza a locului unde vine surubul? :ceuameni:

Si la mine au cazut amandoua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astazi am intrat si eu in normal , daca se poate spune asa , am gasit sub scaunul soferului acel arc misterios , nu am simtit nici o diferenta la reglaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am ambele arcuri sarite. arcul de la scaunul din dreapta a sarit in timp ce conduceam pe un drum de tara. nu cred ca are legatura cu drumul. dar sperietura a fost pe masura. oricum scaunele se misca foarte bine si fara acele arcuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine ghiceste ce am gasit astazi sub scaunul soferului ??? Arcul buclucas . Reglajele merg , singura diferenta este aceea ca la reglajul pe inaltime in momentul in care vreau sa dau scaunul jos cade de tot scaunul . O sa-i vina si lui vremea sa-l pun la loc , deocamdata sta in garaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
O poza a locului unde vine surubul? :rolleyes:

Si la mine au cazut amandoua.

Din pacate nu se poate face o poza fara a demonta mecanismul, dar operatiile descrise nu necesita decat atentie datorita faptului ca arcul este destul de tare si este nevoie de o a doua persoana care sa insurubeze piulita si sa o prinda cu un punct de sudura.

Nu este pericol ca arcul sa va loveasca in timpul lucrarii, el fiind introdus prin carcasa care sustine mecanismul de reglare al inclinarii spatarului, dar trebuie sa fiti atenti la degete.

Daca am sa prind un alt scaun, am sa fac poza solicitata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, am ramas si eu fara arcul de sub scaunul soferului. Nu stiu cum/cand s-a rupt, daca s-a rupt sau e doar iesit din locas... Cand sa leg husa care vine pe sezutul scaunului soferului am bagat mana pe sub scaun si am simit ceva care atarna. Nici n-am pus bine mana pe el ca s-a desprins cu totul. Fara pocnete, fara efort. Probabil era desprins de mai mult timp dar abia acum am vazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hop si eu in randul posesorilor de arcuri! :P Azi s-a intamplat dracia si am zis sa citesc pe-aici inainte sa ma apuc sa cotrobai pe-acolo, dar vad ca majoritatea l-au redirectionat spre portbagaj :blink: Probabil ca tot acolo va sta si la mine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am rezolvat-o, dar nu cu arcul in portbagaj, ci la locul lui :icon_cool: :blah:

Pasi:

1. Demontarea mastii de plastic: njzytlji65mo1w31zmb_thumb.jpg

Atentie ca sunt 2 suruburi : td3ut8yzr7r74ou8wupr_thumb.jpg wes2eg5cr1xkycr0litw_thumb.jpg vfyerxso8p83lyfyb87_thumb.jpg

2. Prinderea arcului. N-am mai facut poze, dar prima data se prinde in gaura din spate(e gresata, la fel ca si un capat al arcului) si apoi in urechea din fata cu ajutorul unei surubelnite(se gliseaza ca arcurile de la sabotii de frana spate de pe Dacie, cine stie :Driver: )

-gaura din spate: c0h2u4e38t1b4qaz2blz_thumb.jpg

-urechea din fata: u4ng0mcfd8rhabuu9mrj_thumb.jpg

Aveti grija ca mansonul de cauciuc sa fie in dreptul firului care trece pe-acolo: b6dni4mxny60gm8dwqu_thumb.jpg

Apoi se prinde masca la loc si gata! :D Spor la treaba! :blah_:

Disclaimer: nu stiu sigur daca exact asa se prinde, asa ca nu imi asum nicio responsabilitate pentru alte rezultate :nono:

Modificat de Robotelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce inteleg se poate si fara sa scoti scaunul... Multumim Robotelule!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea din spate nu l-ai prins unde trebuia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am agatat in gaura care era gresata, la fel ca si un capat al arcului :icon_thumright: si la finalui post-ului am specificat ca nu stiu sigur daca asa se prinde... unde zici ca se prinde TitvsCaivs?

Modificat de Robotelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cam greu de explicat, dar pe chestia aia unde ai pus tu arcul(in spate) este in mod normal o ureche nituita. Asta se rupe si face sa sara arcul. Cum se rupe acea ureche, o parte ramane in gaura respectiva pe care tre' s-o "cureti" cu o bormasina(singura modalitate fiind cu scaunul dat jos). Dupa ce ai reusit sa cureti locul si sa vezi gaura respectiva, iei un surub de "fi"4-6 pe care-l bagi acolo si il lipesti cu 2-3 puncte de sudura. Dupa asta polizezi ambele parti ale surubului, capul il faci mai ingust iar partea cu filet il tai cu un flex sau bomfaier, ca sa fie la un nivel cu restul suprafetei. Dupa ce ai agatat arcul in spate (de acest surub) poti monta inapoi sistemul de ridicare, iar apoi pui la loc arcul si in partea din fata. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Si totusi ,ce rol are acul respectiv? Si eu l-am gasit acum vreo 3 ani. Am incerca sa ma prinde unde e dar nu m-am prins :D. Si nici o modificare nu vad dupa ce a cazut.

Mersi.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prea mare branza nu cred ca face ;) Unii zic ca e de la reglajul pe inaltime(desi nu prea vad cum poate face un arc orizontal treaba asta, dar sunt sigur ca o sa fiu contrazis :D ), altii zic ca faciliteaza revenirea scaunului din spate inspre in fata(si cam asa cred si eu ca e). Am zis ca poate e important si ieri inainte sa citesc pe-aici despre ce e vorba m-am tot chinuit sa ma benoclez pe sub scanul din stanga sa vad cam pe unde ar fi asezat(yoga e putin spus ;) ) , dar n-am vazut nimic si-am crezut ca cine stie pe unde e ascuns; cu ocazia asta am vazut ca nici in stanga nu-l am :) . Am incercat reglajele si mare diferenta n-am observat, asa ca am intrat pe forum si m-am lnistit. :D

Modificat de Robotelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce mi-a cazut arcul de la scaunul soferului am observat urmatorul lucru :

in momentul in care ridic scaunul din maneta merge bine , cand vreau sa-l dau in jos cade scaunul pana jos de tot . Asta este singura diferenta . Cand aveam arcul nu pateam asa .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!